Noc Konfesjonałów po raz siódmy

mip / mz, Warszawa, 2016-03-18

Już po raz siódmy odbędzie się w Polsce Noc Konfesjonałów. W tym roku uczestnikom wydarzenia będzie towarzyszyć hasło „Światło Miłosierdzia”.

- To ostatnia szansa na przedświąteczną spowiedź - mówi jego pomysłodawca, ks. Grzegorz Adamski. Właśnie rozpoczęły się zapisy kościołów, które chcą wziąć udział w akcji.  Akcja z roku na rok zyskuje na popularności, czego wyrazem jest rosnąca liczba parafii zgłaszających chęć udziału.

Podobnie jak w ubiegłych latach, wydarzenie to polega na zorganizowaniu sakramentu spowiedzi św. co najmniej do północy w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta Wielkiej Nocy.

- To propozycja skierowana szczególnie do wszystkich, którzy z racji na zapracowanie zapominają, lub nie mają czasu duchowo przygotować się do przeżycia świąt Wielkiej Nocy - mówi KAI ks. Grzegorz Adamski, pomysłodawca i koordynator Nocy Konfesjonałów i wskazuje, że dlatego ta akcja odbywa się w Wielkim Tygodniu, tuż przed świętami, aby ze spowiedzi skorzystali ci, którzy nie wcześniej nie mieli do tego okazji.

Jednocześnie dodaje, że Noc Konfesjonałów przyciąga uwagę nie tylko tych wiernych, którzy na spowiedź nie mają czasu za dnia. - Noc daje możliwość spowiedzi w spokoju i ciszy, bez pośpiechu, w atmosferze modlitewnego czuwania - mówi duchowny.

Jak informują organizatorzy, inicjatywa ma charakter reewaneglizacyjny i skierowana głownie do osób oddalonych od regularnego życia duszpasterskiego, które często nie uczestniczą w parafialnych rekolekcjach i innych formach duchowej formacji. - Noc Konfesjonałów stara się być wyrazem miłosiernego wyczekiwania na każdego, kto pragnie powrócić z wygnania grzechu - wyjaśnia ks. Adamski.

Najczęściej nocna spowiedź organizowana jest w Wielki Piątek, czasem w Wielki Czwartek lub inny dzień Wielkiego Tygodnia. Decyzję o terminie podejmują duszpasterze. Obecnie trwa proces rejestracji parafii, które w nocy otworzą dla wiernych drzwi świątyni. By wziąć w niej udział, wystarczy przeprowadzić nocną spowiedź co najmniej do północy oraz zarejestrować kościół w serwisie nockonfesjonalow.pl. Serwis internetowy oraz aplikacja na smartfony umożliwiają szybkie znalezienie najbliższego kościoła akcji wraz z wyznaczeniem trasy do wybranej świątyni.

Akcja z roku na rok zyskuje coraz większą grupę zwolenników, czego wyrazem jest duża liczba uczestniczących w spowiedzi wiernych, a także rosnąca liczba parafii zgłaszających chęć udziału.

Wydarzenie to zyskało również poparcie papieża Franciszka, który słysząc o Nocy Konfesjonałów od polskich biskupów, poprosił aby na całym świecie przeprowadzić podobną akcję. W odpowiedzi na tę prośbę papieża od dwóch lat, także w wielu parafiach naszego kraju, organizowana jest przed IV Niedzielą Wielkiego Postu inicjatywa „24 godziny dla Pana”. - Obie wspólnie starają się działać dla poszerzania grona osób, do których skierowane jest zaproszenie do duchowego przeżycia Wielkiej Nocy - wyjaśnia ks. Adamski.

Pierwsza edycja Nocy Konfesjonałów zorganizowana została dla uczczenia piątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w 2010 roku. W pierwszym roku w inicjatywie wzięły udział jedynie trzy świątynie, w ubiegłym roku było ich już ponad 160.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook