Grekokatolicy przejdą na kalendarz gregoriański?

(KAI/RV) / br, Kijów, 2016-01-11

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) rozważa możliwość świętowania Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, ale jeszcze nie w najbliższej przyszłości – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Poparł on ideę społecznej dyskusji na ten temat, która już się na Ukrainie rozpoczęła. Grupa działaczy kościelnych rozpowszechnia petycję, w której proponuje, by 25 grudnia stał się w tym kraju dniem wolnym od pracy.

Obecnie dniem świątecznym jest tam 7 stycznia, czyli uroczystość Narodzenia Pańskiego według kalendarza juliańskiego. „My, chrześcijanie różnych wyznań, nie odchodząc od naszych tradycji, proponujemy, by Boże Narodzenie obchodzić u nas 25 grudnia, razem z większością świata chrześcijańskiego” – czytamy w petycji. Jeżeli zbierze się wymaganą liczbę podpisów, prezydent Petro Poroszenko przekaże tę propozycję parlamentowi.

Zwierzchnik UKGK zwrócił uwagę, że w zagranicznej diasporze duża część jego wiernych obchodzi Boże Narodzenie i inne święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, ale na Ukrainie ze względów historycznych a także ekumenicznych na razie tego nie wprowadzono. Jest to sprawa nie dogmatyczna, lecz dyscyplinarna. Zresztą dokładnej daty narodzenia Pana Jezusa nie znamy. W starożytności wybrano ten dzień, by zastąpić rzymskie obchody pogańskie ku czci Słońca, które w tym czasie po przesileniu zimowym świeci już dłużej – przypomniał abp Szewczuk. Zaznaczył, że chodziło o podkreślenie, że dla chrześcijan prawdziwym słońcem jest Chrystus.

Zwierzchnik UKGK opowiedział się też za obchodzeniem w nim świąt stałych zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, tak jak to czyni zresztą większość Kościołów prawosławnych, łącznie z Patriarchatem Konstantynopola. Uważa jednak, że na Ukrainie dobrze byłoby to podjąć wspólnie z tamtejszymi prawosławnymi, by nie tworzyć nowych różnic i podziałów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook