Minister Waszczykowski o zbliżających się ŚDM

tk / br, Rzym, 2016-03-02

Ostateczna liczb uczestników Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) będzie zależeć od sytuacji w Europie – stwierdził tuż po rozmowach w Watykanie minister Witold Waszczykowski. Musimy wziąć pod uwagę także zagrożenie terrorystyczne – zaznaczył szef MSZ w rozmowie z dziennikarzami.

Podczas kończącej się we wtorek dwudniowej wizyty minister Waszczykowski spotkał się w Watykanie m.in. z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem oraz kard. Stanisławem Ryłką, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Rozmowy dotyczyły m.in. aktualnych zagadnień polityki międzynarodowej, współpracy między Polską a Stolicą Apostolską oraz przygotowań do ŚDM. "Wspominałem, że Polska jest jednym z ostatnich katolickich krajów w Europie, krajem, który stara się zachować wartości katolickie, tradycyjne, rodzinne, co przez Stolicę Apostolską jest doceniane" – powiedział minister.

Pytany o program wizyty papieża Franciszka w Polsce, szef polskiej dyplomacji stwierdził, że jest on już właściwie dopięty. Zaznaczył przy tym, że w tej sprawie trzeba poczekać na komunikat strony kościelnej, która jest gospodarzem wizyty.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa podczas ŚDM w Krakowie, min. Waszczykowski wskazał, że należy się liczyć także z różnymi zagrożeniami. "Europa jest nękana ciągle przez akty terroryzmu więc musimy to wziąć pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami" – dodał.

Szef MSZ przyznał, że także kwestie wizowe mogą być problemem jeśli nie będzie można zidentyfikować tych, którzy chcą przyjechać. "Wszyscy ci, którzy będą mieli poświadczenie, rekomendację społeczności chrześcijańskiej w danym kraju, regionie, tę wizę otrzymają bez opłat" – zadeklarował Waszczykowski.

Nie wykluczył, że w związku z dwoma ważnymi wydarzeniami, które czekają Polskę w lipcu – szczytem NATO i ŚDM – zostaną wprowadzone specjalne kontrole na granicach.

Minister spaw zagranicznych poinformował, że można spodziewać się ok. 2-2,5 mln zagranicznych uczestników ŚDM ale, jak dodał, wszystko zależy od sytuacji jaka będzie panowała w Europie. "Jeśli okaże się, że sytuacja jest napięta w wyniku np. kolejnej fali emigrantów bądź w wyniku jakichś akcji terrorystycznych, to oczywiście może to zniechęcić wielu pielgrzymów do przyjazdu" – ocenił polityk.

Poinformował też, że podczas rozmów w Watykanie nawiązał też do niedawnego spotkania papieża z prawosławnym patriarchą Moskwy i Wszechrusi, Cyrylem, bo Polska leży na styku katolicyzmu i prawosławia. "Wszyscy są pełni nadziei i optymizmu, że to może wpłynąć nie tylko na dialog międzyreligijny ale, być może, na pewne miarkowanie przywódców politycznych Rosji" – stwierdził Waszczykowski

 

Komentarze (1)

teresa

10 miesięcy, 3 tygodnie temu

I oby nie padało,nie będą wtedy potrzebne parasole w Krakowie,szczególnie wieczorami...

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook