Abp Szewczuk: Kościoły mają na Ukrainie największy procent zaufania wśród społeczeństwa

mip / br, Gniezno, 2016-03-11

Kościoły na Ukrainie są ostoją naszego państwa. To Kościoły mają największy procent zaufania wśród obywateli – powiedział abp Swiatosław Szewczuk - arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Hierarcha wziął udział w specjalnym spotkaniu z mediami, w ramach odbywającego się w Gnieźnie X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk wyjaśnił, że udział w Zjeździe Gnieźnieńskim jest częścią jego trzytygodniowej podróży europejskiej, w ramach której odwiedził Stolicę Apostolską. Spotkał się tam z papieżem Franciszkiem i rozmawiał na temat podpisanej w lutym na lotnisku w Hawanie wspólnej deklaracji zwierzchników Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego w Rosji.

Abp Szewczuk podkreślił, że papież wyraził uznanie wobec krytycznego stanowiska zwierzchnika grekokatolików na Ukrainie do zapisów deklaracji podejmujących kwestie unii wyznaniowych. – Papież zgodził się z moją opinią, rozumiejąc, że nie jest to tylko moje zdanie, ale jest to zdanie wielu ukraińskich wiernych – powiedział.

Hierarcha wspomniał też, że ta podróż związana jest z mijającą właśnie 70. rocznicą likwidacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Związku Radzieckim. Greckokatolicki zwierzchnik zauważył, że opublikowany kilka dni temu dokument, w którym prawosławni intelektualiści proszą o przebaczenie za likwidację, ma dla Ukraińców większe znaczenie niż deklaracja hawańska.

Abp Szewczuk zwrócił uwagę, że droga do pojednania ukraińsko-rosyjskiego jest daleka. - Wzorem do tego porozumienia jest pojednanie polsko-niemieckie. Potwierdza ono prawdę, że dążenie do pojednania jest wyrazem misji Kościoła, która wynika z misji profetycznej, jaka jest mu powierzona – wyjaśnił hierarcha wskazując, że prorocki głos Kościoła jest w tym dialogu istotny i ważny.

Arcybiskup powiedział także, że wojna przeciwko Ukrainie wytworzyła nowy typ społeczeństwa, które nazwać można inkluzywnym. - Wielu intelektualistów emigruje z Rosji do Ukrainy. Pokazuje to, że pojednanie między ludźmi jest możliwe nawet wtedy, gdy do pojednania politycznego jest jeszcze daleka droga – powiedział abp Szewczuk, zauważając, że szczególne znaczenie mają tutaj Kościoły.

Duchowny odniósł się również do pojednania ukraińsko-polskiego. Wskazał, że pojednanie polsko-ukraińskie trwa, choć nie cała społeczność obu krajów została już objęta porozumieniem. – Mamy za sobą doświadczenie dwóch wojen. Każda ze stron musi sobie uświadomić prawdę i chcieć pojednania. Szczególne zadanie w tej kwestii pełnią Kościoły, które muszą ze sobą współpracować na poziomie ekumenicznym – wyjaśnił abp Szewczuk. - Mamy jeszcze dużo do zrobienia. Musimy mówić do sumienia naszych wiernych, jak i chrześcijan innych Kościołów i całego społeczeństwa – zaapelował hierarcha.

Abp Szewczuk wskazał, że zaangażowanie w dialog nie może obejmować tylko Kościoła, ale musi objąć całe społeczeństwo. - Ukraińcy chcą być uznani za podmiot dialogu. Jeżeli nasza niepodległość będzie podważana, to dialog nie będzie się rozwijać – powiedział arcybiskup.

Hierarcha omówił także znaczenie, jakie wspólnoty chrześcijańskie odgrywają wśród ukraińskiego społeczeństwa. - Kościoły na Ukrainie są ostoją naszego państwa. To Kościoły mają największy procent zaufania wśród obywateli – powiedział abp Szewczuk, podkreślając, że jest to dla Kościołów wielka odpowiedzialność. Wyjaśnił, że Kościoły są najbardziej zorganizowaną częścią społeczeństwa ukraińskiego. Dlatego są w stanie kształtować społeczeństwo. Parafie są ostoją wolontariatu, przyjmują też migrantów.

Duchowny wskazał na marginesie, że Ukraina przyjęła dotąd dwa miliony uchodźców. - Niemcy przyjęły jedynie milion i są w kryzysie. Ukraina nie jest w kryzysie, jest stabilna i ma nadzieję – powiedział zwierzchnik greckokatolicki.

Abp Swiatosław Szewczuk - arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego - jest uczestnikiem odbywającego się w Gnieźnie X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Będzie uczestnikiem sobotniego panelu dyskusyjnego „Ukraina – Polska – Rosja: czy możliwe są pokój i pojednanie?”.

X Zjazd Gnieźnieński odbywa się pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Z tegorocznym wydarzeniu bierze udział 60 prelegentów z 10 krajów, m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, kardynałowie Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Swiatosław Szewczuk. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Polski Andrzej Duda.

Trzydniowy międzynarodowy kongres jest pierwszym z ważnych wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Uczestniczą w nim przedstawiciele dziewięciu Kościołów chrześcijańskich, a także wyznawcy judaizmu i islamu.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook