Ingres abpa Jędraszewskiego do katedry łódzkiej

lg / pm, Łódź, 2012-08-30

Wielu kardynałów i biskupów ma uczestniczyć 8 września w ingresie abp. Marka Jędraszewskiego, nowego metropolity łódzkiego.

Łódzka kuria spodziewa się też tysięcy wiernych zarówno z archidiecezji łódzkiej, jak i poznańskiej. Uroczystość rozpocznie się w bazylice archikatedralnej o godz. 11.00.

W związku z ingresem kuria apeluje do wiernych, żeby przyjechali do katedry środkami komunikacji miejskiej. "Będą one regularnie kursować ulicą Piotrkowską do godziny 10.30. Autobusy jeżdżące ulicami Wólczańską i przyległymi będą kursować zgodnie z rozkładem także w trakcie ingresu" - wyjaśnia ks. Zbigniew Tracz, wicekanclerz kurii.

Dla samochodów osobowych zaproszonych gości utworzone zostaną specjalne strefy parkowania - przy ulicy Wólczańskiej i Piotrkowskiej. "Samochody muszą mieć za szybą białą kartę formatu A5 z napisem Ingres. Służby porządkowe na ich podstawie będą wpuszczać auta do wyznaczonych sektorów" - mówi ks. Tracz. Niewielka strefa parkowania znajdzie się także przy ulicy św. Stanisława Kostki i będzie przeznaczona dla samochodów osób duchownych.

Kuria spodziewa się przyjazdu około 50 autokarów. Parkingi dla nich znajdą się przy ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego. Także one muszą mieć za szybą białą kartę z napisem "Ingres".

W koncelebrze mogą uczestniczyć wszyscy chętni kapłani. Powinni oni przybyć do zakrystii najpóźniej o godz. 10.30. Zakrystia zostanie zorganizowana w gmachu kurii przy ul. ks. Skorupki 3. "Księża kanonicy gremialni i honorowi zaproszeni są, aby uczestniczyć we mszy św. w strojach chórowych" - apeluje ks. Tracz.

Procesja wejścia zacznie formować się o godz. 10.45. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00.

Darem, jaki zostanie wręczony abpowi Markowi Jędraszewskiemu w trakcie ingresu będą pastorał, krzyż pektoralny i pierścień biskupi. "Nowy Metropolita Łódzki użyje tych insygniów po raz pierwszy podczas swojego ingresu" - tłumaczy abp Władysław Ziółek, administrator apostolski archidiecezji łódzkiej. Łódzcy księża prowadzą teraz zbiórkę ofiar na ten cel.

Komentarze (4)

M

4 lata, 4 miesiące temu

Zgodnie z zaleceniami Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny sakramentów nie należy wręczać obejmującemu urząd biskupowi, podczas ingresu, insygniów, które otrzymał w akcie sakry biskupiej, zob. http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a63/Anamnesis63-2-1kstr.44-45.pdf - są jacyś liturgiści w Łodzi? :]

Odpowiedz

nekkrz

4 lata, 4 miesiące temu

Kolego drogi. Masz chyba problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Zostało podane, że "Darem, jaki zostanie wręczony abpowi Markowi Jędraszewskiemu w trakcie ingresu będą pastorał, krzyż pektoralny i pierścień biskupi". Będzie to dar od diecezji i to z tym pastorałem, krzyżem pektoralnym i pierścieniem będzie celebrował swoją pierwszą mszę w arch. łódzkiej jako jej nowy pasterz. Tak jest w wielu diecezjach podczas ingresów nowych biskupów. 3maj się :-)

Odpowiedz

Patryk

4 lata, 4 miesiące temu

Ufam mocno , iż Abp Marek Jędraszewski otworzy kartę historii Kościoła w Łodzi,która odda w pełni i adekwatnie do Jego funkcji tak, aby Kościół łódzki stał się prawdziwym odzwierciedleniem wyznawanej wiary chrześcijańskiej.

Odpowiedz

tysiące wiernych!!

4 lata, 4 miesiące temu

jaka ciekawa megalomania : tysiące wiernych na ingresie w diecezji o najmniejszym w Polsce procencie uczestnictwa w eucharystii. Chyba, że to ,jak każde organizowane przez kurię wydarzenie, będzie akademią ku czci a nie spotkaniem modlitewnym - wtedy rzeczywiście wiernych będa tysiące.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook