Senatorowie apelują o świętowanie Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia

lk / br, Warszawa, 2016-03-15

O uwzględnienie szczególnego charakteru Narodowego Dnia Życia (24 marca) i Dnia Świętości Życia (4 kwietnia) zwróciła się do instytucji państwowych, samorządów, szkół i organizacji pozarządowych grupa senatorów RP. Parlamentarzyści zaapelowali też do rodzin, aby z okazji tych dni znalazły czas na wspólne świętowanie i refleksję nad darem życia.

Oświadczenie

Senat RP 11.03.2016 r.


W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Życia, obchodzonym zgodnie z uchwałą Sejmu RP 24 marca, a także Dniem Świętości Życia, obchodzonym 4 kwietnia, zwracamy się do wszystkich o uwzględnienie szczególnego charakteru tych dni.

W Sejmowej uchwale ustanawiającej 24 marca Narodowym Dniem Życia czytamy, że jest on: „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Encyklika „Evangelium Vitae” wskazuje natomiast, że istotą Dnia Świętości Życia jest: budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Zwracamy się do instytucji państwowych, samorządów, szkół, organizacji pozarządowych, wspólnot, o uwzględnienie idei tych dni.

Zwracamy się szczególnie do rodzin, aby z okazji tych dni znalazły czas wspólne świętowanie i refleksję nad darem życia.

Janina Sagatowska Senator RP
Małgorzata Kopiczko Senator RP
Antoni Szymański Senator RP
Rafał Ślusarz Senator RP
Andrzej Kamiński Senator RP
Czesław Ryszka Senator RP
Jerzy Czerwiński Senator RP
Jan Maria Jackowski Senator RP
Aleksander Bobko Senator RP
Andrzej Pająk Senator RP

---

Narodowy Dzień Życia został ustanowiony w 2004 r. i obchodzony jest 24 marca. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.

Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (w tym roku 4 kwietnia). Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

 

Komentarze (1)

teresa

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Wynika z tego ,że Duchową Adopcję Dziecka Poczętego rozpoczyna się 4 kwietnia, dziękuję za tę informację, zastanawiałam się ,bo 25.03.2016 wypada Wielki Piątek.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook