We Francji dni otwartych meczetów

kg (KAI/Europe1.fr) / mz, Paryż, 2016-01-10

Kilkaset meczetów w całej Francji uczestniczy w dniach 8-10 stycznia w akcji dni otwartych, której celem jest wykazanie, że „islam jest religią pokoju”.

Inicjatywę tę, popartą przez rządową Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego, podjęto w rok po pamiętnym zamachu ekstremistów islamskich na redakcję paryskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”.

Idea dni otwartych „chce ukręcić głowę licznym banałom o powiązaniach [islamu] z przemocą i terroryzmem” – powiedział 8 bm. minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve podczas „herbatki braterskiej” w Saint-Ouen-l’Aumoine w departamencie Val-d’Oise (w północnej części aglomeracji paryskiej). „W obliczu bardzo wysokiego zagrożenia terrorystycznego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek przedtem bronić republiki i wszystkich dzieci Francji” – wyjaśnił przedstawiciel władz i zapewnił, że „kraj się nie zawiedzie”.

W Wielkim Meczecie Paryskim tamtejsi wierni mają w tych dniach okazję usłyszeć opinie od odwiedzających. „Pragnę powiedzieć im [gościom], że islam jest religią pokoju i że szanujemy prawa republiki” – powiedział jeden z miejscowych muzułmanów Kader. Podkreślił, że oznacza to również, iż „jesteśmy przeciw temu wszystkiemu, co zrobiono w imię islamu” i że „jesteśmy braćmi”.

Inny wierny – Bilel oświadczył, że nie wystarczy tylko przyjść i wypić „herbatkę braterską”, zaproponowaną przez Radę Kultu Muzułmańskiego, ale wyraził życzenie, aby odwiedzający podjęli „prawdziwy wysiłek zrozumienia islamu”. „Proszę przybywających tu ludzi, aby zadawali pytania, aby dostrzegali rzeczywistość, miejsce a następnie wymieniali myśli” – dodał muzułmanin.

W akcji bierze udział większość najważniejszych meczetów związanych z różnymi federacjami islamskimi w całej Francji, od Paryża po Korsykę. W niektórych z nich dochodziło wcześniej do antymuzułmańskich aktów przemocy w odpowiedzi na wcześniejsze ataki terrorystów islamskich, np. w jednej z dzielnic w stolicy Korsyki – Ajaccio w Boże Narodzenie ub.r.

Komentarze (3)

teresa

1 rok temu

Współistnienia nie można opierać na szyderstwie,ale na wzajemnym szacunku i zrozumieniu .

Odpowiedz

amen

1 rok temu

przy okazji warto przeczytać:

https://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x95514/prymas-czech-odrzuca-krytyke-w-sprawie-uchodzcow/

Odpowiedz

abdi

1 rok temu

proponuje poczytać Jean Alcadera, araba, katolika, który doskonale zna islam ze względu na to, ze urodził się w rodzinie i kraju na wskroś islamskim.Udowadnia, że twierdzenie iż islam jest religia pokoju to mrzonka i świadectwo całkowitej ignorancji o świętych zasadach islamu

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook