Postawa wobec uchodźców początkiem końca wspólnej Europy?

ts (KAI/Kathpress) / br, Wiedeń, 2016-03-11

Prawosławny metropolita Wiednia Arseniusz (Kardamakis; Patriarchat Konstantynopolski) uważa, że postawa rządów europejskich wobec kryzysu uchodźców kryje w sobie poważne niebezpieczeństwo. Fakt, że każdy kraj patrzy tylko na siebie i przerzuca problemy na innych, „może stanowić początek końca wspólnej Europy” – powiedział hierarcha 9 marca w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

Mianem „skandalicznego” określił on odwracanie oczu Europy od sytuacji w Grecji, gdzie obecnie trwa „podwójny kryzys humanitarny”. Po masowym bezrobociu i drastycznej obniżce płac, spowodowanych przez kryzys gospodarczy, wielu mieszkańców kraju może przeżyć tylko dzięki pomocy Kościoła i innych organizacji.

Sytuację dramatycznie pogarsza fakt, że przez Morze Egejskie przybywa obecnie 3-4 tysięcy uchodźców dziennie i ludziom nie pozostaje nic innego, jak tylko pomagać im. „Grecja nie może pozwolić, żeby uchodźcy tonęli” – stwierdził metropolita, podkreślając przy tym, że mimo trudnej sytuacji w kraju Grecy są gotowi pomagać, ale tak masowy napływ uchodźców przekracza już siły i możliwości tego niewielkiego narodu. „Jeśli sytuacja się utrzyma, może to doprowadzić do destabilizacji kraju”, ostrzegł prawosławny metropolita Wiednia.

Komentarze (3)

teresa

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Czułam ,ż Unia nie przetrwa,nie wiedziałam tylko dlaczego.

Odpowiedz

korwinista

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

jak tu mowic o ekumenizmie przy takiej postawie j.w. Jak ktos chce byc dobry dla innych niech najpierw bedzie dobry za swoje pieniadze. Oczywistym jest ze najpierw dbam o swoje dzieci (kraj/narod) a jak starczy czasu i pieniedzy to moge (nie musze) o cudze. To ze ktos sobie nie radzi z czyms tam, to jego sprawa. Jezeli Grecja ma problem jak sie do mnie zwroci po pomoc to bede sie wtedy zastanawial ale to zawsze kosztuje. Jezeli bandy szturmuja granice panstw to od tego jest wojsko, wysyla sie smiglowce szturmowe. Uwazam ze wyzsi duchowni prawoslawni sa czlonkami organizacji panstwowych i wyrazaja poglady wladzy, nie zawsze zbiezne z potrzebami wiernych, wiec ow glos nalezy lekcewazyc. To nie jest zaden kryzys tylko chaos kontrolowany prosze redakcji

Odpowiedz

KETNA

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Juz wczesniej pisalem w odpowiedzi na slowo Arcybiskupa poznanskiego. Nie zmieniam swojego zdania i popieram " korwiniste ' w jego wypowiedzi, co wiecej dodam, ze Chierarchia koscielna jakielkowiek masci ma tu najmniej do powiedzenia, zwazywszy na to, ze Oni - nasi przedstawiciele w wierze - nigdy a przenigdy nie zrezygnuja zs swoich pieleszy. Wygodnie jest glosic slowem, trudniej to slowo przekuc w czyn.
Ponadto przyzwoitoscia jest, ze skoro zapraszam ( Pani Merkel i jej oswiadczenia), to sam staram sie ugoscic.
W obecnej sytuacji jest to swoiste chamstwo zrzucac ugoszczenie na osoby trzecie.A nawiasem mowiac , to nie sa goscie, to sa zwylki trutnie zalewajacy " dobroczynnie,politycznie poprwnie myslaca EUROPE ".

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook