Meksykańska prasa o papieskiej wizycie

tom (KAI) / br, Miasto Meksyk, 2016-02-15

Prawie wszystkie poniedziałkowe wydania gazet Meksyku relacjonując papieską wizytę na pierwszym miejscu umieszczają wypowiedź Franciszka, który podczas niedzielnej Mszy św. w Ecatepec zaapelował, aby pokonać "handlarzy śmiercią".

Gazeta "El Universal" pisze o poruszających scenach podczas wizyty papieża w szpitalu pediatrycznym w Mieście Meksyk i tytułuje relację: "Móc pozdrowić papieża - ostatnie życzenie z Fatimy". Równocześnie dziennik wskazuje na papieski apel: "Uczyńcie z błogosławionej ziemi meksykańskiej ziemię możliwości" i wybija na pierwszym miejscu: "Nie można handlarzom ludźmi pozwolić na niszczenie rodzin". Podobnie gazeta "Excelsior": "Papież wzywa do kształtowania nowej wrażliwości i otwarcia oczu na niesprawiedliwości. Meksykanie muszą stanąć w jednym szeregu, aby zastopować handel śmiercią".

Również gazety "La Jornada" i "Milenio" cytują papieski apel: "Uczyńcie z błogosławionej ziemi meksykańskiej ziemię możliwości, z której nie trzeba emigrować, aby marzyć; gdzie nie trzeba być wyzyskiwanym, aby pracować; gdzie rozpacz i ubóstwo wielu nie musi skłaniać do oportunizmu nielicznych. Ziemi, która nie musi opłakiwać mężczyzn i kobiet, młodzieży i dzieci, wpadających w ręce i niszczonych przez handlarzy śmierci".

Na swojej stronie internetowej "Milenio" pisze także o "terapii sympatii i przychylności" jaką papież zastosował podczas wizyty w szpitalu pediatrycznym im. Federica Gomeza w stolicy Meksyku.

Również w ojczyźnie papieża, Argentynie kazanie z Ecatepec jest głównym tematem relacji i komentarzy mediów. "Papież pragnie Meksyku bez wykorzystywanych uchodźców i handlarzy śmiercią" - pisze dziennik "Clarin." A konkurencyjna wobec niego gazeta "La Nacion" pisze: "Franciszek wzywa Meksyk, aby był krajem, z którego nikt nie musi emigrować".

Także gazety w USA szeroko relacjonują wizytę papieża. "New York Times" pisze: "Będąc w Ecatepec, jednym z największych, najbiedniejszych i najbardziej dotkniętych przemocą miast w Ameryce Łacińskiej papież znalazł się w centrum kryzysu tożsamości Meksyku". Natomiast "Washington Post" na pierwszej stronie tytułuje relację z wizyty Franciszka: "Papież ostrzega przed niebezpieczeństwem nadmiaru bogactwa i próżnością".

 

Komentarze (0)

Zobacz także

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook