Ks. Wojciech Lemański został suspendowany

awo / br, Warszawa, 2014-08-23

Kuria Biskupia Warszawsko–Praska informuje, że Ks. Abp Henryk Hoser SAC – w myśl kan. 1333 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego - dnia 22 sierpnia br., nałożył na księdza Wojciecha Lemańskiego karę suspensy obejmującą zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń i noszenia stroju duchownego - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Kuria Biskupia Warszawsko–Praska informuje, że Ks. Abp Henryk Hoser SAC – w myśl kan. 1333 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego - dnia 22 sierpnia br., nałożył na księdza Wojciecha Lemańskiego karę suspensy obejmującą zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń i noszenia stroju duchownego.

W uzasadnieniu wymieniono następujące powody:

1. Brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji prawowitego przełożonego w osobie Biskupa Diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej;

2. Sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie;

3. Publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów;

4. Brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów;

5 Upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła.

Kara suspensy ma charakter naprawczy. Zwolnienie z niej zależy od dalszej postawy ukaranego.

Osobę Księdza Lemańskiego polecamy modlitwom.

Mateusz Dzieduszycki
Rzecznik Prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej

***

Ks. Lemański poinformował dziennikarzy, że nie zamierza rezygnować z procedury odwoławczej i w ciągu 10 dni złoży prośbę do abp. Hosera o zmianę jego decyzji. Biskup warszawsko-praski będzie miał 30 dni na ustosunkowanie się do tej prośby. - Do czasu aż trybunały na ten temat się wypowiedzą, zgodnie z przepisami mam prawo zachowywać się tak, jakby tej kary nie było – uważa duchowny.

Poinformował dziennikarzy, że powiedział abp. Hoserowi, iż „swojego miejsca w Kościele i posługi kapłańskiej będzie bronił do końca, bo wierzy, że święcenia kapłańskie, których udzielił mi prymas Józef Glemp, do czegoś zobowiązują”.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki zwrócił uwagę, iż bunt ks. Lemańskiego przeciwko decyzjom biskupa, jak również Stolicy Apostolskiej odnośnie jego postępowania, jest już postawą trwałą. Wyraził też przekonanie, że chociaż można się odwoływać od decyzji przełożonego, to ks. Lemański używa procedur kościelnych niezgodnie z duchem prawa kanonicznego.

- Jego sytuację poprawiłoby to, gdyby zrozumiał, że kara która została na niego nałożona nie jest jakimś wybiegiem ze strony przełożonych tylko gestem w jego stronę. Powinien zorientować się, że robi rzeczy niewłaściwe i zawrócić z tej drogi. To, co go spotkało jest konsekwencją jego własnych słów i jego postępowania – podkreślił Dzieduszycki.

Rzecznik diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że kara suspensy jest nakierowana na przyniesienie poprawy kapłana, którą został nią objęty. – Suspensa może zostać cofnięta w każdej chwili, gdy zostanie osiągnięty jej cel: poprawa postępowania kapłana, na którego została nałożona – wyjaśnił.

- Pierwsze sygnały po nałożeniu tej kary nie są pomyślne, konferencja prasowa w sytuacji zakazu medialnego, który nadal ks. Lemańskiego obowiązuje, nie jest dobrym prognostykiem – uważa Dzieduszycki. Rzecznik przypomniał, że duchowny był wielokrotnie uprzedzany o możliwych konsekwencjach jego postępowania. - Dla nikogo dzisiejsza sytuacja nie powinna być zaskoczeniem. Jeśli jest zaskoczeniem dla ks. Lemańskiego to rzeczywiście ma kłopot z kontaktem z rzeczywistością – stwierdził Dzieduszycki.

W oficjalnym komunikacie rzecznik wymienił powody nałożenia na ks. Lemańskiego kary suspensy. Są to: „brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji prawowitego przełożonego w osobie Biskupa Diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej; sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie; publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów a także brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów; upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła".

Abp Henryk Hoser – w myśl kan. 1333 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego - dnia 22 sierpnia br., nałożył na księdza Wojciecha Lemańskiego karę suspensy obejmującą zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń i noszenia stroju duchownego.

W czerwcu br. Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej odrzucił rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego od decyzji Kongregacji ds. Duchowieństwa, która podtrzymała dekret Biskupa Warszawsko-Praskiego odnośnie zakazu wypowiedzi w mediach.

Ponadto, Kongregacja ds. Duchowieństwa w specjalnym liście skierowanym do Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC i ks. Wojciecha Lemańskiego (Nr 20141410 z dnia 26.05.2014 r.) potwierdziła wszystkie dotychczasowe postanowienia Biskupa Warszawsko-Praskiego i wezwała ks. Lemańskiego do podporządkowania się wydanym decyzjom, potwierdzonym już wcześniej przez Stolicę Apostolską.

Kongregacja przypomniała również, że od dnia 18 grudnia 2013 r. ks. Lemańskiemu nie przysługuje żadne prawo do parafii w Jasienicy. Usunięty proboszcz, zgodnie z kan. 1747 par. 1 KPK „ (…) powinien się powstrzymać od wykonywania zadań proboszcza, jak najszybciej pozostawić wolny dom parafialny i wszystko, co należy do parafii, przekazać temu, komu biskup parafię powierzył.”

Komentarze (14)

ochrzcony

2 lata, 4 miesiące temu

Zgadzam się z ks. Lemańskim - biskupi nie nadążają, Kościół zawsze był spóżniony w swoich przemyśleniach.

Odpowiedz

ochrzcony

2 lata, 4 miesiące temu

Tu panuje wybiórczość w podawaniu informacji a może zamierzona cenzura.
Lemański ma rację: Kościół nie nadąża za współcześnością.

Odpowiedz

Kuciborski

2 lata, 4 miesiące temu

Robi się coraz duszniej w moim Kościele.Autorytetami zostają księża Oko,Rydzyk,Małkowski i im podobni.Trzeba chyba zwijać żagle.

Odpowiedz

czytelnik

2 lata, 4 miesiące temu

Żeby jeszcze można było skierować go do poradni życia psychicznego, to by było wspaniale.

Odpowiedz

karol

2 lata, 4 miesiące temu

za pedofilie po prawomocnym wyroku ,za niemoralne prowadzenie i alkoholizm nigdy za drobne wypowiedzi suspensa kompromitacja biskupa który nie potrafi dogadać się z księdzem wywalenie ze stanu kapłańskiego za tego typu grzech porażką pasterza a przepraszam dla mnie nie mamy tu do czynienia z pasterzem

Odpowiedz

kleryk

2 lata, 4 miesiące temu

Już w jednym z rekursów Stolica Apostolska wyjaśniła, że kara obowiązuje od chwili jej nałożenia niezależnie od złożonego odwołania. Ks. Lemański nadal uparcie wprowadza w błąd i okazuje jawne nieposłuszeństwo. Smutne. Ten kapłan potrzebuje bardzo dużo modlitwy.

Odpowiedz

Kuciborski

2 lata, 4 miesiące temu

Bardziej modlitwy potrzebuje abp. Mściwość i antysemityzm jest przecież grzechem.

Odpowiedz

Karol

2 lata, 4 miesiące temu

Teraz przełożeni dominikanów powinni to samo zrobić z ich gwiazdą (podobną do ks. Lemańskiego) o. Pawłem Gużyńskim.

Odpowiedz

G.A.

2 lata, 4 miesiące temu

Tacy kapłani jak Lemański i tacy popierający ich wierni jak: "ochrzczony", "karol" i "Kuciborski" na pewno rozwalą Kościół, przed czym broń nas Boże.Brawo "kleryk",święte słowa.

Odpowiedz

ludzie pomóżmy

2 lata, 4 miesiące temu

kochani ludzie pomózmy księdzu Lemańskiemu, niech znajdą się jacyś kapłani którzy z Nim pogadają o sprawach Bożych i wydobędą Go z tego osaczenia krnąbrności dajmy Mu osłonę ludzkiego serca i dobroci, jestem kobieta i nie zanm go ale czy mogliby znależć się bracia którzy pomogą to, co go zacina w buncie, skruszyć niech zobaczy że potrzebuje ratunku, zresztą bez miłosierdzia Bożego każdemu z nas grozi wyniosłość pychy, trzeba to nazwać i przepraszać Boga a nie szukać usprawiedliwienia dla swej złej postawy i racjonalizować ,to pułapka..pomózmy wyjść Kśiężu z tej pułapki, ja jutro zrobię post w jego intencji.

Odpowiedz

Margit

2 lata, 4 miesiące temu

Droga kobieto, to raczej abp Hoser zasklepia się w pysze i wyniosłości,jest zupełnie bez klasy."Przewinienia" ks.Lemańskiego w codziennej pracy duszpasterskiej nie mają zadnego znaczenia,ale drażnią hierarchę,jego wybujałe ego.Suspensa to po prostu zemsta karła.Abp stracił kontakt z rzeczywistością.A ty zamiast postu zrób coś pożytecznego na rzecz potrzebujących.Ks.Lemański to porządny człowiek i dobry kapłan.Pamiętał o nauce Jana PawłaII-Żydzi to nasi starsi bracia w wierze.

Odpowiedz

Kuciborski

2 lata, 4 miesiące temu

Gdyby ks.Lemański zajmował się po cichu panienkami albo chłoptasiami a nie Żydami, to na pewno uniknął by kłopotów. A wśród części konfratrów miał by ciche zrozumienie. To przecież takie ludzkie.Ale Żydami...

Odpowiedz

natalia

2 lata, 4 miesiące temu

Benedykt XVI w Fatimie gdy przypominał trzecią tajemnicę fatimską mówił o cierpieniach Kościoła pochdzących z wewnątrz. Czas się wypełnia. Proponuję Dziesiątek Różańca dziennie w intencji ks. Lemańskiego.

Odpowiedz

Korek

2 lata, 4 miesiące temu

Jestem poważnie zaniepokojony decyzją biskupa w sprawie księdza Lemańskiego.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook