MEN wprowadza zmiany od 1 września: religia lub etyka, obie albo nic

awo / am, Warszawa, 2014-08-30

Od 1 września, po zmianach wprowadzanych przez MEN zajęcia z etyki lub religii będą organizowane nawet dla jednego ucznia. Od nowego roku szkolnego rodzice będą na piśmie deklarować czy ich dziecko będzie chodzić na jeden z tych przedmiotów czy może na oba jednocześnie.

Według ministerstwa możliwa jest także opcja, że uczeń nie będzie uczestniczył w żadnych z tych zajęć, ponieważ są to przedmioty dobrowolne. Dopiero po złożeniu deklaracji przez rodziców stają się one obowiązkowe dla ucznia.

1 września wejdzie w życie rozporządzenie, zgodnie z którym placówka edukacyjna będzie zobowiązana do organizacji etyki choćby dla jednego ucznia. Podobnie będzie musiała działać, gdy uczeń należy do mniejszościowego Kościoła

Do tej pory możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego wyznania mniejszościowego była uwarunkowana zgłoszeniem co najmniej trzech uczniów. Od 1 września szkoła będzie musiała zapewnić naukę etyki każdemu uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z tego przedmiotu. Tym samym zostaną wyeliminowane przypadki odmowy zorganizowania tych zajęć ze względu na brak wymaganej liczby uczniów.

Inną nowością będzie doprecyzowanie formy wyrażania życzenia - w miejsce oświadczenia wyrażanego w najprostszej formie wprowadza się oświadczenie w formie pisemnej, z zachowaniem dotychczasowej możliwości jego zmiany. Szkoła nie będzie jednak miała prawa domagać się oświadczeń informujących o nie uczestniczeniu ucznia w zajęciach z religii i/lub etyki.

Etyki w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych mogą uczyć nauczyciele, którzy ukończyli studia z etyki lub filozofii a także absolwenci innych kierunków ale po studiach podyplomowych z etyki, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne.

MEN wyjaśnia, że decyzje w zakresie organizacji pracy szkoły lub placówki, w tym o powierzeniu nauczycielowi prowadzenia określonych zajęć, podejmuje dyrektor szkoły. To on ocenia kwalifikacje nauczyciela do nauczania przedmiotu etyka, uwzględnia zakres treści nauczania wynikający z podstawy programowej tego przedmiotu.

Według prognoz Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany te dotyczyć mogą od 630 do 1260 uczniów, którzy zdecydowaliby się na uczestnictwo w lekcjach etyki lub religii określonego wyznania, a którzy do tej pory nie chodzili na żaden z tych przedmiotów. MEN przewiduje, że w związku ze zmianami może być potrzebne zapewnienie ok. 70 etatów dla nauczycieli religii lub etyki. Trudno natomiast oszacować ilu uczniów zgłosi zainteresowanie lekcjami etyki lub religii spośród tych, którzy do tej pory nie mieli możliwości korzystania z tego rodzaju zajęć.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że odsetek nauczycieli religii i etyki w stosunku do etatów wszystkich nauczycieli systematycznie maleje i co roku odnotowuje się spadek o kilkaset etatów w skali kraju. W latach 2006-2013 spadek liczby etatów nauczycieli religii i etyki wyniósł 14 proc. MEN nie spodziewa się więc wzrostu liczby tych etatów na skutek zmian wprowadzonych przez znowelizowane rozporządzenie.

Nauka religii i etyki jest organizowana w szkołach na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów. Zarówno religia jak i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny, jednak po złożeniu oświadczenia udział w wybranych zajęciach staje się dla ucznia obowiązkowy.

Komentarze (32)

Asia

2 lata, 4 miesiące temu

A co, jeśli ktoś wybierze oba przedmioty? Na świadectwie jest tylko miejsce na jedną ocenę...

Odpowiedz

xy

2 lata, 4 miesiące temu

Wówczas na świadectwie wpisuje się ocenę lepszą - mówi o tym rozporządzenie.

Odpowiedz

j.s.

2 lata, 4 miesiące temu

Moim zdaniem należałoby doprowadzić do tego, żeby były to zajęcia obowiązkowe dla wszystkich i żeby obligatoryjny był przynajmniej jeden z tych przedmiotów. Nie bardzo rozumiem ideę zwalniania z etyki osób, które nie chodzą na religię.

Odpowiedz

ojciec

1 rok, 11 miesięcy temu

na szczęście jest to tylko Twoje zdanie...

Odpowiedz

brakszacunku

1 rok, 10 miesięcy temu

bo etyka to taki potrzebny w życiu przedmiot. po co komu dodatkowa matma czy angielski? dowalmy etykę, psia mać!

Odpowiedz

inga

1 rok, 9 miesięcy temu

Dobrze prowadzona etyka to wartościowe wiadomości w przeciwieństwie do religii. Chodził Pn na etykę? To niech Pan zatrzyma swoje zdanie dla siebie.

Odpowiedz

ola

1 rok, 9 miesięcy temu

a może najlepsze by było religioznastwo wszystkich kultur. Też mam problem z religią w szkole. Nie ma etyki i żeby dziecko nie czuło się izolowane od kolegów z klasy to wyraziłam zgode żeby uczestniczyło w religgi w trakcie zajęć a jak jest ostatnia to zabieram dziecko po prostu ze szkoły. W ogóle jest chore że są dwie religie w tygodniu! zamiast powinien być wf albo jeszcze jedna godzina jezyka obcego. Masakra. Jestem wierząca ale daleko mi do kościoła w którym rządzi kasa, polityka, zboczenia. I jeszcze ta hipokryzja w narodzie. U nas w Polsce nic się nie zmieni dopóki dopóty w ludziach nie zmieni się mentalność.

Odpowiedz

ss

1 rok, 1 miesiąc temu

To nie jest pani osoba wierzaca skoro pani daleko do kosciola. Jest pani katoliczka a nie osoba wierzaca. Zeby uniknac podobnych pomylek prosze udac sie do swojej parafii i po prostu wypisac sie z niej :)

Odpowiedz

Mamusia

1 rok, 4 miesiące temu

Bo może ich rodzice nie chcą, by im prano mózgi, prosze księdza?

Odpowiedz

anick

1 rok, 4 miesiące temu

to ja wyjaśnię: dziecko jest niewierzące/nie jest katolikiem, więc nie chodzi na religię. etyka jest o 7 rano (znamy z autopsji), a lekcje zaczyna po 11. na co chodzi? na NIC!

Odpowiedz

Nina

11 miesięcy, 2 tygodnie temu

Z radością informuje,ze moje lekcje religi tak sa ustwione w planie ,ze cały tydzie mam o 7.10 lub 13.20 do 16. Ci co sa zapisani chodza a ja przez 20 lat tak pracuję i naprawdę nie twórzmy sztucznych problemów.

Odpowiedz

unknown

1 rok, 4 miesiące temu

Tak jestem za tym żeby obowiązkowa była RELIGIA a etykę można sobie wybrać jako dodatkową.

Odpowiedz

nastawnik2

2 lata, 4 miesiące temu

Serdecznie prosimy wszystkich o dobrowolne wspieranie naszego projektu.
Wybudujmy razem świątynię dla mniejszości narodowej.

http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/172,projekt-architektoniczny-staroprawoslawnej-cerkwi

Za wszystkie wpłaty serdeczne "Bóg zapłać"
o. Martinijan J. wraz Radą Ogólnego Zebrania Cerkwi Starobrzędowców

Odpowiedz

Thomeos

2 lata, 3 miesiące temu

Witam
Moim zdaniem powinno się natychmiast wycofać religię (przedmiot) ze szkół.
Religie są główną przyczyną wojen na świecie.
Poza tym dlaczego mamy z naszych podatków utrzymywać tą bandę czarnych nierobów?

Odpowiedz

czarny nierób

1 rok, 3 miesiące temu

Religie są głównymi nauczycielami pokoju na świecie. Skąd w pana wypowiedzi tyle nienawiści?

Odpowiedz

Willma

7 miesięcy, 2 tygodnie temu

Jasne, nie licząc wojen krzyżowych, dżihadu i takich tam drobnostek to religia jest nauczycielem pokoju na świecie, pod warunkiem, że ten pokój jest na warunkach silniejszego

Odpowiedz

aga

6 miesięcy, 3 tygodnie temu

od kiedy..religie są nauczycielami pokoju na świecie????czyżby od momentu kiedy nie mogą już mordować ludzi za inne poglądy...czy mi coś umknęło??

Odpowiedz

Lol kościół

1 rok, 4 miesiące temu

Według mnie,religii w szkole nie powinno być. Ponieważ nie każdy wierzy. Etyka uczy poznawać świat. Jeżeli ktoś chce się modlić, to zapraszam do kościoła, szkoła jest od normalnych przedmiotów. To jest moja opinia, kto się ze mną zgadza? Uważam że mam rację.

Odpowiedz

Obserwator

1 rok, 4 miesiące temu

hmmm z Twojej wypowiedzi wynika, ze nie wiesz co to jest religia, ani etyka - przykre!

Odpowiedz

Mama

1 rok, 4 miesiące temu

Już po raz drugi deklarowaliśmy uczestnictwo naszego Sześciolatka w lekcjach Etyki. Nie wiem, ilu Rodziców postąpiło w podobny sposób, bo nikt się "nie wychyla", ale zgodnie z Rozporządzeniem dziecko powinno mieć zapewnione lekcje ETYKI. Tymczasem uczestniczy w Religi, ponieważ świetlica dla pierwszej klasy jest w klasie, gdzie po dzieci mają wszystkie lekcje. Nie mam możliwości zabierać dziecka o godz. 11:30 lub w trakcie lekcji, bo we wtorek Religia jest w ramach drugiej lekcji. I taka jest nasza świecka szkoła i gwarancje Konstytucji, nie wiem, co robić !!!!

Odpowiedz

Wolna

1 rok, 4 miesiące temu

NAPISAĆ PODANIE DO DYREKTORA O WYJAŚNIENIE TEJ SYTUACJI I ZŁOŻYĆ W SEKRETARIACIE SZKOŁY- KOPIĘ Z POTWIERDZENIEM - PIECZĄTKA I DATA - ZACHOWAĆ DLA SIEBIE. DYREKTOR MUSI ODPOWIEDZIEĆ NA TO PISMO - NAJPRAWDOPODOBNIEJ - NAPISZE ,ŻE NIE MA WYJŚCIA. WTEDY Z TYMI PISMAMI I NOWYM DO KURATORIUM - TAM NIE ODPUSZCZAĆ - TO ZAJMĄ SIĘ TYM.

Odpowiedz

mama

1 rok, 4 miesiące temu

Ja się zgadzam.

Odpowiedz

Polka

1 rok, 3 miesiące temu

Religia w szkole jest potrzebna, ponieważ na niej dzieci i młodzież poznaje lepiej wiarę, którą wyznaje, historię zbawienia, prawa moralne, którymi warto się w życiu kierować, żeby być szczęśliwym, żeby nie krzywdzić siebie i innych. Gdyby np. katolicy lepiej znali swoją religię, pewnie lepiej by postępowali, bo chrześcijaństwo jest pasjonujące. A jak ktoś nie zna to złośliwie krytykuje, powtarza slogany.

Odpowiedz

Polak

1 rok, 2 miesiące temu

Tylko że nie każdy Polak to katolik

Odpowiedz

aga

6 miesięcy, 3 tygodnie temu

księża chyba dosyć dobrze znają swoją religię a jakoś nie widzę żeby świecili przykładem,moralnością

Odpowiedz

gosc

1 rok, 3 miesiące temu

1000 % racji i przy okazji zerwac konkordat i dac ludziom wolność podejmowania decyzji o samym sobie bez strachu ze będą konsekwencje prawne bo tak kościelni by chcieli tylko jest problem bo pisowcy do tego niedopuszcza tak jak niechca dopuscic do tego żeby religia niebyla finansowana z podatkuw a to jest niekonstytucyjne bo podatki placa tez ludzie vniewierzacy co narusza ich prawa od wolności wiary i wyznania czyli zmusza do placenia na wyznania których nieakceptuje tak samo jak fundusz kościelny to jest niezgodna z konstytucja dyskryminacja ludzi niewierzacych

Odpowiedz

Włodzimierz Tylski

1 rok, 4 miesiące temu

Brakuje Sługi Bożego śp.Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego-Prymasa Polski!+

Odpowiedz

gordon

1 rok, 3 miesiące temu

U mnie w szkole uczeń nie musi chodzić ani na religię, ani na etykę. Na oświadczeniu rodzic deklaruje, że nie wyraża zgody na żaden przedmiot i szlus. Dziwi mnie rezygnacja z religii zwłaszcza dobrych i wydawałoby się myślących uczniów, ale cóż - pozory mylą. Mówię im zatem, że gdy przyjdą muzułmanie, to nie będą pytali, czy chcesz wierzyć w Allaha tylko przystawią nóż do gardła. Taka będzie wolność wyboru.

Odpowiedz

batak

1 rok, 3 miesiące temu

Największym zagrożeniem dla chrześcijan są niekonsekwentni chrześcijanie
Siłą poznanych muzułmanów jest konsekwencja w wychowaniu dzieci w bezwzględnym posłuszeństwie ojcu,w posłuszeństwie religii ojca. A wielu ochrzczonych w polskim kościele katolickim wyznaje swoją wiarę tylko na filmach i zdjęciach z uroczystości religijnych zamiast w codziennym życiu. Być może potrzeba doświadczyć prześladowania , aby oczyściło się katolickie myślenie.

Odpowiedz

Willma

7 miesięcy, 2 tygodnie temu

gdyby wprowadzony został podatek na Kościół jak w innych zachodnich krajach było by wiadomo ilu jest naprawdę katolików w Polsce. Wreszcie przestało by się mówić, że Polska to katolicki kraj. W naszym kraju co drugi/a jest jak Hiacynta Bukiet, co ludzie pomyślą. Mało jest osób odważnych, przyznających się do innej wiary lub niewiary w sposób głośny i manifestujący. Czuję się zaszczuta katolizmem którym co chwilę ktoś próbuje mnie uszczęśliwić. Nie wszyscy są katolikami i ta mniejszość też ma prawo mieć głos. Jakim prawem w instytucji państwowej jaką jest szkoła wiesza się krzyże w klasach? Jakim prawem zmusza się w taki czy inny sposób do zajęć z religii, bo wstawianie religii w środek lekcji jest przymuszaniem. Religia powinna odbywać się w kościele tak jak dawniej.

Odpowiedz

pablo ziarnisto

1 rok, 1 miesiąc temu

Religa nie jest rozwojem nauki po co nam to ???

Odpowiedz

Krzysztof

10 miesięcy, 1 tydzień temu

A co zrobić z uczniami ktozy nie chodzą na etykę ani na religie w czasie rekolekcji ????

Odpowiedz