W wielu krajach europejskich święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy

tom / maz, 2010-01-05

Jedno z najstarszych i największych świąt Kościoła obchodzone jest uroczyście jako dzień wolny na terenie całego kraju: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze.

W Niemczech uroczystość Objawienia Pańskiego przypadająca 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w trzech „katolickich” krajach związkowych: Badenii – Wirtembergii, Bawarii, Saksonii Anhalt. W Szwajcarii wolne mają mieszkańcy kantonów: Schwyz, Tessin, Uri, Graubünden.

W Polsce wagi tego święta nie odważono się zakwestionować po II wojnie światowej do 1960 r. Zniesiono je dopiero decyzją sekretarza PZPR Władysława Gomułki, który doprowadził do przyjęcia ustawy sejmu PRL z dnia 10 listopada 1960 r. i skreślono święta Trzech Króli oraz Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia jako dni wolne od pracy. Temu ostatniemu świąteczny charakter przywrócono po 1989 r.

Tradycja obchodzenia uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele na Wschodzie sięga początku V wieku, a dla Kościoła na Zachodzie już z końcem IV wieku.

Komentarze (9)

ko

7 lat temu

Mała poprawka - w Grecji w tym dniu obchodzi się raczej Boże Narodzenie.

Odpowiedz

EwKa

7 lat temu

A gdyby tak za święto Objawienia Pańskiego oddać drugi dzień świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy, kiedy to nawet Msza św. nie jest już obowiązkowa?

Odpowiedz

az

7 lat temu

ale te dni chyba też w tych krajach są obchodzone świątecznie, a Niemcy już od Wielkiego Piątku - może częściowo" świętują

Odpowiedz

kar

2 lata temu

Proponuję święto trzech króli zrobić świętem ruchomym w pierwszą niedzielę po Nowym Roku i nie było by niesnasek.

Odpowiedz

Veni

2 lata temu

A we większości się nie obchodzi ... w krajach z dominującą religią prawosławną tego dnia obchodzone jest Boże Narodzenie ...

Odpowiedz

Jezus Chrystus

1 rok temu

Następne fałszywe "święto" kościoła katolickiego.

Odpowiedz

Pan Bóg

1 rok temu

Nie bluźnij, Synu!

Odpowiedz

Kontestator

1 rok temu

Nie masz szacunku do ludzi, którzy wierzą w Boga pewnie uważasz ich za głupszych i gorszych od ciebie. Kilkanaście lat temu rozmawiałem z osobą, która 37 lat poświęciła na badanie Tory, Biblii i Koranu. Choć sama nie wierząca stwierdziła że wszystkie trzy drogi prowadzą w to samo miejsce. Jest nim ta sama SiŁA zapytałem czy BÓG, odpowiedział że dla wierzącej osoby TAK. Co odczuwasz podpisując się w ten sposób? Ludzie,którzy poświecili dziesiątki lat,tak jak ten profesor na szukanie odpowiedzi na pytanie: po co się urodzili, skoro muszą umrzeć!? Ty sobie kpisz z Największej Postaci historycznej (jeżeli jesteś niewierzący)albo z BOGA dla kilku miliardów ludzi. Jeżeli przeczytasz kilkanaście dobrych książek to być może zaczniesz mieć przynajmniej refleksję do wyrażania swoich opinii na zewnątrz: ...bo najpierw było słowo, a słowo u Boga było...
Pomyśl zanim napiszesz jakieś słowo.
Bywaj zdrów,
Poszukujący.

Odpowiedz

wiktor13

1 rok temu

święta prawda

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook