Rzecznik Kurii dementuje relacje "GW" i TVN nt. wypowiedzi abp. Gądeckiego ws. uchodźców

msz / mz, Poznań, 2016-01-24

Wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego nt. nacjonalizmu Polaków została wyrwana z kontekstu i nie jest opisem rzeczywistości – uważa ks. Maciej Szczepaniak. Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu w opublikowanym oświadczeniu zauważa, że zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polacy nie są ksenofobiczni.

Oświadczenie wydano po relacjach prasowych „Gazety Wyborczej”, powtórzonych w głównym wydaniu Faktów TVN. Przytoczono tam jedno, wyrwane z kontekstu i nie cytowane dosłownie zdanie abp. Gądeckiego: „w Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość”.

„Cytowane przez media stwierdzenie było odpowiedzią abp. Gądeckiego na wypowiedź Syryjczyka, który żalił się, że nie czuje się bezpieczny na ulicach Poznania; abp Gądecki nie mówił, że mamy w Polsce do czynienia z chorym nacjonalizmem, ale że atak na obcokrajowca świadczy o chorym nacjonalizmie i zagubieniu tożsamości” – czytamy w oświadczeniu rzecznika archidiecezji poznańskiej.

Ks. Szczepaniak zauważył, że podczas dyskusji abp Gądecki wyraźnie zaznaczył, iż jego zdaniem Polacy nie są ksenofobiczni.

W oświadczeniu czytamy także, iż na pytanie dziennikarza Pawła Płuski z TVN, czy „Gazeta Wyborcza” właściwie zrozumiała wypowiedź abp. Gądeckiego, wyjaśnił, iż cytowane zdanie zostało wyrwane z kontekstu. Mimo to, w głównym wydaniu „Faktów”, przedstawiono je jako apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Szczepaniak przypomina także, że Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił abp. Gądeckiego na spotkanie w sprawie wypracowania metod pomocy bezdomnym i uchodźcom zapewniając, iż odbędzie się ono bez udziału mediów.

Komentarze (3)

karol

12 miesięcy temu

zupełnie niepotrzebne dementi ,Polacy są ksenofobiczni i nietolerancyjni i jak można wypracować jakie metody pomocy uchodźca skoro utopilibyśmy ich najchętniej w morzu sródziemnym

Odpowiedz

KETNA

12 miesięcy temu

Jesli Jego Ekscelenja utozsamia sie ze zdrowym nacjonalizmem, to czy jest gotow otworzyc podwoje wspanialego PALACU na Ostorowiu Tumskim i przyjac wyziebnietych Poznaniakow, spiacych na ulicach Jego przewspanialej, ponadtysiacletniej diecezji?
WIARA CZYNI CUDA. Moze ktoregos dnia tak sie stanie. OBY !

Odpowiedz

KETNA

12 miesięcy temu

Czy, aby Ksiadz Arcybiskup sam sie nie zagubil, wywolujac lawine krytyki za swoje slowa?
Jesli jego diecezjanie nie sluchaja glosu Pasterza, to czym predzej powinien " otrzasnac proch z sandalow swoich i ich oposcic ".
Tak postepuja ludzie EWANGELII.
NAUKA ARCYBISKUPA POSZLA W LAS, A NIE W NAS !!!!!!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook