Biblioteka Narodowa o medialnych tezach o Janie Pawle II bez potwierdzenia

lk / br, Warszawa, 2016-02-16

BBC One ma wyemitować w poniedziałek film dokumentalny o relacjach łączących Jana Pawła II z kobietami, w tym z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką. Tymczasem w przesłanym KAI oświadczeniu Biblioteka Narodowa, w zbiorach której znajdują się listy, poinformowała, że tezy formułowane w mediach nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści korespondencji, a relacja Jana Pawła II z Tymieniecką "nie była ani poufna, ani wyjątkowa".

BBC poinformowała, że wyemituje w poniedziałek film dokumentalny pt. "Sekretne listy Jana Pawła II". Dokument ma pokazywać rzekome relacje łączące papieża z kobietami, przede wszystkim z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką. Do sprawy odniosła się Biblioteka Narodowa.

Oświadczenie Biblioteki Narodowej:

Oświadczenie Biblioteki Narodowej w sprawie doniesień mediów zapowiadających program „The Secret Letters of Pope John Paul II” w BBC One.

Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach.

Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym była także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa.

Komentarze (1)

teresa

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Jak tu podkopać autorytet kościoła i istnienie świętych obcowania? Myślę,że pani Tymieniecka nie chwaliłaby się korespondencją z papieżem ,gdyby była ona dwuznaczna...czy wręcz erotyczna. Nie ma co szukać sensacji,lepiej się zabrać do czytania encyklik i adhorytacji.

Odpowiedz

Komentarze

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II był człowiekiem wolnym i przejrzystym

"Kto żył u boku Jana Pawła II, wie dobrze, że w Jego życiu nie ma miejsca na doszukiwanie się zła. Był człowiekiem wolnym i przejrzystym" - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Były sekretarz papieża Polaka skomentował zapowiadany na poniedziałek film dokumentalny BBC na temat rzekomych intymnych relacji łączących Jana Pawła II z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką.

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook