Rzecznik Episkopatu: Kościół choć apartyjny, to nie aspołeczny!

mp / br, Warszawa, 2016-01-26

Kościół jest zaangażowany społecznie i popiera inicjatywy, które mają na celu poszanowanie godności człowieka, troskę o rodziny oraz pomoc ubogim. Dlatego podobnie jak 1050 lat temu, również dzisiaj, możemy mówić o wyzwalającej mocy chrześcijaństwa - mówi w swym komentarzu rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury – te słowa abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski rzucają światło na mało znany aspekt Chrztu Polski. Coraz częściej podkreśla się, że chrzest w 966 roku miał znaczenie zarówno religijne, jak i państwotwórcze.

Świętowanie 1000-lecia Chrztu Polski było zakłócane przez władze komunistyczne. Zupełnie inny klimat towarzyszy jubileuszowi 1050. rocznicy chrztu. Jest to owoc długiej drogi do wolności, na której kamieniami milowymi były m.in. ruch społeczny Solidarność, wydarzenia w 1989 roku i upadek komunizmu. Na tej wspólnej drodze Kościół szanuje wybierane w demokratycznych wyborach władze. Kościół, choć apartyjny, to jednak nie jest aspołeczny. „Nie mamy politycznych ambicji, bo mamy większe ambicje. Pragniemy już tu na ziemi, w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach i środowiskach budować Boże królestwo miłości i solidarności, przebaczenia, pojednania i pokoju” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski. Kościół jest zatem zaangażowany społecznie i popiera inicjatywy, które mają na celu poszanowanie godności człowieka, troskę o rodziny oraz pomoc ubogim. Dlatego podobnie jak 1050. lat temu, również dzisiaj, możemy mówić o wyzwalającej mocy chrześcijaństwa.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski


Komentarze (3)

ANTY

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

taak? A kto dawal odznaczenia prof Rzeplimskiemu?

Odpowiedz

józef

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

większej hipokryzji nie można było usłyszeć a mianowicie o "apartyjności" Kościoła. Księże Rzeczniku a Katolicki głoś w Twoim domu " to komu robi co sezon kampanię ? a Bp Mering, Dydycz, Depo i wielu in w jakie włączają się inicjatywy ? Na rocznicę 1050 Chrztu Polski proszę nie mydlić oczu wiernym bo po prostu się nie godzi !

Odpowiedz

karol

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

jaki apartyjny typowo partyjny

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook