Kraków uczcił pamięć Jana Pawła II

md / ju., Kraków, 2009-04-02

Już od 8 rano podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu krakowianie modlili się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Przed południem odbyło się sympozjum naukowe „Bierzmowanie dziejów”.

W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” prelegenci omawiali kontekst społeczno-polityczny i eklezjalny pielgrzymki oraz jej etyczne przesłanie. To był przełom - stwierdził kard. Marian Jaworski, który z bliska obserwował pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II. Jego zdaniem, papież „wyznaczył następne lata nie tylko w Polsce, ale w Europie i w całym świecie”. „Ci, którzy w kilka lat później dopuścili się ataku na Jana Pawła II dobrze zdawali sobie z tego sprawę, że następca świętego Piotra naprawdę otwiera nowy etap dziejów" – dodał kard. Jaworski.

Konferencja składała się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy był poświęcony społeczno-politycznemu kontekstowi pierwszej pielgrzymki, drugi sprawom religijnym. Głos zabrali m.in. bp Tadeusz Pieronek, dr Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor projektu Muzeum Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności oraz rektor Papieskiej Akademii Teologicznej ks. dr hab. Jan Maciej Dyduch.

W samo południe pod pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich krakowianie oddali hołd Janowi Pawłowi II. Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy Anioł Pański, której przewodniczył bp Jan Zając. Przy dźwiękach werbli biało-żółte wieńce i wiązanki złożyły delegacje władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, Bractwo Kurkowe, pracownicy Kurii Metropolitalnej i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, kwiaciarki oraz grupa przedszkolaków. Orkiestra wojskowa zagrała „Barkę” i „Czarną Madonnę”, a wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli żołnierze Wojska Polskiego.

Następnie do zgromadzonych na dziedzińcu przemówił bp Józef Guzdek. - Kiedy umierają władcy, wraz z nimi umiera ich władza. Kiedy umiera prorok, jego oddziaływanie trwa nadal – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Zauważył, że w cztery lata po śmierci Jana Pawła II wciąż odbywają się liczne pielgrzymki wiernych, którzy pragną chodzić „śladami pozostawionymi przez Wielkiego Świętego”. – On ciągle ma nam wiele do powiedzenia. Zostawił testament, który trzeba nam realizować – podkreślił hierarcha.

Tłumy krakowian zgromadziły się także w kościele św. Piotra i Pawła na Mszy św. o rychłą kanonizację Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył bp Jan Zając. W homilii przywołał fragmenty „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II, które według niego pokazują „wielkopostną wędrówkę człowieka wiary, który szuka źródeł miłości Boga i dąży do zjednoczenia się z Nim”.

„Jan Paweł II wskazywał konsekwencje odnowienia przymierza z Bogiem, a więc przemianę życia, przekonań i postaw, wiarę, otwarcie się na działanie Bożej łaski i zaufanie obietnicom Pana” – mówił kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Przypominając wieczór 2 kwietnia 2005 roku podkreślił, że Jan Paweł II pokazał swoim odejściem, iż każdy wierzący w Chrystusa może przełamać granicę czasu i śmierci, by połączyć się z Bogiem. – Dziękując za dar Jana Pawła II i prosząc o włączenie go do grona świętych, zbliżamy się do źródeł miłości Bożej – powiedział hierarcha.

Wieczorem krakowianie zgromadzili się pod Papieskim Oknem na Franciszkańskiej 3, by wysłuchać koncertu pt. „Szukałem Was” i uczestniczyć w czuwaniu modlitewnym.

Komentarze (6)

Gosia

7 lat, 9 miesięcy temu

Piękny koncert. Szczególnie tytułowy numer "Szukam Was" :)
Chociaż tak średnio było z atmosferą wyciszenia i skupienia. Takie mam odczucie...

Odpowiedz

Martyna

7 lat, 9 miesięcy temu

Bardzo podobała mi się piosenka "SZUKAM WAS" Prosila bym o podanie linku do odsłuchania tej piosenki

Odpowiedz

Paula

7 lat, 9 miesięcy temu

http://www.youtube.com/watch?v=s8bDPCOQppw
Tutaj jest nagrany filmik z tą piosenką.
Sama szukałam tekstu, ale nie znalazłam.
Natomiast co do piosenki to jest świetna pod każdym względem ;))
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Rilke

7 lat, 9 miesięcy temu

Koncert był fatalny. Mierna muzyka, teksty na obraźliwie niskim poziomie. Myślę, że Jan Paweł II zasługuje na coś więcej. Że ludzie, którzy przychodzą tego wieczoru pod Okno zasługują na coś więcej. Poza tym szukają tam wspólnoty, modlitwy i wyciszenia a nie możliwości wysłuchania kolejnej produkcji artystycznej, zwłaszcza na tak wątpliwym poziomie. Szkoda, że takie rzeczy dzieją się właśnie w Krakowie...Wielka Szkoda.

Odpowiedz

ja

7 lat, 9 miesięcy temu

Piosenka "Szukam was" była piękna... Soliści naprawdę mieli wspaniałe głosy. A reszta... dno. Teksty popieram na baaardzo niskim poziomie, nie przynoszące najmniejszej refleksji. Kraków stać na coś więcej...

Odpowiedz

kkkkkk

7 lat, 9 miesięcy temu

hej ponawiam prosbe o linka piosenki "szukam was". a koncert byl poswiecony Janowi Pawłowi II, i byl naprawde dobrze przygotowany i pieknie wykonane zostaly piosenki

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook