800-lecie opactwa benedyktynek

pra / mz, Staniątki, 2016-02-06

W tym roku mniszki benedyktynki ze Staniątek obchodzą jubileusz 800-lecia opactwa, który zostanie zainaugurowany w niedzielę 7 lutego.

Rozpoczęcie obchodów odbywa się w niedzielę przed uroczystością św. Scholastyki, siostry św. Benedykta. Mszy św. na inaugurację obchodów jubileuszowych w staniąteckim opactwie przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

Eucharystię zaplanowano na godz. 11.00 a na 15.00 – uroczyste nieszpory. Godzinę później odbędzie się koncert „Wielogłosowy repertuar kancjonałów staniąteckich (XVI-XVIII w.)” w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego FLORES ROSARUM.

Jubileusz w Staniątkach będzie trwał przez cały rok 2016. Mniszki będą świętowały m.in. w uroczystość św. Wojciecha, patrona opactwa, a z udziałem przedstawicieli episkopatu w uroczystość św. Stanisława, później także z okazji uroczystości św. Benedykta.

Główne obchody przewidziane są na 18 września, z okazji święta Matki Bożej Bolesnej Staniąteckiej. W październiku zorganizowana będzie sesja naukowa na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Obchody jubileuszowe zakończą się 4 grudnia.

Rok 1216 jest prawdopodobną datą fundacji klasztoru mniszek w Staniątkach. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Jaksa wyposażył klasztor w całe swoje dziedzictwo, a więc w obszerne włości, z których obecnie nic już nie pozostało oprócz klasztornego ogrodu. Najprawdopodobniej już w średniowieczu przyjmowano tu dziewczęta na wychowanie, co dało początek szkole klasztornej.

Szczególny rozkwit opactwa miał miejsce w XVII wieku, kiedy liczyło ono zwykle ponad 50 zakonnic. Po rozbiorach ten klasztor jako jedyny w zaborze austriackim uniknął naznaczenia mu limitu liczebności, toteż w XX wieku mógł wspomóc personelem odradzający się klasztor w Wilnie oraz zasiedlić ponownie skasowany klasztor w Nieświeżu.

Po drugiej wojnie światowej władze PRL skasowały szkołę, odebrały resztę posiadanej jeszcze ziemi i czasowo (1954-1956) przesiedliły zgromadzenie do klasztoru w Alwerni. Ani po powrocie sióstr, ani po zmianie ustroju szkoła nie została reaktywowana. Część dawnej ziemi klasztornej (bardzo małą) udało się odzyskać już w czasach III Rzeczypospolitej, ale została natychmiast sprzedana dla opłacenia najkonieczniejszych remontów w kościele. Zgromadzenie liczy 18 zakonnic.

Więcej informacji o jubileuszu i opactwie na stronie www.benedyktynki.eu.

Komentarze (1)

mnichu

11 miesięcy, 2 tygodnie temu

Tej notki nie pisały z pewnością benedyktynki ze Staniątek, a jakiś dyletant, stąd takie zwroty, jak: "Zgromadzenie liczy 18 zakonnic".
Czy tak trudno odróżnić zakony mnisze od zgromadzeń czynnych?

Odpowiedz

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook