Oświadczenie kard. Nycza ws. aborcji dokonanej w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie

xps, tk / br, Warszawa, 2016-03-19

Z apelem o gorącą modlitwę w intencji obrony życia nienarodzonych oraz w intencji rodziców, środowiska medycznego i polityków, by skutecznie bronili życia, które jest święte wystąpił kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wydał oświadczenie w związku z aborcją dokonana w stołecznym Szpitalu św. Rodziny.

Oświadczenie Arcybiskupa Warszawskiego:

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie w związku ze sprawą aborcji dokonanej w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie. W sposób klarowny i stanowczy opisuje ono aspekty medyczne, etyczne i prawne zaistniałej sytuacji, która wstrząsnęła w ostatnich dniach opinią publiczną w Polsce.

Ponieważ szpital ten znajduje się na terenie Archidiecezji Warszawskiej, w pełni podzielając stanowisko zawarte w oświadczeniu zespołu ekspertów ds. bioetycznych, pragnę dodać co następuje: Szpital św. Rodziny w Warszawie, w którym rocznie przychodzi na świat ponad pięć tysięcy dzieci i są leczone tysiące pacjentek, jest powszechnie znany jako przyjazny dzieciom i rodzicom. Posiada nawet potwierdzający to certyfikat. W roku 1998 przyjął patronat św. Rodziny z Nazaretu. Przez wiele lat dorastał i spełniał standardy medyczne, etyczne i humanistyczne, uzasadniające przyjęcie takiego patronatu. Dlatego z wielkim ubolewaniem przyjąłem informacje, które w sposób istotny podważają sens i prawo utrzymywania takiego patronatu.

W czasie Wielkiego Tygodnia i Okresu Wielkanocnego, a szczególnie w Dzień Świętości Życia, proszę o gorącą modlitwę w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci oraz w intencji matek i ojców, lekarzy, położnych i pielęgniarek, a także polityków odpowiedzialnych za stanowienie prawa, by byli zawsze pierwszymi i skutecznymi obrońcami życia dzieci, które jest święte.

Arcybiskup Metropolita Warszawski
Kard. Kazimierz Nycz

Warszawa, w uroczystość św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny
19 marca 2016 r.

 

Komentarze (5)

Teresa

10 miesięcy temu

Czy można cofnąć ten patronat szpitalowi skoro łamie standarty wypracowane dotychczas?

Odpowiedz

student

10 miesięcy temu

To duża umiejętność: mówić, żeby nic nie powiedzieć.

Odpowiedz

Sylwan

10 miesięcy temu

Czy oprócz "ubolewania" ksiądz kardynał nie powinien przypomnieć o karze ekskomuniki w jaką popadli na mocy samego prawa ci którzy brali w niej udział?

Odpowiedz

KETNA

10 miesięcy temu

Z powodu "jednej czarnej owcy " nie mozna popadac w panike i cofac patronatu.
Rzeczywiscie, mozna duzo powiedziec i nic z tego nie wynika.
Osoby samo przez sie podpadaja ipso facto pod ekskomunike i nie trzeba o tym przypominac.
Jesli korzystaja z sakramentu pokuty ?
Instytucje swieckie nie powinni otrzymywac prawa do patronatu religijnego, chyba, ze co innego stanowi prawo.
Takie nadawanie patronatu kojarzy mi sie z kupczeniem odputstami
w sredniowieczu.

Odpowiedz

J. Kornacka

10 miesięcy temu

Oświadczenie godne POlityka zaprzyjaźnionego z prezydent miasta a nie Chrześcijanina. Jestem osobiście oburzona postawą i komentarzem szacownego grona.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook