Zamachy terrorystyczne obnażają kulturową pustkę Europy

pb (KAI/Tv2000) / br, Rzym, 2016-03-23

- Te tak dramatyczne wydarzenia obnażają bardzo poważny brak i pustkę kulturową, jakie stworzyła nasza Europa: pustkę ideałów, prawdziwych, wyższych wartości, które nadają sens życiu ludzi, nie pozwalając im się poddać wpływom podłych, okrutnych i barbarzyńskich ideologii - tymi słowami kard. Angelo Bagnasco skomentował zamachy terrorystyczne, do jakich doszło 22 marca w Brukseli.

Ich tragiczny bilans wynosi już 34 zabitych i ponad 200 rannych.

Zdaniem przewodniczącego Włoskiej Konferencji Biskupiej Europa powinna poważnie zastanowić się nad tymi tragicznymi wydarzeniami, które zdają się nie mieć końca. Zastanowić nie tylko, gdy chodzi o obronę i zapobieganie, ale także w odniesieniu do kultury.

Według metropolity Genui, terroryzm „rzuca wyzwanie całej zachodniej cywilizacji, która musi podjąć refleksję nad swym stosunkiem do innych kultur i cywilizacji”. Europa bowiem „nie jest centrum świata” i powinna zrewidować swój sposób życia z moralnego i duchowego punktu widzenia. Bez „mocnego wkładu prawdziwych wartości, dobra materialne nie mają żadnego znaczenia, co inne kultury z zewnątrz Europy wyczuwają, a nawet reagują na to w sposób niedopuszczalny i barbarzyński”.

- Nie uważam, by te tak groźne wydarzenia były bezpośrednio związane z procesem migracji. Bo jeśli spojrzymy na napływ tych biednych ludzi, głodnych, zrozpaczonych, niepewnych jutra i przestraszonych, to wydaje mi się że jest to inna „bajka”. Z pewnością jednak Europa musi być w najwyższym stopniu czujna - przestrzegł kard. Bagnasco.

Komentarze (1)

Teresa

10 miesięcy temu

Pewnie dlatego terroryści nie atakują kościołów i Watykanu.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook