Abp Michalik o zmianie czwartego przykazania kościelnego

pra / br, Wieliczka, 2013-06-23

Nowa wersja czwartego przykazania kościelnego utrzymuje zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz nakazuje wiernym powstrzymywanie się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu. Decyzję taką podjęli biskupi zgromadzeni na 362. zebraniu plenarnym KEP w Wieliczce.

– Przykazanie zostało uzupełnione tak, by zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – i tu nic się nie zmienia – a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach. To jest doprecyzowanie zwracające uwagę na szczególny charakter Wielkiego Postu i jego znaczenia dla chrześcijan – wyjaśniał abp Józef Michalik na konferencji prasowej podsumowującej 362. zebranie plenarne KEP w Wieliczce.

Przewodniczący KEP dotychczasowe sformułowanie czwartego przykazania uważa za dość ogólne stwierdzenie powodujące niejasności wśród wiernych. Abp Michalik zwrócił uwagę, że częstym problemem były np. piątkowe zabawy dla dzieci. – Dziecięca zabawa nie przekracza tego przykazania. Czy mamy więc prawo mnożyć grzechy i nie prostować, lecz komplikować sprawy sumienia? – pytał retorycznie przewodniczący KEP.

Przyjęta przez KEP wersja czwartego przykazania kościelnego brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Poprzednia brzmiała: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Komentarze (40)

Jarek

3 lata, 7 miesięcy temu

To teraz będziemy mieli wszystkie wesela w piątki. Dlaczego zatem dziwią nas zakupy w niedzielę, jeśli można bawić się w piątek, dzień śmierci Jezusa. W przypadku niektórych decydują względy praktyczne.

Odpowiedz

kstom

2 lata, 10 miesięcy temu

masz rację Jarku

Odpowiedz

maki

2 lata, 9 miesięcy temu

Nie masz racji- trzeba z żywymi naprzód iść. Na pewno biskupi mają więcej do powiedzenia i większe rozeznanie niż Ty i ja. Pozdrawiam.

Odpowiedz

multiplayer

3 lata, 7 miesięcy temu

A piątkowe dyskoteki w klubach? Jak ktoś się wykłócał z dziewczyną/chłopakiem, że nie chce chodzić w piątki na dyskoteki, to teraz powinien przeprosić za doprowadzanie do konfliktów i zacząć uczęszczać bez przejmowania się dniem męki pańskiej?

Odpowiedz

Jarek

3 lata, 7 miesięcy temu

Oczywiście, rozumiem tylko opinie pochwalajace decyzja hierarchów są publikowane.
Pozdrawiam

Odpowiedz

z

3 lata, 7 miesięcy temu

Kościół powinien znieść przykazania kościelne jako pochodzące od ludzi.

Odpowiedz

Paweł

3 lata, 7 miesięcy temu

Teraz w dni pokuty dzieci będą chodzić na dyskoteki. Zamiast edukować, przyzwala się na głupotę.

Odpowiedz

paulus

3 lata, 7 miesięcy temu

a czemu nie zniesiono post w piątki Okresu Wielkanocnego? Jak można pościć w te dni, o których List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych w punkcie 100 mówi:"Obchód Paschy trwa przez czas paschalny (wielkanocny). Albowiem pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny. Co więcej, jako „wielką niedzielę”."

Odpowiedz

TRAD

3 lata, 7 miesięcy temu

Jestem zdania, że należy znieść kolegializm (czyt. Episkopaty) i wrócić do posłuszeństwa Rzymowi. Dość wypaczeń w "duchu Soboru"!

Odpowiedz

zamsoft

3 lata, 7 miesięcy temu

Czy przykazania koscielne sa przykazaniami kosciola lokalnego?
A gzie Stolica Apostolska. Nastepny wyglup polskich hierarchow?!

Odpowiedz

ŁOWCA

3 lata, 7 miesięcy temu

Piątek to dzień refleksji i zadumy nad cierpieniem, jego źródłem i sensem. Wstrzemięźliwość tylko wzmaga tę refleksję, pogłębia. W piątki w ciągu całego (a nie tylko w Wielkim Poście) - szkoda, że nie w kościołach, w sensie, publicznie - prywatnie odprawiane są Drogi Krzyżowe, by mocniej i owocniej tę refleksję przeżyć, by pamiętać na co dzień o cenie Zbawienia, jaką za ludzi zapłacił Jezus Chrystus.

Odpowiedz

Wierząca

3 lata, 7 miesięcy temu

Bardzo dziwię się Episkopatowi!

Odpowiedz

,kati

3 lata, 7 miesięcy temu

A mnie najlepiej mięsko smakuje w piątek.Co gorsze nie chodzę do spowiedzi a przyjmuję komunię aby ludzie widzieli jaki jestem religijny.

Odpowiedz

bez podpisu

3 lata, 6 miesięcy temu

kati, jak nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia, to siedź cicho.

Odpowiedz

syn gromu

3 lata, 6 miesięcy temu

Minelo 32 lata od kad Maryja w Medziugorje prosi o post o chlebie i wodzie w srody i piatki.

Odpowiedz

Justyna

3 lata, 6 miesięcy temu

Zamiast ludziom tłumaczyć sens dnia pokutnego zwalnia się ich z jakiejkolwiek refleksji i wymagań.. Nie tędy droga

Odpowiedz

bonawentura

3 lata, 6 miesięcy temu

Utożsamiam się z wszystkimi, którzy negują postanowienia Episkopatu ostatniego posiedzenia w Wieliczce, to co zaczynają promować pachnie HIPOKRYZJĄ w Kościele Chrystusowym, wielką obłudą i wcale mnie nie dziwi spadek powołań kapłanskich zakonnych i młodzież, która jest zagubiona i całe rodziny, na które zrzuca sie balast tych niepowodzeń.Jeszcze trochę to i widocznego Kościoła Chrystusowego nie będzie tylko wymyślony przez hierarhię czyli ICH a nie Chrystusa.Ciekawe, kto z tych kościelnych "przywódcow" pytał się czy takie zmiany podobaja sie Samemu Założycielowi Kościoła- Jezusowi Chrystusowi? Ile czasu adoracji pośięcili na to, by Pan Jezus do nich przemówił? Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie!

Odpowiedz

aleksandra

3 lata, 6 miesięcy temu

Takie zmiany może wprowadzić tylko Ojciec Święty-to jest samowolka.Tak samo jak Komunia święta na stojąco-kto pyta się Jezusa czy to Mu. sie podoba takie umiejszanie Go.Hańba

Odpowiedz

aleksandra

3 lata, 6 miesięcy temu

dlaczego nie umieszczacie wszystkich wypowiedzi-tę o osobie ktora nie chodzi do spowiedzi i przyjmuje Pana Jezusa podoba się wam i pewnie zachęcacie do powielanie jej przez;niby to wiernych;ale ta co wstawia się w obronie Boga-tej już nie

Odpowiedz

Zasmucony

3 lata, 6 miesięcy temu

Metoda plasterkowa czyli salami niszczenia wiary i kościoła trwa.
To nie pierwszy wyskok kolegialnego ciała jakim jest KEP (gdzie te czasy, gdy odpowiedzialność spoczywała tylko na biskupie miejsca za decyzje w diecezji).
Najpierw znieśli święta nakazane, postne wigilie, nie interesowali się restytucją dni wolnych w święta tzw. zniesione (tylko 6.01. i pod naporem Narodu poparli, a przecież pozostają jeszcze inne: Ofiarowanie NMP, Triduum Sacrum, Wniebowstąpienie Pańskie, Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego, św. Piotra i Pawła, Dzień Zaduszny i Niepokalane Poczęcie NMP), przesunęli Wniebowstąpienie Pańskie z 40 dnia po Zmartwychwstaniu na niedzielę, tj. 43 dzień po Zmartwychwstaniu, a więc wbrew Ewangelii), wprowadzili haniebną Komunię Św. na rękę, wprowadzają gender na KUL, zmieniają przykazania kościelne, aby było łatwo i przyjemnie, oddają kościoły innowiercom, narzucają odgórnie szaleństwo neokatechumenatu, ekumenizmu... Gdzie Twoja Wiara Kapłanie?

Odpowiedz

misjonarz

3 lata, 6 miesięcy temu

od kilkunastu lat pracuję poza Polską - z zainteresowaniem przeczytałem komentarze, prawie wszystkie są krytycznie nastawione do "rozluźnienia" przykazania koscielnego dotyczącego postów; dziękuję Ci, Panie za wierzących chrześcijan!!!

Odpowiedz

syn gromu

3 lata, 6 miesięcy temu

Jezeli Watykan uzna ze w Medziugorje podobnie jak w Fatimie objawia sie Matka Boska ktora od 32 lat prosi o post o chlebie i wodzie w srody i piatki to czy dojdzie do zmiany w
przykazaniach koscielnych?

Odpowiedz

winner

3 lata, 6 miesięcy temu

Lepiej by biskupi kankana zatańczyli jak znieśli post może młodzieży by się podobało

Odpowiedz

obcy

2 lata, 11 miesięcy temu

wierz mi, że by się podobało młodzieży, bo taki ksiądz by bardziej mógł wtedy do nich dotrzeć z religią, bawiąc się z nimi i normalnie rozmawiając niż jak non stop będzie wszystkiego zakazywał. Akurat młodzież ma to do siebie, że jak im się zakazuje to robią to na wspak. Dlaczego np. księża u nas w Polsce nie mogą prowadzić mszy w bardziej wesoły sposób np. jak Gospel i tak radować się z ludźmi i w taki sposób głosić Słowo Boże, a nie że wszystkie msze są prowadzone jakby się było na pogrzebie. Jakby jakaś osoba przyszła na msze co miałaby problemy życiowe, z depresją itd. to przecież poprzez taką smutną mszę jeszcze jej by się to pogłębiło.

Odpowiedz

s. Agnieszka

3 lata, 6 miesięcy temu

"dziecięce zabawy" a gdzie przysłowie "czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał"... Porażka z całym szacunkiem do Księży Biskupów.

Odpowiedz

WIERZĄCA

3 lata, 6 miesięcy temu

Proszę, niech biskupi zastanowią się nad ostateczną treścią przykazań, przemyślą i znajdą zasadne argumenty, którymi umotywują "swoje" stanowisko. Jak na razie, to robią, tylko zamieszanie, wierzący wstydzą się za biskupów a niezainteresowanych wiarą umacniają w swoich postawach, które przedstawiają się według zasady "Jestem wierzący, ale....” i tu pada szereg argumentów własnych podważających naukę Kościoła. Dyskusje ostatecznie kończą się cytatem biskupa, który powiedział, że przykazania zastają zmienione ze względów praktycznych. I mogliby biskupi nie upierać się przy swoich poglądach i ze względów praktycznych znieść celibat, pozwolić na stosowanie prezerwatyw itd., itp.

Odpowiedz

pytam

3 lata, 6 miesięcy temu

A JAKI TO BYŁ tzw. "OKRES POKUTY" ?
Każdy piątek?

Odpowiedz

Maria

3 lata, 6 miesięcy temu

A ja mam wątpliwości. Jak to tańczyć w piątek można, a jeść mięsa nie. Od kilku lat moda na studniówki w piątek - to zorganizować je przy rybach, grzybach i śledziach (na zakąskę?) bo mięsnych potraw nie można? studniówka to zabawa z wyszynkiem - i o dziwo słyszałam o dyspensach dla studniówkowiczów na ten wieczór.
Wychowano mnie tak, by przestrzegać postu w czasach nakazanych: nie jeść pokarmów mięsnych w piątki, Środę Popielcową i Wigilię. Zdziwiło mnie, gdy od Księdza usłyszałam, że w zwykły piątek można, chyba że ślubowałam, a okrasa (np. skwarki z boczku) to nie mięso. Można jeść łososia - tylko, że jest on znacznie droższy od zwykłej kiełbasy, czy podrobów. A ja myślę, że post to wyrzeczenie, a więc droga ryba też nie powinna gościć na naszych talerzach. Jakby to co zaoszczędzę na jedzeniu przekazać potrzebującym - to byłby prawdziwy post. Pozdrawiam

Odpowiedz

Leszek Pawel

9 miesięcy temu

Dokladnie tak jak napisalas Maria. Post dotyczy pokarmow miesnych, a takze potraw i napojow, ktore, w ocenie zdrowego rozsadku, uznaje sie za wyjatkowo wyszukane i kosztowne.

Odpowiedz

gość weselny

3 lata, 6 miesięcy temu

To dopisanie "lub czasopisma" do przykazania zmieni całkowicie jego sens (i docelowo praktykę). Bo kto na weselu nie 'zakąsi' mięsa przy piciu wódeczki???
Już nie można mówić o postnym charakterze piątku. I pewnie o to chodziło... A później zmieni się na: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Piątku powstrzymywać się od udziału w zabawach"...

Odpowiedz

Koral

3 lata, 6 miesięcy temu

szkoda ,że tak późno .wyjaśnienie dotarło dopiero teraz. wielu wiernych zapamiętało pierwszą wersje ,tj. nie ma postu w piątki.
LOGIKI TU NIE MA ŻADNEJ.WESELA , IMPREZY W PIĄTKI ,SA SUTO ZAKRAPIANE I MIĘSNE.WIĘC ,KTO ZACHOWA POST ,BĘDĄC NA WESELU.NONSENS,NIE TRZYMA SIE ŻADNEJ ISTOTY SPRAWY.
DLA WIERNYCH MUSI BYC JASNOŚC ,NIE DOWOLNOŚC.DOSTALIŚMY PRZYZWOLENIE NA GRZESZENIE.I TAK TO ROZUMIEMY MY WIERNI.

Odpowiedz

Jola

3 lata, 5 miesięcy temu

Wstyd, zamiast trwać przy Jezusie , rozlużnia się zasady i to w tak trudnych czasach , a przyjdą jeszcze gorsze. Jeśli można zmienić zdanie w jakiejś kwestii to czemu nie w innej?

Odpowiedz

czytam

3 lata, 5 miesięcy temu

Nauczcie się tułmoki czytać!!! To , co było dotychczas zostaje - czyli "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych" - posty, to też zabawa, a w piątki postem jest zabawa i mięso "a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach" Zostało to w sposób jasny i klarowny podkreślone, że jest to czas szczególny, bo dla wielu "okres pokutny" nic nie znaczył i brzmial obco. Teraz już jest jasno i przejrzyście, zatem o weselach w piątki nie ma mowy.

Odpowiedz

autor wpisu

3 lata, 5 miesięcy temu

Wyczuwam tu faryzejskie oburzenie - np. to gdy widzieli jak Jezus robił to czego w Szabat robić nie mógł. Dbanie o czystość miski przy zaniedbaniu własnego serca... Św. Paweł pisze również wiele łagodnych zaleceń. I tego by nie nakładać nic poza to co konieczne - to w końcu Pismo Święte, na które wielu z was się powołuje. Nie chcę się kłócić. Obracam się wśród mocno wierzących ludzi. Sam wierzę i wiem, że życie nie opiera się na nakazach postu w piątek, a na umiłowaniu Jezusa, na wrażliwości na drugiego człowieka - tego uczył Jezus! A nie powstrzymywania się od zabaw w piątek! Kto z was żyje w zgodzie z wszystkimi, z którymi jest w mocy żyć w zgodzie? Kto z was poświęca życie najbliższym, nie oszczędzając czasu, siły, uśmiechu, uwagi i przebaczenia? Kto z was choćby westchnął o Dcuha Świętego o to co ma tu napisać by innym przybliżyć niebo?... kamienie zostały rzucone, a miłości niestety tu nie widać...

Odpowiedz

Ojciec

3 lata, 5 miesięcy temu

Przez ortodoksję rodziców moja córka nie brała udziału w dyskotekach i 18-tkach, organizowanych w piątki. Teraz trudno jej znieść drwiny rówieśników. Od października rozpoczyna studia i szuka stancji. Oczywiście razem ze swoim chłopakiem - bo to taniej i praktyczniej. Nikt jej nie przekona do "dodatkowych ciężarów" w imię zasad, które za chwilę się zmienią ...

Odpowiedz

Matka

3 lata, 4 miesiące temu

nie przez ortodoksję rodziców, ale dlatego, że wydawało mi się to naturalne, niemożliwe było inaczej, przez wiele lat nie chodziłam w piątki na dyskoteki... wtedy też obowiązywały takie a nie inne przykazania... i wtedy gdybym na te zabawy chodziła, to wtedy bym grzeszyła... prawo nie działa wstecz - można by powiedzieć... gdybym wtedy chodziła na piątkowe dyskoteki, a przykazanie zmieniłoby się teraz, to i tak miałabym ten grzech na sumieniu...
teraz zmienia się "przykazanie" - pewien "zakaz"... nikt nie nakazuje "musicie bawić się w piątki"... wszak przykazanie drugie mówi "Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty", a trzecie "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię świętą"... czy to znaczy, że mam się częściej nie spowiadać i komunii świętej nie przyjmować??? po prostu my chrześcijanie powinniśmy wymagać od siebie więcej, niż to, co konieczne, a nie wymagajmy też od innych więcej, niż to, co konieczne...

Odpowiedz

Matka

3 lata, 4 miesiące temu

jeszcze pewien drobiazg... nie wszystko, co mówił Jezus i co dziś mówi Kościół do końca umiem zrozumieć... ale jestem ochrzczona w Kościele katolickim i jestem mu posłuszna - sprzeciw i bunt wszak jest oznaką mojej pychy... to nie ja wiem lepiej, ale ci, których Jezus powołał i wyznaczył, by to, co zwiążą na ziemi było związane w niebie...
pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkich darów Ducha Świętego...

Odpowiedz

Kamil

2 lata, 2 miesiące temu

a te 5 przykazanie co z tym ? troszczyc sie o potrzeby koscioła ?

Odpowiedz

apsik

1 rok, 3 miesiące temu

Jeszcze posypujcie głowy popiołem. Średniowiecze!

Odpowiedz

Leszek Pawel

9 miesięcy temu

@apsik: ano nie sredniowiecze, a starozytnosc! W czyms Ci to uwlacza, ze ludzie posypuja glowy popiolem?
Szczesc Boze!

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook