Prezydent Obama cytuje papieża Franciszka

ts / br, Waszyngton, 2016-01-14

Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tegorocznym przemówieniu o stanie państwa prezydent USA Barack Obama powołał się na papieża Franciszka. „Z tego miejsca, w którym obecnie stoję, Jego Świątobliwość papież Franciszek powiedział temu zgromadzeniu, że naśladownictwo nienawiści i przemocy od tyranów i morderców jest najlepszą drogą do zajęcia ich miejsc” - powiedział Obama 12 stycznia na forum Kongresu USA w Waszyngtonie.

Odnosząc się do ok. 11 milionów przybyszów do USA nieposiadających ważnych dokumentów, Obama oświadczył, że również w ostatnim roku jego prezydentury będzie zabiegał o szeroką reformę ustawy migracyjnej. Kolejnym tematem przemówienia była walka ze zmianami klimatycznymi.

W swoim przemówieniu prezydent USA nawiązał ponadto do zbliżenia z Kubą i przypomniał o historycznym podjęciu na nowo w ubiegłym roku stosunków politycznych z tym krajem. Jednocześnie zaapelował do Kongresu o zniesienie sankcji. „Uznajcie Państwo, że zimna wojna minęła. Znieście embargo!”, wzywał kongresmanów. Do ponownego zbliżenia między Kubą i USA w poważnym stopniu przyczynił się swoimi mediacjami papież Franciszek.

Nie wymieniając z nazwiska republikańskiego kandydata na prezydenta Obama skrytykował stanowisko Donalda Trumpa. „Politycy, którzy obrażają muzułmanów lub czynią meczet celem wandalizmu, nie przyczyniają się do umacniania siły USA, a wręcz przeciwnie – to szkodzi naszej opinii na świecie” - stwierdził prezydent Obama.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook