Zakończyła się ogólnopolska sesja zarządów diecezjalnych KSM

pp, ilt / mz, Płocka, 2016-02-29

W dniach 26-28 lutego br. odbyła się Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM w Płocku. W Sesji brało udział 130 osób, reprezentujących 30 diecezji oraz specjalni goście: bp Henryk Tomasik, bp Piotr Libera, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik prasowy KEP. W czasie obrad wybrano nowe Prezydium Krajowej Rady KSM.

Obrady rozpoczęły się po odprawieniu Drogi Krzyżowej. Następnie podsumowano ostatnio prowadzone inicjatywy, m.in. VI Ogólnopolską Spartakiadę Zimową pod hasłem „Żyć, nie wegetować”. Jak podkreślał Wojciech Krakowiak – przedstawiciel KSM archidiecezji krakowskiej - spartakiada miała zmobilizować młodych nie tylko do udziału w życiu sportowym, ale także do aktywnego działania na rzecz innego człowieka.

Przeprowadzono także wybory do Prezydium Krajowej Rady KSM, w skład którego weszły: Ilona Trojnar – przewodniczący (z diecezji siedleckiej), Wioletta Pietraszko – zastępca przewodniczącego (z diecezji drohiczyńska), Anna Dzwonkowicz – zastępca przewodniczącego (z diecezji rzeszowskiej).

W trakcie Sesji podsumowano organizację Debat Walentynkowych, które w tym roku odbywały się m.in. w Poznaniu, Kielcach, Rzeszowie, Zielonej Górze i Katowicach. W dalszej części Sesji omówiono również organizację Kongresu Młodzieży Polonijnej, który zgromadzi w dniach 17-20 lipca 2016 r. w Warszawie Polaków z całego świata.

Ks. Janusz Wilk z diecezji legnickiej podsumował 6. Rajd dla Życia. Zaznaczył, że rok rocznie jest to wspaniała okazja do mówienia o wartości życia. Tegoroczny Rajd pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Miłosierdzia” będzie zmierzał do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Ks. Rafał Buzała, odpowiedzialny za sekcję wolontariatu ŚDM w Krakowie zachęcał do zaangażowania się w projekt „Młodzi misjonarze Miłosierdzia”. Jak zaznaczył, projekt ma pokazać, jak wiele dzieje się w kwestii uczynków miłosierdzia w parafiach. Zachęcał do dzielenia się nagraniami i zdjęciami z organizowanych akcji. Multimedialne świadectwa zaangażowania zostaną zebrane i przekazane papieżowi Franciszkowi podczas ŚDM.

Wiele miejsca poświęcono także powstającej Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. Jak mówił Łukasz Charuba, Akademia jest wspólną inicjatywą KSM i biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski, a polega na tworzeniu lokalnych środowisk dziennikarskich gromadzących młodych i zaangażowanych dziennikarzy. Hasło Akademii to „Łączyć się, aby się dzielić”, można ją znaleźć na Twitterze pod hasłem #mlodziOnline
Gościem Sesji był też ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP, który omawiał z Krajową Radą temat rozwoju ewangelizacji przez Internet.

„Oprócz ważnych tematów – wybory, sprawozdania, zainaugurowana kwestia tworzenia Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa – liczymy, że wyjdziemy z młodzieżą szeroko w przestrzeń mediów społecznościowych; zaproszenie na Kongres Młodzieży Polonijnej w Warszawie, potem ŚDM w Krakowie” – wyliczał podejmowane tematy asystent generalny KSM, ks. Zbigniew Kucharski.

Uczestniczący w Sesji biskup Henryk Tomasik podkreślał zaangażowanie osób biorących udział w dyskusjach i wyborach: „Podziwiam sposób przeprowadzenia wyborów, piękne prezentacje poszczególnych osób, zatroskanie o KSM ze strony pytających. Dziękuję ustępującemu Prezydium, a nowemu życzę światła i Bożej pomocy w wypełnianiu misji”.

Komentarze (1)

...

10 miesięcy, 4 tygodnie temu

My też zatroskani o KSM w diecezji radomskiej, prosimy o księdza asystenta
<...biskup Henryk Tomasik podkreślał zaangażowanie osób biorących udział w dyskusjach i wyborach: „Podziwiam sposób przeprowadzenia wyborów, piękne prezentacje poszczególnych osób, zatroskanie o KSM ze strony pytających>

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook