Rząd chce, aby Kościół płacił składki

lk / ms, Warszawa, 2012-02-29

Rząd przedstawi na zbliżającym się posiedzeniu Komisji Wspólnej i Episkopatu projekt dotyczący „usamodzielnienia” płacenia składki ubezpieczeniowej za księży przez Kościół – zapowiada minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Strona rządowa chce, aby takie rozwiązanie dotyczyło wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Poinformował dziś o tym minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

„Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej – emerytalnej, rentowej i zdrowotnej – za księży, także duchownych różnych wyznań i Kościołów; usamodzielnienia w takim sensie, żeby Kościoły to płaciły” – powiedział Boni.

Jak zapowiedział minister administracji, rząd chce zainicjować nad tymi propozycjami dyskusje z poszczególnymi Kościołami i związkami wyznaniowymi, „bo oczywiście będziemy słuchali wszystkich argumentów”.

– Uważam, że powinniśmy rozmawiać po to, by wyjaśnić wszystkie aspekty tej sprawy. Na pewno nie będzie innej drogi, jak tylko ta, by dyskutować o tym wspólnie – powiedział Boni.

Jak dodał, podczas posiedzenia Komisji „na pewno będą zgłoszone wnioski, żeby przygotować jeszcze trochę analiz, myślę, że powołamy jakaś grupę roboczą, ale jestem otwarty, aby w drodze dyskusji znaleźć takie rozwiązanie, które jest ważne z punktu widzenia spójności, przejrzystości systemu emerytalnego”.

Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zbierze się 15 marca w Warszawie.

Komentarze (4)

eciepecie

4 lata, 11 miesięcy temu

No i macie, wyznawcy katolickiego tuskizmu..... zapateryzm

Odpowiedz

KUMPEL

4 lata, 10 miesięcy temu

To już było za PRL w systemie totalitarnym (bo to nie był nawet komunizm). Żeby utrudnić życie Kościołowi katolickiemu wprowadzano rozmaite podatki (sankcje ekonomiczne). Głównym celem takiego działania było zamknięcie kościołów, represje wobec księży, likwidacja wszystkich powiązanych instytucji m.in. charytatywnych. Oczywiście za nie płacenie podatków były naliczane odsetki. Czy to jest nawrót z przeszłości do otwartej walki z Kościołem katolickim i dyskryminacji katolików?! O co tu chodzi rządowi?

Odpowiedz

Rafał

4 lata, 10 miesięcy temu

Oczywiście, że Kościół powinien płacić składki za swoich urzędników. Z jakiej racji ma je płacić państwo czyli całe społeczeństwo łącznie z niekatolikami?

Odpowiedz

KUMPEL

4 lata, 10 miesięcy temu

Rafał, jeżeli czegoś nie wiesz to najpierw pytaj u źródła. Każda osoba duchowna Kościoła katolickiego płaci podatki jak każdy obywatel w Polsce - nie ma żadnych ulg. Ponadto każda parafia płaci zryczałtowany podatek od wszystkich osób mieszkających na terenie parafii bez względu na wyznanie i za niewierzących również. ZE SMUTKIEM STWIERDZAM, ŻE TYCH FAKTÓW MEDIA NIE PODAJĄ - PYTAM DLACZEGO? Dlaczego nie przestrzegają Prawa Prasowego?!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook