Prymas Polski spotkał się z delegacją biskupów Episkopatu Anglii i Walii

bgk / mz, Gniezno, 2016-02-18

W Gnieźnie odbyło się dwudniowe spotkanie Komisji Wspólnej Episkopatów Polski oraz Anglii i Walii ds. duszpasterstwa Polaków mieszkających na Wyspach. Przedmiotem obrad było m.in. zintensyfikowanie duszpasterskiej troski wobec małżeństw i rodzin oraz zwiększenie liczby ośrodków Polskiej Misji Katolickiej.

Konferencję Biskupów Katolickich Anglii i Walii reprezentowali: bp Alan Hopes, ordynariusz diecezji East, bp Marcus Stock, ordynariusz diecezji Leeds, bp William Kenney, biskup pomocniczy archidiecezji Birmingham oraz ks. Christopher Thomas, sekretarz Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii. Ze strony polskiej udział w obradach wzięli: bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za granicą, ks. prał. Stefan Wylężek, rektor Polskiej Misji Katolickiej oraz ks. Krzysztof Tyliszczak SChr, kanclerz Polskiej Misji Katolickiej.

Gospodarzem spotkania był abp Wojciech Polak, dla którego tematyka duszpasterstwa polonijnego i emigracyjnego jest bliska ze względu na pełnione dotąd funkcje w strukturach KEP i obecnie piastowaną godność Prymasa Polski jako duchowego opiekuna Polonii. Jak podkreślił arcybiskup gnieźnieński, kilkunastoletnie kontakty między przedstawicielami obu Episkopatów owocują konkretnymi działaniami i wskazaniami. Należy do nich m.in. dokument przygotowany w ubiegłym roku i dotyczący duszpasterstwa emigracyjnego, a także dokument ze wskazaniami dla duszpasterstwa polonijnego na Wyspach Brytyjskich opracowany przez biskupów angielskich.

„Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób przejść od teorii do praktyki. Jak te wskazania wykorzystać w codziennej duszpasterskiej praktyce i przełożyć na język codziennych duszpasterskich działań” – dodał abp Polak.

Tematem spotkania – jak informuje ks. Krzysztof Tyliszczak SChr – było także zintensyfikowanie duszpasterskiej troski o Polaków mieszkających na Wyspach, w szczególności o małżeństwa i rodziny, które coraz częściej decydują się na pobyt dłuższy bądź stały. Jak przyznał kanclerz PMK, w chwili obecnej w Wielkiej Brytanii pracuje oficjalnie około 900 tysięcy Polaków. Liczba pracujących nieoficjalnie jest dużo wyższa. Największą grupę stanowią wśród nich osoby niewykształcone, nie znające języka i trudno asymilujące się z lokalnym środowiskiem. I właśnie oni najczęściej szukają pomocy w Kościele i wymagają szczególnej troski.

Kapłan nie ukrywa również, że liczba działających na Wyspach polskich ośrodków duszpasterskich i polskich kapłanów jest niewystarczająca. „O potrzebie i możliwościach jej zwiększenia również będziemy dyskutować” – dodał ks. Tyliszczak.

Spotkanie trwało do 18 lutego. W czwartek rano duchowni spotkali się na Mszy św. w kaplicy Prymasa Polski, gdzie modlili się pod jego przewodnictwem. Przewidziano także czas na zwiedzanie i zapoznanie się z historią miasta. Nieprzypadkowo. Jednym z impulsów zorganizowania spotkania w Gnieźnie było przypadająca w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski. A poznawanie ponad tysiącletnich dziejów miasta św. Wojciecha goście z Anglii rozpoczęli od zwiedzania Rezydencji Prymasów Polski, po której oprowadził ich osobiście abp Wojciech Polak.

Komentarze (1)

teresa

11 miesięcy temu

Ludzie tam są jak zagubione owce ,niektóre szukają pasterza ,inne uważają ,że sobie same świetnie poradzą.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook