Parafianie z Michigan nie chcieli arcybiskupa

pb (KAI/startribune.com/kaaltv.com) / mz, Battle Creek, 2016-01-23

Katolicy z Battle Creek w stanie Michigan nie chcieli, by w ich parafii pracował były arcybiskup Saint Paul i Minneapolis, który w czerwcu ub.r. ustąpił po tym, jak prokuratura oskarżyła jego archidiecezję o zaniedbania w ochronie dzieci przed nadużyciami seksualnymi. Wcześniej archidiecezja ogłosiła upadłość z powodu konieczności wypłacania odszkodowań ofiarom nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się jej kapłani.

W styczniu br. 69-letni abp John Nienstedt zaczął pomagać w pracy duszpasterskiej w parafii św. Filipa w liczącym 50 tys. mieszkańców Battle Creek (w diecezji Kalamazoo), której proboszcz ks. John Fleckenstein jest jego przyjacielem. Jednak obecność hierarchy wywołała sprzeciw części parafian. Dlatego w liście z 19 stycznia proboszcz ogłosił, że abp Nienstedt opuszcza Battle Creek.

Składając w ub.r. rezygnację z kierowania archidiecezją Saint Paul i Minneapolis hierarcha zapewniał, że odchodzi „z czystym sumieniem”, gdyż wraz ze swoimi współpracownikami wdrożył właściwe procedury ochrony dzieci i dorosłych. Podał się jednak do dymisji, „by umożliwić archidiecezji nowy początek w obliczu wielu wyzwań, wobec których stoi”. Przyznał jednocześnie, że jego przywództwo „odwróciło, niestety, uwagę od dobrej pracy” Kościoła i tych, którzy ją wykonują, dlatego zdecydował się odejść.

W minionych latach wykazano, że biskupi kierujący archidiecezją Saint Paul and Minneapolis od lat 50. XX w. przymykali oczy na działania księży pedofilów. Jeden z duchownych, już nieżyjących, był jedynie przenoszony 14 razy z parafii do parafii.

Ponadto samemu abp. Nienstedtowi zarzucano niewłaściwe zachowania seksualne wobec dorosłych w latach 80. i 90., gdy jako ksiądz pracował w archidiecezji Detroit. Do czasu wyjaśnienia tych oskarżeń zrezygnował tymczasowo z kierowania archidiecezją Saint Paul and Minneapolis, po czym na nowo podjął swe obowiązki. Od początku twierdził, że jest niewinny, zaś zarzuty są atakiem na niego za to, że jasno przedstawia nauczanie Kościoła i sprzeciwia się małżeństwom osób tej samej płci.

Komentarze (2)

teresa

1 rok temu

Sprawy o pedofilię,czy homoseksualizm powinny się kończyć ostrym cięciem-taki kapłan powinien odejść z winnicy Pana.

Odpowiedz

michał

1 rok temu

W wspomnianej archidiecezji zrezygnował nie tylko arcybiskup metropolita ale i starszy stażem biskup pomocniczy Lee Piche,pozostał drugi biskup pomocniczy-Andrew Cozzens,tytularny biskup Bisica z nominacji Franciszka.Obecnie archidiecezją tymczasowo zarządza arcybiskup Hebda,koadiutor w Newark

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook