Ks. Tomáš Halík daje impulsy do rozmyślań nad wiarą

am / br, Warszawa, 2016-01-07

"Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą" i "Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą" to książki autorstwa ks. Tomáša Halíka, które ukazały się nakładem wydawnictwa Charaktery, w serii "Medytacja w działaniu".

Autor wyjaśnia w nich podstawowe kwestie związane z życiem religijnym. Ks. Halík weźmie udział w zaplanowanym na 11-13 marca X Zjeździe Gnieźnieńskim.

"Żyć w dialogu" i "Żyć z tajemnicą" to wybrane teksty wybitnego czeskiego teologa w przekładzie Andrzeja Babuchowskiego i Juliusza Zychowicza. Halik umieścił w nich cytaty, wybrane z publikacji, które ukazały się na przestrzeni ostatnich 15 lat. Ułożył je w odpowiednie grupy tematyczne, by w ten sposób zapoznać czytelnika ze światem swoich myśli. Książki oferują czytelnikowi kompendium najważniejszych myśli autora, z drugiej strony publikacje mogą stanowić materiał do medytacji i swoiste "myśli na każdy dzień".

Pierwsza część - "Żyć tajemnicą" koncentruje się wokół podstawowych tajemnic chrześcijaństwa - "tajemnicy zwanej Bogiem", orędzia Wielkiej Nocy, cnót teologicznych, wiary, nadziei, miłości, a także cierpliwości, dialogu między wiarą a ateizmem oraz problemów życia duchowego. Druga część, zatytułowana "Żyć w dialogu", skupia się na sposobie zakorzenienia wiary chrześcijańskiej w świecie i w społeczeństwie. Autor pisze m.in. o sposobach radzenia sobie z procesem sekularyzacji czy stosunku religii do polityki.

Ks. Tomáš Halík potrafi mówić przekonująco i prosto o sprawach nieoczywistych. W swoich publikacjach podejmuje takie tematy jak Bóg, wiara, modlitwa czy dialog międzyreligijny. Z charakterystyczną dla siebie mądrością i swobodą wyjaśnia podstawowe kwestie związane z życiem religijnym.

"Słowa "Bóg" nie nadużywam: określam nim wyłącznie ową szczytową tajemnicę, owo Nieznane, które prześwituje przez życie takie, jakim my je znamy. A może tak bardzo zależy nam na tym, żeby wbrew doświadczeniu twierdzić, że znamy już wszystko, a to, czego nie znamy, prędzej czy później przenikniemy światłem naszego rozumu i jego narzędzi? Czy nie byłoby pokorniej, a zarazem mądrzej powiedzieć raczej za Pascalem, że najwyższym czynem rozumu jest uznanie jego własnych granic, lub przyjąć sformułowaną przez Anzelma "roboczą definicję Boga", czyli że Bóg jest tym, nad co nic większego nie możemy pomyśleć?" - zastanawia się ks. Halík w książce "Żyć z tajemnicą".

Z kolei w publikacji "Żyć w dialogu" pisze, że dialog jest dla niego organicznie związany z tematem wiary i z rozróżnieniem między wiarą a niewiarą. "Za wierzącego uznaję tego, kto przeżywa swoje życie jako dialog, a "niewierzącym" jest dla mnie ten, kto wiedzie życie w monologu" - pisze wybitny czeski teolog.

67-letni ks. Tomáš Halík należy do najbardziej znanych katolickich intelektualistów w Europie Środkowo-Wschodniej. Należał do bliskich współpracowników byłego prezydenta Czech Václava Havla jak i wieloletniego arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Urodził się w Pradze. Studiował socjologię i filozofię, psychologię kliniczną oraz teologię. Pracował jako psychoterapeuta. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. W 1978 został tajnie wyświęcony na księdza katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Od lat podejmuje liczne inicjatywy ekumeniczne i międzyreligijne.

Od 1990 jest rektorem kościoła akademickiego p.w. Najświętszego Zbawiciela w Pradze, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, od 1997 profesorem Uniwersytetu Karola.
Jego książki ukazały się także w językach niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i polskim. Jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Templetona, którą otrzymał w 2014 roku.

Ks. Halík weźmie udział w zaplanowanym na 11-13 marca X Zjeździe Gnieźnieńskim.

Ks. Tomáš Halík, "Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą", wyd. Charaktery, Kielce 2015
Ks. Tomáš Halík, "Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą", wyd. Charaktery, Kielce 2015

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook