Ku beatyfikacji trapistów z Tibhirine

RV, pb / br, Algier, 2016-03-22

Stale rośnie zainteresowanie trapistami z opactwa Tibhirine, zamordowanymi w Algierii w 1996 roku – powiedział Radiu Watykańskiemu postulator w ich procesie kanonizacyjnym.

O. Thomas Georgeon przyznaje, że również w samym Watykanie, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ich proces beatyfikacyjny jest traktowany priorytetowo. Rozszerza się bowiem opinia świętości i również w samej Algierii wśród muzułmanów silna jest wola, by w jakiś uroczysty sposób uznać dziedzictwo dziewięciu mnichów, którzy oddali tam życie za Chrystusa.

Za kilka dni przypadnie 20. rocznica ich porwania. Będzie to dokładnie w noc paschalną, z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartywchwstania. Zdaniem francuskiego trapisty ta zaskakująca zbieżność dat ma silną wymowę symboliczną.

„To nam pokazuje, że nasi bracia upodobnili się do Chrystusa w Jego śmierci i zmartwychwstaniu - mówi o. Georgeon. - Sami w sposób tajemniczy doświadczyli tej paschy, stając się światłem, przesłaniem Ewangelii, które dociera daleko poza granice samego Kościoła. W swej postawie byli podobni do Maryi i Jana stojących pod krzyżem. Oni też pozostali na miejscu, pod krzyżem, tam w Algierii, gdzie wtedy w pewien sposób umierał Chrystus w innych męczennikach, którzy tam zostali zamordowani przed nimi; gdzie człowieczeństwo zostało podeptane. Jako chrześcijanie i mnisi chcieli tam pozostać, by być znakiem obecności Chrystusa pośród cierpienia i śmierci. W nich pozostał obecny Kościół, Ciało Chrystusa. I właśnie fakt, że w tym roku 20. rocznica ich porwania przypada na tę noc, kiedy my świętujemy paschalne zwycięstwo Chrystusa, jeszcze bardziej uwydatnia ich przesłanie. Pokazuje to, że płodność Kościoła ma swe źródło w tej paschalnej nocy”.

Siedmiu francuskich trapistów w wieku 50-80 lat zostało uprowadzonych z klasztoru w Tibhirine 27 marca 1996 r. Przyznała się do tego fundamentalistyczna Zbrojna Grupa Islamska (GIA). Poinformowała ona, że porywając zakonników chciała wymusić na rządzie francuskim uwolnienie członków GIA więzionych we Francji. Ponieważ francuski rząd nie spełnił żądań terrorystów, osiem tygodni po uprowadzeniu zakonnicy zostali zamordowani.

Dramat trapistów z Tibhirine stał się kanwą filmu „Des hommes et des dieux” (Ludzie Boga), uhonorowanego licznymi nagrodami. Zarówno krytycy filmowi, jak i ludzie Kościoła byli zgodni co do tego, że „Ludzie Boga” to jeden z najbardziej wstrząsających filmów o tematyce religijnej, jakie pokazano na przestrzeni ostatnich lat.

Dwadzieścia lat po zabójstwie siedmiu trapistów w Tibhirine w Algierii, w tamtejszym klasztorze znów zamieszkają mnisi. Zapowiedział to bp Paul Desfarges. Ordynariusz Konstantyny ujawnił, że nastąpi to w kwietniu 2016 r., niedługo po obchodach 20. rocznicy śmierci poprzednich mieszkańców klasztoru.

 

Komentarze (1)

bro.

10 miesięcy temu

Trochę mylny tytuł. W tekście nie ma żadnych konkretów odnośnie procesu beatyfikacyjnego (na jakim etapie dokładnie jest: czy Positio, czy dyskusji teologów...), jedynie ogólnikowe, że jest priorytetowo traktowany. Nic tez nie wspomniano, że Trapiści z Thiberine należą do grupy 19 męczenników algierskich z lat 1994-1996, którym przewodzi bp Oranu Pierre-Lucien Claverie OP.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook