Papież pojedzie na jubileusz Reformacji

pb (KAI/LWF) / br, Watykan, 2016-01-26

Papież Franciszek wybiera się do Szwecji, by tam obchodzić 500. rocznicę Reformacji. Ojciec Święty zamierza wziąć udział we wspólnej katolicko-luterańskiej ceremonii.

Upamiętni ona to wydarzenie i odbędzie się 31 października br. w mieście Lund - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Uroczystości, współorganizowanej przez luterański Kościół Szwecji i katolicką diecezję sztokholmską, przewodniczyć będą: papież Franciszek, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) bp Munib A. Younan i sekretarz generalny tej organizacji ks. Martin Junge.

Wspólny komunikat LWF i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (PCPCU) informuje, że ceremonia w Lund będzie „antycypacją 500. rocznicy Reformacji”, przypadającej w 2017 r., i podkreśli solidny rozwój stosunków ekumenicznych między katolikami i luteranami, a także fakt wzajemnego obdarowywania się poprzez dialog. W Lundzie zostanie odprawione wspólne nabożeństwo, oparte na właśnie opublikowanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym „Common Prayer” (Wspólna modlitwa), przygotowanym przez LWF i PCPCU.

- LWF podchodzi do rocznicy Reformacji w duchu ekumenicznej odpowiedzialności - mówi ks. Junge. Jest on bowiem przekonany, że praca na rzecz pojednania między luteranami i katolikami jest jednocześnie działaniem na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania w świecie rozdzieranym konfliktami i przemocą.

Ze swej strony kard. Kurt Koch, przewodniczący PCPCU wyjaśnia, że „skupiając się wspólnie na centralnym charakterze pytania o Boga i na podejściu chrystocentrycznym”, luteranie i katolicy będą mogli ekumenicznie upamiętnić Reformację nie w sposób pragmatyczny, lecz z wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Kierująca Kościołem Szwecji abp Antje Jackelén wyraziła radość z faktu, że LWF i Kościół katolicki postanowiły upamiętnić Reformację właśnie w Lundzie, a także nadzieję, że obchody te przyczynią się do jedności chrześcijan nie tylko w tym kraju, ale i na całym świecie.

Również katolicki biskup Anders Arborelius ze Sztokholmu uważa, że spotkanie w Lundzie pomoże we wspólnym „dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii w naszym zsekularyzowanym świecie”.

Wydarzenie w Lundzie będzie też etapem procesu recepcji dokumentu „Od konfliktu do komunii” z 2013 r., będącego owocem dialogu katolicko-luterańskiego. Po raz pierwszy jego uczestnicy na szczeblu międzynarodowym wspólnie opisują historię i przyczyny Reformacji.

W styczniu br. LWF i PCPCU rozesłały do Kościołów członkowskich LWF i katolickich konferencji episkopatu na całym świecie wspomniany przewodnik liturgiczny „Common Prayer”, który ma pomóc we wspólnych obchodach rocznicy Reformacji. Jest on oparty na treści dokumentu „Od konfliktu do komunii” i porusza takie kwestie, jak: dziękczynienie, skrucha, zaangażowanie we wspólne świadectwo, wskazanie „darów Reformacji” oraz prośba o przebaczenie za podziały, które były wynikiem teologicznych dyskusji.

Lund znajduje się w południowo-zachodniej Szwecji, niedaleko Malmö. Miasto słynie z romańskiej katedry, zbudowanej jako katolicka, a od XVI w. luterańskiej.

Luteranizm jest najstarszą i najliczniejszą gałęzią protestantyzmu. Jest ich obecnie około 75 mln, z czego ponad 73 mln należy do LWF.


Komentarze (4)

katolik

12 miesięcy temu

No tak, bo Kościoła Katolickiego już nie ma!

Odpowiedz

michal

12 miesięcy temu

Papież zdaje się chce być głową "kościoła" Judeo-pan-chrześcijańskiego.

Odpowiedz

korwinista

12 miesięcy temu

nadchodza mroczne czasy dla europy, calowanie koranu, wspolne modlitwy z mahometanami, swiece chanuka, wg niektorych filmow na YT Papiez franciszek jakby chowal krzyz na spotkaniach z innowiercami

Odpowiedz

znużona

12 miesięcy temu

Coraz gorzej. Za chwile nie będziemy moli Komunii św. przyjmować, żeby nie urazić braci luteranów. Boże miej nas w swojej opiece.
Brak wpisów świadczy o totalnym braku zainteresowania "postępem" jaki wnosi obecny papież. Na szczęście katolicy z Ameryki trzymają rękę na pulsie, tylko czy to pomoże

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook