Polska Misja Katolicka w Argentynie odznaczona

jg / br, Buenos Aires, 2016-03-14

Z rąk ambasadora Ambasady Polskiej w Buenos Aires, Marka Pernala o. Jerzy Jacek Twaróg, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczeń miała miejsce w Ambasadzie RP w Buenos Aires.

Ambasador odznaczył także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Jana Stachnikowa, który jest Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej, pełniącego funkcję Prezesa Związku Polaków w Argentynie. Ambasador Marek Pernal przedstawił biogramy oraz referencje osób do odznaczenia. Następnie wręczył uroczyście odznaczenia – ordery. Obecni odśpiewali staropolskie „sto lat” dla uhonorowanych.

W uroczystości wzięła udział duża liczba osób: Polaków i zaprzyjaźnionych Argentyńczyków. Wśród zaproszonych gości był biskup pomocniczy diecezji San Martin – Han Lim Moon.

- W imieniu własnym, jak i również w imieniu pana Jana Stachnika - Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Związku Polaków w Argentynie, pragnę podziękować Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, za tak wzruszające i zobowiązujące Ordery Państwowe, jakie dziś otrzymaliśmy z rąk Pana Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Argentynie Pana Marka Pernala - dziękował o. Twaróg. Duchowny podkreślił, że odbiera to ważne odznaczenie jako docenienie pracy na rzecz Kościoła i ojczyzny. - Polska w moim sercu od zawsze zajmowała i zajmuje bardzo ważne miejsce - dodał ksiądz rektor.

- Jako rektor polskiej misji katolickiej w Argentynie, przyjmuję to wyróżnienie, jako podziękowanie za pracę duszpasterską nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego duchowieństwa pracującego w Argentynie: księży, braci i sióstr zakonnych. Jest to niewątpliwie gest i wyraz wdzięczności i uznania naszych Władz i rządu polskiego dla pracy duszpasterskiej nas wszystkich, którzy od wielu lat pracujemy dla Polaków i w argentyńskim Kościele - mówił w swoim przemówieniu rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie.

- Prezydent naszej Ojczyzny, jak i również jego przedstawiciele w placówkach dyplomatycznych na całym świecie, nazywają nas - polskich misjonarzy - "ambasadorami polskości" - twierdząc, że misjonarze i misjonarki reprezentując Polski Kościół, dają piękne świadectwo wartościom, polskości i jej kulturze, opartej na wierze chrześcijańskiej - podkreślał o. Twaróg. Jego zdaniem przyjęcie odznaczenia – orderu w formie Krzyża, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, przywołuje na myśl Krzyż Chrystusowy. - Dlatego przyjmuję i obejmuję ten krzyż również z wiarą i miłością - zaznacza o. Twaróg.

O. Twaróg dedykował odznaczenie rodzicom: Zofii i Antoniemu oraz bratu Stanisławowi z rodziną.

O. Jakub Twaróg jest bernardynem. Pochodzi z Nowego Targu, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Studiował razem z obecnym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej Damianem Muskusem.

Jest honorowym ambasadorem swojego rodzinnego Nowego Targu. Dobrze zna Ojca Świętego Franciszka, a niedawno na obiedzie podejmował jego siostrę Marię Elenę Bergoglio.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook