Film o bł. o. Stanisławie Papczyńskim w niedzielę w TVP

tk / br, Warszawa, 2016-03-19

Film o bł. o. Stanisławie Papczyńskim, który w czerwcu zostanie kanonizowany – wyemituje w niedzielę 1 Program TVP.

Żyjący w XVII w. zakonnik był jedną z najwybitniejszych postaci Polski tego wieku: myślicielem, propagatorem sprawiedliwości społecznej, znaczącym teologiem, autorem popularnych książek, twórcą mariańskiej szkoły duchowości, głęboko osadzonej w kulturze polskiej. Był spowiednikiem, m.in. króla Jana III Sobieskiego.

O. Papczyński założył zgromadzenia księży marianów - pierwszy na ziemiach polskich męski zakon. Szczególną modlitewną troską otaczał odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i społecznie pokrzywdzonych.

31 marca 2011 Senat RP przyjął uchwałę, w której podkreślono, że bł. o. Papczyński jest godnym naśladowania wzorem Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. "Aktualność Jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci Ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży. Senat apeluje do środowisk oświatowych o popularyzację postaci i dokonać Błogosławionego” – czytamy w uchwale.

O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa.

Dziś księży marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.

Film "Wieczernik ojca Stanisława" w reżyserii Agnieszki Dzieduszyckiej-Manikowskiej, zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę, 20 marca w TVP 1 o godz. 12:40. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich oraz Muzeum Ojca Stanisława Papczyńskiego w ramach nowo powstałej komórki MARIANUM MEDIA.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook