Ks. Stanisław Jamrozek biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej

tk / pm, Warszawa, 2013-04-20

Ks. Stanisław Jamrozek, 52-letni ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji przemyskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym tej archidiecezji.

Publikujemy komunikat nuncjatury apostolskiej:

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Stanisława Jamrozka, ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji przemyskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji, przydzielając mu stolicę tytularną chełmską.

abp Celestino Migliore,
nuncjusz apostolski

Warszawa, 20 kwietnia 2013 r.

***

Ks. Stanisław Jamrozek urodził się 5 maja 1960 r. w Rzeszowie. Jest najmłodszym z dwanaściorga dzieci Józefa i Zofii Jamrozków, ma siostrę bliźniaczkę. – Mama, która zmarła 9 lat temu doczekała 36 wnuków i 22 prawnuków – wspomina w rozmowie z KAI ks. Jamrozek.

Dzieciństwo spędził w Malawie koło Rzeszowa, tam ukończył szkołę podstawową, a następnie technikum budowlane w Rzeszowie. Maturę zdał w 1980 r. Potem przez trzy lata pracował w wyuczonym zawodzie. W tym czasie poświęcał się także swojej największej pasji, czyli piłce nożnej. Czynnie grał w nieistniejących już dziś rzeszowskich klubach: Walter i Zelmer oraz bardzo krótko rodzinnym Strumyku Malawa. Do dzisiaj oddaje się temu hobby, głównie na seminaryjnym boisku lub w hali sportowej.

W 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1989 r. z rąk ówczesnego ordynariusza bp. Ignacego Tokarczuka. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w Rymanowie, a potem został skierowany na studia z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył licencjatem teologicznym w 1994 r.

Po powrocie do Przemyśla ks. Jamrozek był sekretarzem abp. Józefa Michalika. Po dwóch latach ponownie został wysłany na studia, tym razem do Rzymu na „Angelicum” - Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu. Tam w 2000 r. obronił doktorat na podstawie pracy poświęconej pokorze i jej znaczeniu w ujęciu przemyskiego kapłana bł. ks. Jana Balickiego (wówczas jeszcze Sługi Bożego).

Po powrocie do Polski przez 7 miesięcy pracował w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej w Jarosławiu, gdzie prowadził rekolekcje dla różnych grup. 1 kwietnia 2001 r. został mianowany ojcem duchownym w przemyskim seminarium, tę funkcję pełni do dziś.

Był również postulatorem w procesie beatyfikacyjnym męczenników drugiej wojny światowej z archidiecezji przemyskiej: Rodziny Ulmów z Markowej, Julii Buniowskiej z Majdanu Sieniawskiego oraz ks. Jana Siuzdaka z Wołkowyi i ks. Marcina Tomaki z Haczowa. Na etapie diecezjalnym proces zakończył się w 2007 r., obecnie wszystkie dokumenty są w Watykanie.

Od lat w czasie wakacji ks. Jamrozek jeden miesiąc spędza we włoskiej parafii na obrzeżach Mediolanu, gdzie pomaga w duszpasterstwie. – Daje mi to dużo duchowej satysfakcji, bo można posługiwać i widać owoce tej pracy. Pan Bóg posyła, żeby przynajmniej jednej lub dwóm osobom pomóc. Osobiste doświadczenie pokazuje, że zawsze w tym czasie przychodziły osoby, które nawet przez dziesiątki lat nie były u spowiedzi – opowiada biskup nominat.

Ks. Stanisław Jamrozek jest również opiekunem wspólnoty Hufiec Maryi, skupiającej rodziny dotknięte problemem alkoholowym. Organizuje dla nich comiesięczne dni skupienia i rekolekcje wakacyjne.

Komentarze (14)

malawiak

3 lata, 9 miesięcy temu

Malawa pozdrawia i gratuluje !!!

Odpowiedz

siostra A.

3 lata, 9 miesięcy temu

zapewniam o modlitwie- wspaniały wybór

Odpowiedz

Malawa

3 lata, 9 miesięcy temu

Stasiu, gratulacje! Malawa dumna z Ciebie! I o Strumyku wspomniałeś - a te mecze Rodzina Jamrozków vs. Reszta Świata? ;)

Odpowiedz

ks. Grzegorz

3 lata, 9 miesięcy temu

Chwała Panu. Duchu Święty to Ty wskazałeś nowego pasterza. Polecajmy biskupa nominata Stanisława modlitwom całego Kościoła.

Odpowiedz

beta

3 lata, 9 miesięcy temu

najskromniejszy z kapłanów jakiego znam cieszę sie że pochodze z Malawy tak jak i On

Odpowiedz

piotr w.

3 lata, 9 miesięcy temu

Pierwszy biskup z Malawy to jest wielki zaszczyt dla wszystkich ludzi tu mieszkających .

Odpowiedz

zmagon

3 lata, 9 miesięcy temu

Pragnę dodać, że ks. Stasiu od 2006 roku objął swoją opieką Chór i Orkiestrę Kameralną NICOLAUS, organizując trasy koncertowe do Włoch, Mołdawii, Czech. No i jest zawsze z nami. Duma i radość nas rozpierają :))). Gratulujemy !!!!

Odpowiedz

s.Ewa

3 lata, 9 miesięcy temu

to znak, ze Duch Swiety dziala w Kosciele Swietym, ogarniam Ksiedza Nominata swoja modlitwa i zycze, aby wraz ze sw. Janem ewangelista mogl powiedziec: znam moje owce a one mnie znaja.
Niech Bog blogoslawi Tobie, Ks. Stanislawie

Odpowiedz

maria i kazimierz

3 lata, 9 miesięcy temu

Drogi Biskupie Stanisławie GRATULUJEMY i zapewniamy o modlitwie

Odpowiedz

emka

3 lata, 8 miesięcy temu

Gratulacje:) A tak dla porządku ks. Stanisław pracował jako wikariusz w Rymanowie Zdroju a nie w Rymanowie. To dwie różne parafie i najprawdziwsza prawda, że w Zdroju wszyscy go dobrze wspominają.

Odpowiedz

MARIA

3 lata, 8 miesięcy temu

Nasze serdeczne gratulacje, życzymy wszystkiego najlepszego. To był wspaniały wikary w Rymanowie Zdroju. Wszyscy go pamiętają chociaż minęło to już parę ładnych lat jak był w naszej parafii. Zawsze uśmiechnięty i życzliwy, do każdego się odezwał. Biskupie Stanisławie wiemy, że zostałeś zaproszony przez proboszcza do odwiedzenia naszej parafii, nie możemy się doczekać tej chwili.Z Bogiem.

Odpowiedz

s. Faustyna

3 lata, 8 miesięcy temu

Bogu niech będą dzięki. Gratuluję. Pamiętam w modlitwie.

Odpowiedz

Parafianin

3 lata, 8 miesięcy temu

Przez trzy lata pracował jako wikariusz w Rymanowie Zdroju.
Pozdrawiam i gratuluję!

Odpowiedz

Fantastyczny jest

9 miesięcy temu

Miałem możliwość spotykania z megalomanią i "Wysokim Jestestwem" a podczas spotkania z biskupem SPOTKAŁEM CZŁOWIEKA KTÓRY ZNA PROBLEMY ŻYCIE NIE JEST SZTUCZNY I NA PRAWDĘ JEST MEGA FANTASTYCZNYM CZŁOWIEKIEM I DUSZPASTERZEM. A mówię to ja osoba krytycznie patrząca na postawę (a nie na wiarę) duchownych. Oby inni byli tacy DAJ BOŻE I SPRAW TO!

Odpowiedz

Komentarze

Chcę dawać całego siebie

Chcę dawać całego siebie, strzec depozytu wiary i umacniać w wierze – zadeklarował w rozmowie z KAI ks. prałat dr Stanisław Jamrozek, nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Nominacja dla 52-letniego ks. Jamrozka jest pierwszą decyzją personalną papieża Franciszka dotyczącą Kościoła w Polsce.

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook