Caritas Internationalis wzywa, by nie zamykać granic przed uchodźcami

pb (KAI/RV) / mz, Rzym, 2016-02-26

Europa cierpi z powodu kryzysu solidarności z uchodźcami, którzy uciekając przed wojną, pukają do naszych drzwi - uważa Patrick Nicholson z Caritas Internationalis.

Po decyzji władz Austrii o wprowadzeniu limitu liczby przyjmowanych osób i zapowiedzi referendum na Węgrzech ws. obowiązkowych kwot uchodźców, restrykcje zaczynają wprowadzać państwa bałkańskie, leżące na szlaku ich wędrówki. Np. granicę grecko-macedońską mogą przekraczać jedynie przybysze z Syrii i Iraku, posiadający ważne dokumenty.

- Stworzył się efekt domina - zauważa Nicholson, zaniepokojony tym, że w dotkniętej kryzysem Grecji „są zablokowane tysiące ludzi” bez zapewnionych miejsc dużego pobytu, żywności, dostępu do wody itp. W Idomeni, przy granicy z Macedonią powstał kolejny tymczasowy obóz dla uchodźców oczekujących na przejście granicy. Sytuacja zmienia się bardzo szybko, Caritas monitoruje ją i jest gotowa do podjęcia działań zarówno w Grecji, jak i w państwach bałkańskich - zapewnił Nicholson. Dotychczas Caritas rozdała ponad milion paczek żywnościowych, pakietów higienicznych, oferowała także pomoc medyczną i psychologiczną.

Ze swej strony Caritas Europa podkreśla, że „Unia Europejska powinna dać pierwszeństwo życiu i prawom człowieka a nie kontroli granic”. - Migranci nie są „strumieniem” czy „inwazją”, ale zagrożonymi mężczyznami, kobietami i dziećmi. „Forteca Europa” nie zniechęci ludzi do ryzykowania własnego życia, by do niej dotrzeć - przekonuje katolicka organizacja charytatywna.

Komentarze (1)

krzyma7

10 miesięcy, 3 tygodnie temu

Unia Europejska powinna dać pierwszeństwo życiu i prawom człowieka a nie kontroli granic”. - Migranci nie są „strumieniem” czy „inwazją”, ale zagrożonymi mężczyznami "
Dać pierwszeństwo tym którzy życie i prawa człowieka mają za nic .
Nie załamujcie mnie , ktoś tu stracił zdrowy rozsądek w imię solidarności sprowadza na nas nieszczęście .
Pytam się kto odpowie za wszystkie negatywne skutki takiej polityki i kto zwróci życie i godność ofiar imigrantów w krajach do których UE ich sprowadziła .

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook