W Pakistanie zamknięto ponad 180 szkół koranicznych

kg (KAI/AsiaNews) / br, Islamabad, 2016-02-04

W ramach walki z terroryzmem islamskim, wzmożonej zwłaszcza po krwawym zamachu na szkołę wojskową w Peszawarze w grudniu 2014, władze Pakistanu zamknęły 182 medresy – szkoły koraniczne. Podstawą do podjęcia takiego kroku były związki tych placówek z islamistami. Te i wiele innych liczb ujawniła Stowarzyszona Prasa Pakistanu (APP) – oficjalna agencja tego kraju.

Z jej danych wynika ponadto, że zamrożono ponad miliard rupii (przeszło 8,7 mln euro) na 126 kontach grup ekstremistycznych, przejęto 251 mln rupii (prawie 2,2 mln euro) gotówką, do kartotek służb bezpieczeństwa wciągnięto 8195 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, dalszych 188 znalazło się na listach osób przewidzianych do wydalenia z kraju oraz ograniczono możliwości poruszania się 2052 członków organizacji terrorystycznych.

Według agencji władze kraju na bieżąco kontrolują działalność seminariów islamskich, podejrzewanych o propagowanie i zachęcanie do terroryzmu. Zamknięte i obserwowane medresy znajdują się w prowincjach Pendżab, Sindh i Chajber Pasztunchwa, której stolicą jest Peszawar.

Akcje przeciw terrorystom koordynuje Krajowy Plan Działania, utworzony wkrótce po masakrze na szkołę wojskową w Peszawarze, dokonanej 15 grudnia 2014 przez oddział talibów z ugrupowania Tehrik-e-Taliban. Pociągnęło to za sobą śmierć 134 dzieci i 9 dorosłych oraz kilkuset rannych. Po tym zdarzeniu rząd zapowiedział zaostrzenie walki z wszelkimi przejawami terroryzmu islamskiego.

Władze chcą uderzyć nie tylko w same organizacje, stosujące przemoc, ale również w ich zasoby finansowe, a także w potencjalnych zamachowców, zanim dokonają nowych ataków. Dotychczas odnotowano 1026 takich zamachów i aresztowano 230 podejrzanych. Rząd zdelegalizował ponadto 64 organizacje uznane za terrorystyczne, podczas gdy ONZ postawiła poza prawem dalszych 74.

Rząd skonfiskował też półtora tysiąca książek, głoszących przemoc i opieczętował 73 sklepy, sprzedające tego rodzaju literaturę. Siły bezpieczeństwa wytropiły 2337 przemówień podżegających do aktów przemocy i aresztowały w związku z tym 2195 osób.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook