Meksyk wstrząśnięty po zamordowaniu burmistrz Temixco

tom (KAI) / br, Miasto Meksyk, 2016-01-05

Na kilka tygodni przed wizytą papieża Franciszka Meksyk jest wstrząśnięty po zamordowaniu burmistrz Temixco pani Gisela Mota. "Widać, że ludzkość przelała znowu niewinną krew" - powiedział biskup Cuernavaca, Ramon Castro podczas pogrzebu.

Hierarcha podkreślił, że zbrodnia pokazała w całej pełni zawodność państwowego systemu bezpieczeństwa a polityczna strategia walki z przestępczością nie powiodła się.

33-letnia nowa pani burmistrz Temixco, na dzień po objęciu urzędu została zastrzelona w sobotę 2 stycznia przed swoim domem. Wraz z nią zginęło jej dwóch ochroniarzy. Do morderstwa doszło dzień po rozpoczęciu przez lokalne władze operacji bezpieczeństwa z udziałem sił federalnych. W swojej kampanii wyborczej Mota zapowiadała bezwzględną walkę ze zorganizowaną przestępczością i narkotykową mafią.

Temixco leży 12 km na południe od miasta Cuernavaca, które jest stolicą stanu Morelos, który uważany jest w Meksyku za region o najwyższym wskaźniku przestępczości.

Według doniesień meksykańskich mediów w ciągu ostatnich 10 lat zginęło ponad 100 burmistrzów miast tego kraju, w większości z rąk członków karteli narkotykowych. W swoich wystąpieniach papież Franciszek wiele razy wzywał, aby nie dać się zastraszyć kartelom. Wśród ich ofiar znalazło się również wielu katolickich duchownych.

Komentarze (1)

teresa

1 rok temu

Jak zwyciężyć przestępczość narkotykową? Trzeba zmniejszyć popyt na narkotyki,czyli edukować w szkołach i kościołach.I karać surowo handlarzy śmiercią.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook