Papież pojedzie na jubileusz Reformacji

pb (KAI/LWF) / br, Watykan, 2016-01-26

Papież pojedzie na jubileusz Reformacji Marcin Luter, inicjator Refrmacji

Papież Franciszek wybiera się do Szwecji, by tam obchodzić 500. rocznicę Reformacji. Ojciec Święty zamierza wziąć udział we wspólnej katolicko-luterańskiej ceremonii.

Upamiętni ona to wydarzenie i odbędzie się 31 października br. w mieście Lund - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Uroczystości, współorganizowanej przez luterański Kościół Szwecji i katolicką diecezję sztokholmską, przewodniczyć będą: papież Franciszek, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) bp Munib A. Younan i sekretarz generalny tej organizacji ks. Martin Junge.

Wspólny komunikat LWF i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (PCPCU) informuje, że ceremonia w Lund będzie „antycypacją 500. rocznicy Reformacji”, przypadającej w 2017 r., i podkreśli solidny rozwój stosunków ekumenicznych między katolikami i luteranami, a także fakt wzajemnego obdarowywania się poprzez dialog. W Lundzie zostanie odprawione wspólne nabożeństwo, oparte na właśnie opublikowanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym „Common Prayer” (Wspólna modlitwa), przygotowanym przez LWF i PCPCU.

- LWF podchodzi do rocznicy Reformacji w duchu ekumenicznej odpowiedzialności - mówi ks. Junge. Jest on bowiem przekonany, że praca na rzecz pojednania między luteranami i katolikami jest jednocześnie działaniem na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania w świecie rozdzieranym konfliktami i przemocą.

Ze swej strony kard. Kurt Koch, przewodniczący PCPCU wyjaśnia, że „skupiając się wspólnie na centralnym charakterze pytania o Boga i na podejściu chrystocentrycznym”, luteranie i katolicy będą mogli ekumenicznie upamiętnić Reformację nie w sposób pragmatyczny, lecz z wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Kierująca Kościołem Szwecji abp Antje Jackelén wyraziła radość z faktu, że LWF i Kościół katolicki postanowiły upamiętnić Reformację właśnie w Lundzie, a także nadzieję, że obchody te przyczynią się do jedności chrześcijan nie tylko w tym kraju, ale i na całym świecie.

Również katolicki biskup Anders Arborelius ze Sztokholmu uważa, że spotkanie w Lundzie pomoże we wspólnym „dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii w naszym zsekularyzowanym świecie”.

Wydarzenie w Lundzie będzie też etapem procesu recepcji dokumentu „Od konfliktu do komunii” z 2013 r., będącego owocem dialogu katolicko-luterańskiego. Po raz pierwszy jego uczestnicy na szczeblu międzynarodowym wspólnie opisują historię i przyczyny Reformacji.

W styczniu br. LWF i PCPCU rozesłały do Kościołów członkowskich LWF i katolickich konferencji episkopatu na całym świecie wspomniany przewodnik liturgiczny „Common Prayer”, który ma pomóc we wspólnych obchodach rocznicy Reformacji. Jest on oparty na treści dokumentu „Od konfliktu do komunii” i porusza takie kwestie, jak: dziękczynienie, skrucha, zaangażowanie we wspólne świadectwo, wskazanie „darów Reformacji” oraz prośba o przebaczenie za podziały, które były wynikiem teologicznych dyskusji.

Lund znajduje się w południowo-zachodniej Szwecji, niedaleko Malmö. Miasto słynie z romańskiej katedry, zbudowanej jako katolicka, a od XVI w. luterańskiej.

Luteranizm jest najstarszą i najliczniejszą gałęzią protestantyzmu. Jest ich obecnie około 75 mln, z czego ponad 73 mln należy do LWF.


Komentarze (4)

katolik

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

No tak, bo Kościoła Katolickiego już nie ma!

Odpowiedz

michal

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Papież zdaje się chce być głową "kościoła" Judeo-pan-chrześcijańskiego.

Odpowiedz

korwinista

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

nadchodza mroczne czasy dla europy, calowanie koranu, wspolne modlitwy z mahometanami, swiece chanuka, wg niektorych filmow na YT Papiez franciszek jakby chowal krzyz na spotkaniach z innowiercami

Odpowiedz

znużona

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Coraz gorzej. Za chwile nie będziemy moli Komunii św. przyjmować, żeby nie urazić braci luteranów. Boże miej nas w swojej opiece.
Brak wpisów świadczy o totalnym braku zainteresowania "postępem" jaki wnosi obecny papież. Na szczęście katolicy z Ameryki trzymają rękę na pulsie, tylko czy to pomoże

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook