Program reform Franciszka nie jest rewolucyjną nowością

tom (KAI) / br, Kolonia, 2016-03-01

„Austriackim gadaniem" i "bajkami" określił kard. Gerhard Ludwig Müller opinie, że nie ma on dobrych relacji z papieżem Franciszkiem.

W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Kölner Stadt-Anzeiger" prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że papież nie jest "żadnym teologiem wyzwolenia" ale przede wszystkim duszpasterzem.

"To należy do sprawowania urzędu papieskiego" - powiedział. Mówiąc o programie reform Kurii Rzymskiej kardynał zaznaczył, że nie jest to żadną rewolucyjną nowością, lecz kontynuacją linii jego poprzedników.

"Szczególna jest jego charyzma, z którą jest on w stanie przełamać blokady i zatwardziałe stanowiska" - zaznaczył kardynał i stwierdził: "Jest po prostu genialna". Swoją rolę u boku papieża widzi jako "teologicznego korektora charyzmatycznych porywów papieża".

Kard. Müller wykluczył możliwość dopuszczenia osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych do Komunii św. Podkreślił, że nie pozwalają na to słowa samego Jezusa i ich katolicka wykładnia, które nie dopuszczają uznania drugiego małżeństwa albo drugiego partnera w sytuacji, gdy małżonek jeszcze żyje. Wyraził zrozumienie dla troski papieża o ludzi żyjących w nieuregulowanych relacjach małżeńskich, którzy z tego powodu mogą odsunąć się od Kościoła. Kardynał zachęcił osoby znajdujące się w takiej sytuacji, aby odnalazły "inne teologicznie cenne i zgodne z prawem formy uczestnictwa w życiu kościelnym". "Komunia z Bogiem i Kościołem istnieje nie tylko poprzez ustne przyjmowanie Komunii świętej" - zaznaczył.

Kard. Müller komentując opinię grupy niemieckojęzycznej na temat małżeństwa i rodziny w Watykanie, że pod pewnymi warunkami istnieje możliwość dopuszczenia rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do komunii św., powiedział: "Jest to teraz możliwe tylko wtedy, jeśli oboje mieszkają razem jak brat i siostra, i żyją w abstynencji seksualnej. Dzięki łasce Boga jest to możliwe".

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook