Nowa biblioteka na Skarpie w Warszawie - eksperci akceptują projekt

Archidiecezjalne Centrum Informacji, aw / mz, Warszawa, 2016-02-20

- To, co zostało osiągnięte w czasie trzech dni warsztatów, jest ważnym osiągnięciem nie tylko dla Kościoła, ale dla Warszawy i wszystkich, którzy kształtują przestrzeń miasta – uważa kard. Kazimierz Nycz.

W Domu Arcybiskupów Warszawskich zakończyły się w piątek konsultacje w gronie ekspertów i varsavianistów na temat rozbudowy warszawskiego seminarium o nową bibliotekę na Skarpie Warszawskiej. Jest zielone światło do realizacji projektu, który wcześniej budził kontrowersje.

- To, co zostało osiągnięte w czasie trzech dni warsztatów, jest ważnym osiągnięciem nie tylko dla Kościoła, ale dla Warszawy i wszystkich, którzy kształtują przestrzeń miasta – uważa kard. Kazimierz Nycz. W Domu Arcybiskupów Warszawskich zakończyły się w piątek konsultacje w gronie ekspertów i varsavianistów na temat rozbudowy warszawskiego seminarium o nową bibliotekę na Skarpie Warszawskiej.

Metropolita warszawski wyraził przekonanie, że głosy wyrażone przez ekspertów uczestniczących w dyskusji zostaną uwzględnione z pożytkiem dla nowoczesnej biblioteki, która ma łączyć funkcje ściśle biblioteczne z działalnością dydaktyczno-naukową, społeczną i kulturalną.

Zdaniem ekspertów i varsavianistów warsztaty zainicjowane przez kard. Nycza odznaczały się wysokim poziomem merytorycznym i wyznaczyły standardy prac przy modernizacji przestrzeni zabytkowej w mieście. Podkreślali, że zarówno zorganizowanie warsztatów, ich forma oraz sposób prowadzenia prac okazały się sukcesem.

W ocenie rzecznika archidiecezji warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego, o ile zeszłoroczna sytuacja wokół planów budowy biblioteki seminaryjnej w ogrodach na Skarpie Warszawskiej miała charakter konfrontacji, to warsztaty były dobrą okazją do wzajemnego zapoznania się. - Doszło do integracji nie tylko na gruncie projektu wpisania nowej budowli w istniejącą zabudowę, panoramę i charakter miasta, ale doszło do integracji ludzi, których łączy troska o dobro, przyszłość i piękno Warszawy – podsumował ks. Śliwiński.

Warsztaty konserwatorsko-urbanistyczno-architektoniczne, jakie odbyły się w dniach 17-19 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich były formą pogłębionej konsultacji z ekspertami i społecznikami na temat kształtu gmachu Biblioteki przy Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Prowadzili je Michał Socha – prezes biura badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytków.pl i Maciej Miłobędzki – współzałożyciel warszawskiej pracowni projektowej JEMS Architekci, która przedstawiła 3 koncepcje projektu biblioteki seminaryjnej. Wszystkie spotkały się z uznaniem uczestników warsztatów. Najwięcej zwolenników zyskał wariant biblioteki pod nazwą "Ogrody na skarpie" oraz wariant krajobrazowy. W każdym z trzech wariantów budynki biblioteki byłyby częściowo zagłębione w skarpie.

Inwestycja może powstać w należącym do seminarium ogrodzie na Skarpie Warszawskiej, by zapewnić odpowiednie warunki rozwijanemu od ponad 300 lat unikalnemu księgozbiorowi uczelni. Ostateczna decyzja dotycząca planowanej inwestycji zależeć będzie od możliwości posadowienia jej w zgodzie z kontekstem i dziedzictwem Skarpy Warszawskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook