Dyrektor NCK: nie da się oddzielić historii Polski od jej chrztu

rl (KAI) / br, Gniezno, 2016-03-11

Nie da się oddzielić historii Polski od jej chrztu - powiedział w rozmowie z KAI dyrektor Narodowego Centrum Kultury Marek Mutor. Bierze on udział w X Zjeździe Gnieźnieńskim, który odbywa się pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie jest elementem obchodów 1050-tej rocznicy Chrztu Polski, zaś Narodowe Centrum Kultury jest współrealizatorem Zjazdu.

Jak zauważył Marek Mutor na polską państwowość składa się wiele różnych wydarzeń, a bez wątpienia jednym z najważniejszych był chrzest Polski z 966 roku. Stąd Narodowe Centrum Kultury, ze strony państwowej, jest zaangażowane w organizację rocznicowych obchodów. NCK uczestniczy w organizacji obchodów centralnych, które odbędą się w Poznaniu 14 i 15 kwietnia br. Nie mniej ważnym elementem obchodów, podkreślił dyrektor Mutor, jest X Zjazd Gnieźnieński, którego NCK jest współrealizatorem. „Mam nadzieję, że popłynie stąd przesłanie dotyczące współczesności i przyszłości wierzących” - powiedział Mutor. Narodowe Centrum Kultury prowadzi także kilkadziesiąt projektów edukacyjnych, które otrzymały wsparcie z programu dotacyjnego NCK „Chrzest 966”.

Wyjaśniając zaangażowanie NCK w obchody 1050-lecia Chrztu Polski dyrektor Mutor podkreślił, że gdy 50 lat temu Kościół w Polsce i Polacy świętowali Millenium Chrztu Polski żyliśmy w państwie komunistycznym i programowo ateistycznym. W związku z tym państwo organizowało konkurencyjne obchody i dezawuowało polski Kościół. „50 lat później jesteśmy w wolnej Polsce i jako całe społeczeństwo możemy świętować tę wielką rocznicę, która splata losy chrześcijaństwa i Polaków, państwa polskiego. „Nie da się oddzielić historii Polski od jej chrztu, od historii Kościoła w Polsce. Dlatego ta rocznica powinna być organizowana z udziałem państwa i staramy się tę rolę wypełniać” - podkreślił Marek Mutor.

Jak przyznał dyrektor NCK, zainteresowanie mediów obchodami 1050-lecia Chrztu Polski mogłoby być większe. Wyraził nadzieję, że sytuacja ta zmieni się przy okazji centralnych uroczystości. Tymczasem lokalnie w Polsce dzieje się bardzo dużo. Grupy działające przy parafiach, rozmaite stowarzyszenia, domy kultury korzystają z tej okazji, by zorganizować u siebie różnego rodzaju wydarzenia. Organizowane są konkursy dla dzieci, wystawy, wydawane są lokalne publikacje związane z rocznicą Chrztu Polski. Narodowe Centrum Kultury wspiera kilkadziesiąt tego typu projektów. Zgłoszeń napłynęło ponad tysiąc. „Wskazuje to, że istnieje zainteresowanie jubileuszem” - podkreślił dyrektor NCK.

Wyraził też nadzieję, że obchody staną się „początkiem opowiadania historii Polski. Tematyka ta, powiedział dyrektor Mutor, będzie z pewnością kontynuowana przez cyklicznie organizowane Zjazdy Gnieźnieńskie. Okazją będzie także kolejna wielka rocznica, czyli 100-lecie odzyskania niepodległości. Wtedy też otwarte ma zostać Muzeum Historii Polski.

Informacje, nie tylko o centralnych obchodach 1050-lecia Chrztu Polski, ale także wydarzeniach lokalnych, można znaleźć na prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury stronie internetowej www.chrzest966.pl.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook