Cykl audycji w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski w Polskim Radiu

mip, Archidiecezja Gdańska / mz, Warszawa, 2016-02-01

Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia rozpoczęła cykl audycji dotyczących Chrztu Polski w ramach niedzielnego porannego programu „Familijna Jedynka”.

Cykl zainaugurowała opowieść o św. Wojciechu, historii katedry gnieźnieńskiej oraz symbolicznym znaczeniu chrztu w dziejach Polski. W internecie uruchomiony został również specjalny serwis radiowy poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski.

„Katedra Gnieźnieńska, zwana jest często matką katedr w Polsce. Tu tworzyła się tożsamość polskiego Kościoła, a warto wiedzieć, że w wiekach średnich była to tożsamość całego państwa i jego mieszkańców” – powiedział w audycji historyk dr Radosław Lolo, znawca wieków średnich.

„Wydarzenia, które miały miejsce w 1000 roku, na kanwie życia, męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha, były aktami założycielskimi, jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jako oddzielną od struktur zewnętrznych, suwerenną metropolię. Katedra ta jest więc symbolem niezależności Polski. Wszystkie następne wydarzenia w dziejach naszego państwa były funkcją przyjęcia chrztu. Czyli wszystkie bitwy, osiągnięcia prawne, tworzenie struktur państwowych, wynikały z faktu, że przyjęliśmy drogę funkcjonowania w cywilizacji chrześcijańskiej” – tłumaczył.

Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba spojrzeć w przeszłość. Bez chrztu Mieszka, który stał się pierwszym chrześcijaninem w Polsce, nie byłoby naszej państwowości. Przyjęcie chrześcijaństwa było naturalnym wejściem nie tylko w cały układ duchowy i religijny, ale przede wszystkim polityczny ówczesnej Europy. Wtedy to, co państwowe było na wskroś związane z przeżywaniem wiary i chrześcijaństwem” – powiedział kolejny gość "Familijnej Jedynki", bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej.

Prymas Polski z kolei przypomniał, że kiedy św. Jan Paweł II mówił o związkach wiary i kultury wskazywał, że mamy swoje korzenie w sakramencie chrztu świętego, z którego wyrosły przez wieki różne dzieła. „Pytanie brzmi, czy potrafimy czerpać z tego bogactwa?” – pytał abp Wojciech Polak.

„Naszą historię można porównać do rzeki, do której wchodzą różne strumyki, dopływy, to różne tradycje i kultury, które tworzyły Polskę przez wieki. Jednak zasadniczy nurt nadało mu właśnie chrześcijaństwo. W związku z jubileuszem powinniśmy podziękować Bogu za to, że jesteśmy ochrzczeni. Można to zamknąć w trzech słowach: refleksja, dziękczynienie i świadectwo” – dodał prymas.

W związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski na stronie internetowej Polskiego Radia powstał specjalny serwis radiowy, w którym zamieszczane będą informacje dotyczące obchodzonego jubileuszu. Serwis dostępny jest pod adresem: www.polskieradio.pl/1050-rocznica-chrztu-Polski/Tag17642

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook