Dziękczynienie za posługę katowickich biskupów

ks. sk / br, Katowice, 2016-01-07

W uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze Chrystusa Króla została odprawiona Eucharystia dziękczynna za posługę katowickich biskupów, którzy 6 stycznia przyjęli sakrę.

W samo południe abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii. 18 lat temu w rzymskiej bazylice św. Piotra przyjął on święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II. Miało to miejsce 6 stycznia.

Również w święto Trzech Króli sakrę otrzymali katowiccy biskupi pomocniczy: bp Marek Szkudło oraz bp Adam Wodarczyk. W 2015 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla udzielił jej metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Przy ołtarzu zebrali się licznie kapłani wraz z abp. seniorem Damianem Zimoniem. We Mszy św. uczestniczył również bp nominat diecezji tarnowskiej, ks. Leszek Leszkiewicz, kapituła katedralna, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy.

- Dziękujemy Bogu za dar Słowa przedwiecznego, które ciałem się stało, aby świat mógł ujrzeć zbawienie. W tym szczególnym dniu Kościół katowicki świętuje również Dies Episcopi, otaczając modlitwą metropolitę katowickiego, w 18. rocznicę jego święceń biskupich, (…) oraz biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej Marka i Adama w pierwszą rocznicę sakry. Dziękujemy Bogu za ich pasterską posługę – mówił na wstępie Eucharystii ks. dr Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej katedry.

Kaznodzieją był ks. Leszek Leszkiewicz, biskup nominat diecezji tarnowskiej, który sakrę przyjmie 6 lutego, a nominację otrzymał 19 grudnia.

Homilię rozpoczął od postawienia zebranym w katedrze dwóch pytań: - Czy jesteś w stanie łaski uświęcającej? Czy ten fakt przynosi Ci radość? – mówił do wiernych. Przestrzegał przed pokusą „oderwania od Boga”. – Gdy przeżywamy doświadczenie religijne w oderwaniu od Boga, wówczas wszystko co Bóg chce nam dać, również w czasie tej Mszy św., nie dociera do naszych serc, bo te serca są zamknięte – zaznaczył.

Biskup nominat przypomniał wszystkim prawdę, że Bóg objawił się światu w Jezusie Chrystusie. – Objawił się poganom, a więc także objawił się i nam. Ta prawda może dotrzeć do nas w autentyczny sposób, taki szczery, gdy potrafimy otworzyć serce i zaprosić Boga. Przyjąć go – mówił kaznodzieja.

- Bóg pragnie iść z nami w nasz świat. Więcej, zaprasza nas do tego byśmy Jego łaskę zanieśli w świat, byśmy poszli do świata i zanieśli tam Jezusa – stwierdził biskup nominat. Równocześnie przypomniał, że dzisiaj Jezus daje się rozpoznać w swoim Kościele i zachęca do tego, żeby Go zanieść do świata, który Go nie zna.

Ks. Leszkiewicz wskazał również na fakt, że „nikt z nas nie zbawi się, jeśli nie pokażemy w naszym chrześcijańskim życiu innym drogi do Jezusa”. – Pomyśl czy jest w tobie na tyle siły, tyle odwagi, by czerpiąc łaskę od Jezusa, by zabierając Jezusa do swojego serca, dać świadectwo, że On żyje, jest obecny i działa w Kościele i świecie – pytał kaznodzieja.

Pod koniec Eucharystii ks. prałat Stanisław Gańczorz w imieniu prezbiterium katowickiego Kościoła złożył życzenia biskupom przeżywającym rocznicę święceń. Porównując obecną posługę biskupią do tej z Dziejów Apostolskich ks. Gańczorz życzył wiele wytrwałości i pokoju serca na dalsze lata kierowania Kościołem katowickim. Składając życzenia metropolicie katowickiemu mówił: „niech Bóg Tobie i Twoim najbliższym da wytrwałość powracającej fali morskiej. Niech da Ci dar cierpliwości, bo cierpliwy człowiek jest w stanie rozgotować kamienie wiary ludzkich serc, a ponadto ludzkiej życzliwości wraz z modlitwą”.

Na koniec Eucharystii metropolita katowicki udzielił wszystkim zebranym w katedrze błogosławieństwa apostolskiego z odpustem zupełnym.

Po Mszy św. abp Wiktor Skworc wyszedł na schody katedralne, skąd pobłogosławił i rozesłał Orszak Trzech Króli. Wyruszył on spod Katedry Chrystusa Króla, aby ze śpiewem kolęd przejść przez ulice miasta dając świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa.

Podczas Eucharystii grała orkiestra wraz z chórem Akademii Muzycznej z Katowic oraz tworzący się chór chłopięcy.

 

Komentarze (1)

iwo

1 rok temu

ustrój hierarchiczny Kościoła należy do rzędu środków,
jest po to ,aby lepiej było widać Chrystusa.
adorowanie jakiegokolwiek stopnia hierarchii w Kościele należy traktować jako podejrzane.
jedynym interesem Kościoła jest Ewangelia i Ją należy stawiać na świeczniku.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook