Wielkanoc - święto nadziei wśród wiernych w Erbilu

(KAI/OR) / mz, Erbil, 2016-03-27

Wielkanoc będzie przebiegać pod znakiem święta i solidarności dla uchodźców chrześcijańskich z Mosulu i Niniwy, którzy aktualnie przebywają w ośrodkach dla uchodźców w irackim Kurdystanie.

O tym jak wspólnota zorganizowała zbiórkę środków i pieniędzy, które zostaną przeznaczone dla najbiedniejszych rodzin chrześcijańskich i muzułmańskich mówi w rozmowie z agencją misyjną AsiaNews ks. Paolo Thabit Mekko, chaldejski kapłan Mosulu i odpowiedzialny za obóz uchodźców Occhi w Erbilu, na peryferiach stolicy.

W placówce przebywa ogółem ok. 700 osób, jest tam 46 miniaturowych mieszkań i przestrzeń, gdzie odbywa się zbiórka i rozdzielanie pomocy humanitarnej. Jest też żłobek dla najmniejszych, a także przedszkole i szkoła.

"W Wielkim Tygodniu wspólnota chrześcijańska, będąca ofiarą prześladowań i cierpień, chciała przypomnieć wszystkim, że „jest jeszcze życie, jest jeszcze nadzieja” - zaznaczył ks. Thabit Mekko, który nie pomija okazji, by jeszcze raz „dodać otuchy wiernym, napominając ich, aby trwali w swojej wierze. Ich najgłębszym pragnieniem jest móc powrócić pewnego dnia do swoich domów. Nie wolno stracić zapału, utracić chęci świętowania” - powiedział kapłan.

Przypomniał, że w Iraku wielu chrześcijanom nielegalnie odebrano mieszkania i inne posiadłości przez sporządzanie fałszywych oficjalnych dokumentów. "I bardzo trudne jest, o ile nie niemożliwe, ich odzyskanie przez prawowitych właścicieli. To zjawisko, które w przeszłości odnotowano i ujawniono także w Bagdadzie, rozpowszechniło się także poprzez układy i krycie skorumpowanych i nieuczciwych funkcjonariuszy, którzy oddają się na usługi pojedynczych oszustów i zorganizowanych ich grup" - powiedział ks. Thabit Mekko.

Podkreślił, że pomimo trudnych warunków życia w tym roku wiele rodzin przebywających w ośrodku Occhi w Erbilu włączyło się w inicjatywę zbiórki dla najuboższych. „Ci, którzy otrzymali pomoc odłożyli pieniądze i dobra pierwszej potrzeby, aby je przeznaczyć dla rodzin najuboższych. Mamy nadzieję, że ta Wielkanoc będzie naprawdę ostatnią w tych warunkach uchodźstwa. Życzymy sobie, abyśmy mogli wrócić do naszych domów, naszych wiosek, i aby te święta były sposobnością przypomnienia światu o naszym nieszczęściu, naszym bólu, naszych cierpieniach” - powiedział kapłan.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook