Biskupi Niemiec po zamieszkach w Kolonii

ts / mz, Kolonia, Hamburg, 2016-01-09

O ochronę godności kobiet apelował w kazaniu podczas liturgii w kolońskiej katedrze kard. Rainer Maria Woelki. „Bóg sprzeciwia się temu, aby bezbronne kobiety świętujące zakończenie starego roku i powitanie nowego, zostały narażone na ataki włóczących się band i chce, abyśmy i my przeciwstawili się tym zajściom i żebyśmy bronili godności, w tym przypadku godności licznej grupy kobiet” - stwierdził arcybiskup metropolita Kolonii.

W sprawie wydarzeń w Kolonii zabrał głos również biskup pomocniczy z Hamburga Hans-Jochen Jaschke. „Większość ludzi chce natychmiast potępić i natychmiast wskazać winnych”, mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim hierarcha odpowiedzialny w episkopacie niemieckim za dialog z muzułmanami. Przypomniał, że Kościół musi zwracać uwagę na to, aby w ogólne podejrzenia wobec cudzoziemców i uchodźców nie zakradł się „irracjonalny nastrój”. Przy tej okazji zwrócił uwagę, że również w niektórych partiach pojawiają się głosy, „które od razu chciałaby uprawiać propagandę przeciwko uchodźcom”.

Według bp. Jaschke należy przede wszystkim uzyskać wyraźny obraz wydarzeń, jakie miały miejsce w sylwestrową noc w Kolonii. Sprawcy napadów na kobiety na tle seksualnym, rabunkowym i bandyckim powinni zostać aresztowani i skazani. Jednocześnie hierarcha stwierdził jednoznacznie, że azylanci i inni przybysze muszą się zobowiązać do poszanowania obowiązujących w Niemczech podstawowych wartości takich, jak ta sama godność dla mężczyzny i kobiety. „Ten, kto te zasady łamie, jest przestępcą mi musi zostać ukarany, a w najgorszych przypadkach musi nastąpić jego ekstradycja” - stwierdził bp Jaschke.

Według policji, w noc sylwestrową wokół katedry i dworca głównego w Kolonii zgromadził się tłum młodych mężczyzn, w którym – według naocznych świadków – większość pochodziła z krajów północnej Afryki lub regionu arabskiego. W tłumie tworzyły się grupy, które organizowały zasadzki na kobiety, gwałcąc je i rabując.

Komentarze (1)

amen

1 rok temu

dlaczego tylko(!) w najgorszym przypadku ma być wydalony?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook