Chińczycy chcą porozumienia z Kościołem

(KAI/RV) / mz, Pekin, 2016-02-29

Należący do Chińskiej Partii Komunistycznej dziennik "Global Times" zamieścił artykuł zatytułowany "Za rządów Franciszka i prezydenta Xi rośnie nadzieja na ocieplenie stosunków wzajemnych". Nawiązuje on do niedawnego, bezprecedensowego wywiadu, jakiego papież udzielił wychodzącemu w Hongkongu czasopismu "Asia Times".

Autor artykułu - Jiang Jie zwraca uwagę na coraz większą współpracę Chin i Stolicy Apostolskiej oraz na dobrą wolę uregulowania stosunków między nimi. Podkreśla też zbieżność poglądów Franciszka i chińskich przywódców w takich sprawach jak: ekologia, troska o ubogich, dzieci i ludzi starszych. Za najważniejszy problem do rozwiązania uważa się kwestię mianowania biskupów, aby byli oni akceptowani zarówno przez papieża, jak przez władze komunistyczne.

Autor powołuje się w swym materiale wielokrotnie na emerytowanego kardynała amerykańskiego Theodora McCarricka, który w ostatnich latach kilka razy odwiedzał Chiny, a w najbliższy poniedziałek 29 lutego przyjmie go Ojciec Święty na prywatnej audiencji.

Wielu obserwatorów, w tym były premier Włoch i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, uważa, że artykuł w "Global Times", jak i podobne reakcje w innych chińskich mediach, są bardzo ważnym znakiem, że chińscy komuniści chcą uregulować sytuację Kościoła katolickiego w swoim kraju. Wielu uważa też, że przywódcy Państwa Środka zdali sobie sprawę ze znaczenia Kościoła katolickiego na świecie - gdy w tym samym czasie w USA przebywali papież i prezydent Xi Jinping: Franciszka witały radośnie miliony Amerykanów, a chińskiego przywódcę tysiące protestujących demonstrantów.

Komentarze (1)

teresa

11 miesięcy temu

Boga nie da się spętać czerwoną wstęgą zacofania(mimo innowacyjności biskupów chińskich i podróbek prawdziwego w Trójcy Jedynego Pana).Kiedy komuniści w Chinach uznają boski prymat i zajmą się swoimi problemami wówczas nastanie wolność słowa i wyznania.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook