Nabożeństwa ekumeniczne w kościołach Gniezna

bgk / mz, Gniezno, 2016-03-12

Nabożeństwa ekumeniczne w kościołach Gniezna Fot. pixabay.com

W sześciu kościołach Gniezna oraz w pobliskiej parafii w Modliszewku odbyły się nabożeństwa ekumeniczne z udziałem duchownych z Kościołów obecnych na X Zjeździe Gnieźnieńskim.

Od samego początku nowożytne Zjazdy Gnieźnieńskiej mają charakter ekumeniczny, a obradom i dyskusjom towarzyszy modlitwa. Wczoraj, w katedrze gnieźnieńskiej, uczestnicy trzydniowego spotkania pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka i z towarzyszeniem duchownych różnych tradycji chrześcijańskich wspólnie wyznali wiarę i dokonali obrzędu obmycia rąk i twarzy na znak zanurzenia w Chrystusie.

Dziś nabożeństwa ekumeniczne odbyły się w kościołach Gniezna i w pobliskiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Wspólnej modlitwie przewodniczył duszpasterz wspólnoty, a homilię głosił zaproszony kapłan lub pastor. W modlitwę włączyły się Kościoły: Polsko-Katolicki, Ewangelicko-Metodystyczny, Starokatolicki Mariawitów, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Prawosławny i Kościół Chrześcijan Baptystów.

„Ten wymiar nabożeństw ekumenicznych ma szczególną wartość, przybliża bowiem i wskazuje nam wszystkim na odpowiedzialność za wypełnienie słów modlitwy Pana Jezusa: «Aby stanowili jedno» - mówi ks. Rafał Białek z referatu ekumenicznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jak dodaje, wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby tę jedność czynić.

„Mamy ją czynić w naszych domach, w naszych wspólnotach, ale też pomiędzy wspólnotami. Uczy nas to odrzucania wrogości, uprzedzeń i otwierania serca na naszych braci i siostry z innych wspólnot. Te małe gesty i spotkania sprawiają, że o wiele bliżej nam do siebie” – przyznaje ks. Białek.

Nabożeństwa odbyły się zarówno w kościołach śródmieścia, jak i na gnieźnieńskich osiedlach. W Modliszewku modlitwie towarzyszył koncert.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook