Międzynarodowa petycja ws. dyskryminacji osób z Zespołem Downa

pra / br, Kraków, 2016-03-11

Stop Discriminating Down to inicjatywa francuskiej fundacji im. Jérôme’a Lejeune’a oraz grupy Downpride z Holandii i Kanady zaangażowanych w walkę o równe prawa dla osób z Zespołem Downa.

Podpisy zbierane pod międzynarodową petycją przestrzegającą przed nowymi technikami badań prenatalnych, które prowadzą do zwiększenia liczby aborcji dokonywanych na dzieciach z trisomią 21 trafią m.in. do Sekretarza Generalnego ONZ.

„Nowe techniki badań prenatalnych doprowadzą nieuchronnie do zwiększenia liczby aborcji, a w konsekwencji do prawie całkowitego wyeliminowania urodzeń dzieci z trisomią 21. Petycja jest kwestią priorytetową dla naszej Fundacji. Liczymy na mobilizację i masowe zaangażowanie Polaków” – napisała w specjalnym liście Mme Lejeune, wiceprezes fundacji Jérôme’a Lejeune’a, która wraz z grupą Downpride zainicjowała akcję zbierania podpisów pod petycją chroniącą życie osób z Zespołem Downa.

Inicjatywa Stop Discriminating Down została sprowokowana przez chęć rozszerzenia narodowych programów badań prenatalnych w wielu krajach o nową generację testów genetycznych wykrywających trisomię 21. Już w tej chwili ponad 90 proc. dzieci z Zespołem Downa w tych krajach poddawanych jest aborcji.

„Zorganizowana i wspierana przez rządy selekcja eugeniczna, nieprzynosząca żadnych korzyści zdrowotnych i niełagodząca cierpienia, jest społecznym i moralnym przestępstwem wobec niepełnosprawnych osób, które posiadają ogromny potencjał, a także wobec ich rodzin” – piszą autorzy petycji, według których wprowadzane programy rujnują poczynione w ciągu ostatnich 40 lat postępy w tworzeniu i promowaniu otwartego i równego społeczeństwa.

Inicjatorzy petycji domagają się od rządów państw zaprzestania wykonywania systematycznych przesiewowych badań prenatalnych w celu wykrycia Zespołu Downa w ramach obowiązkowych programów zdrowia publicznego; uregulowania kwestii dotyczących wprowadzania prenatalnych badań genetycznych, a także zezwolenia na stosowanie testów genetycznych jedynie w celu podwyższania standardów opieki, poziomu zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie dyskryminowania osób ze względu na ich predyspozycje genetyczne.

„Dzieci urodzone z zespołem Downa mogą cieszyć się dziś długim i dobrej jakości życiem. Badania pokazują, że osoby z trisomią 21 oraz ich rodziny doceniają życie i potrafią czerpać z niego większą satysfakcję niż inni” – zapewniają organizatorzy Stop Discriminating Down.

„Mme Lejeune, wdowa po Słudze Bożym i wiceprezes fundacji Jérôme’a Lejeune’a wyraziła wielką nadzieję w zaangażowanie i świadectwo Polaków w tej sprawie. Wierzymy, że wspólnie możemy wywrzeć wpływ na odpowiednie instancje, aby zatrzymać okrutne zjawisko aborcji osób z Zespołem Downa” – mówi Justyna Gajos z fundacji „Jeden z nas”, która w Polsce wspiera inicjatywę Stop Discriminating Down.

Petycję można podpisać za pośrednictwem strony: www.stopdiscriminatingdown.com.

Inicjatywa Stop Discriminating Down wspierana jest przez liczne organizacje, wśród których są: Foro de la Familia, RedMadre i federacja Providà (Hiszpania), Terrae Novae (Włochy), Dart (Rumunia) oraz Saving Downs (Nowa Zelandia). W Polsce inicjatywę poza fundacją „Jeden z nas” wspiera m.in. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

21 marca 2016 roku w Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa petycja zostanie przekazana do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Bana Ki-moona, Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, księcia Zeida Ra’ad Al Husseina, Komisarza Praw Człowieka Rady Europy, Nilsa Muižnieksa, oraz Komisarza ds. Karty Praw Podstawowych w Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa.

 

Komentarze (2)

teresa

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Każda wiadomość o tym,że dziecko w łonie matki jest chore sprawia ból.Ciąża powinna być czasem na oswojenie się z tą straszną nierzadko wiadomością,a także wyobrażeniem dalszego życia np. z dzieckiem obdarzonym trisomią 21. Dzieci kocha się jednakowo,wystarczy wyedukować społeczeństwo ,aby stało się bardziej tolerancyjne, światłe i ufne i nie wlepiało oczu na widok istoty innej niż wszystkie.

Odpowiedz

Natalia

10 miesięcy temu

Miałam do czynienia z dziećmi z Zespołem Downa na turnusach rehabilitacyjnych. Rzadko mówi się o tym, jak bardzo czułe, serdeczne, kochające, uważne i wrażliwe są te dzieci. Rozwoju w sferze emocjonalnej, społecznej nie raz dorosły czy też młodociany "zdrowy" człowiek mógłby im pozazdrościć...

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook