Msza św. po polsku w ok. 1510 miejscach na świecie

aw / Warszawa, 2010-03-19

W ok. 1510 miejscach na całym świecie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Informacje o tym, gdzie można modlić się po polsku zawiera strona internetowa Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

Chyba nie ma zakątków na świecie, do których nie dotarliby Polacy, a także polscy duszpasterze i misjonarze. Odprawiają oni Eucharystię w ojczystym języku dla rodaków, którzy wyemigrowali nie tylko do tradycyjnych miejsc osiedlenia, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, ale również w dalekich Chinach, Japonii czy Egipcie. Mapa polskich Mszy obrazuje losy narodu, którego członkowie z różnych powodów znaleźli się na obczyźnie.

W samych Stanach Zjednoczonych jest 259 miejsc, gdzie sprawowana jest Msza św. po polsku – w Chicago, gdzie skupisko naszych rodaków jest najliczniejsze aż w 32 kościołach i kaplicach. W Kanadzie jest tych punktów 38, w całej Australii – 62.

Na naszym kontynencie w Niemczech jest najwięcej polskich Mszy – w 379 miejscach (to także rekord światowy). Z pewnością łączy się to z dość masową emigracją ludności ze Śląska i Mazur do Niemiec, która szczególnie nasiliła się w latach 70. i trwa praktycznie do dziś. Kolejnym co do „punktów polskich Mszy” krajem jest Wielka Brytania – jest ich 214 na całej Wyspie, w Londynie – 29. W Irlandii tych miejsc jest 59.

Wyspy Brytyjskie były miejscem emigracji dziesiątek tysięcy naszych rodaków po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a zwłaszcza po otwarciu rynku pracy dla cudzoziemców w tych krajach. Tym należy tłumaczyć, że są to obecnie drugie w Europie kraje co do liczebności Mszy odprawianych po polsku.

Wyspy prześcignęły tym samym kraj, w którym Polacy osiedlali się od dawna, zwłaszcza po klęskach powstań w XIX w. – Francję. W tym kraju Mszę po polsku odprawia się w 173 miejscach, w Paryżu w 7. Także dramatycznymi XIX-wiecznymi losami Polaków można tłumaczyć sporą ilość placówek w Turcji – nie tylko w założonym przez naszych rodaków Adampolu, ale także w Ankarze, Izmirze i Stambule.

Msza św. dla naszych rodaków sprawowana jest w krajach, które tradycyjnie nie były wybierane jako kraj osiedlenia, ale po wejściu Polski do UE wyjechało tam sporo naszych rodaków – w Hiszpanii jest już 21 takich miejsc, w dalekiej Islandii – 5, w maleńkim Luksemburgu – 3, w Monako – 1.

W Afryce w języku ojczystym można modlić się w Aleksandrii, Nairobi, Johannesburgu i Pretorii.

Polacy, w tym duchowni, są dosłownie wszędzie. A tam, gdzie nie mają swoich kościołów, Eucharystia sprawowana jest np. w ambasadzie RP, jak ma to miejsce w Pekinie.

W krajach, w których nie ma Mszy św. po polsku, można natomiast skontaktować się z polskim misjonarzem. Twórcy strony internetowej podają kontakty do ok. 80 duszpasterzy, których można spotkać np. w Autonomii Palestyńskiej, Bermudach, Zambii.

Informacje na stronach: www.ide.info.pl

Komentarze (1)

Art

6 lat, 10 miesięcy temu

A ile Mszy sprawowanych jest po łacinie - wg zaleceń Vaticanum II? Przecież to łacina jest językiem liturgii a nie język ludu...

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook