Niemcy: wystawienie tzw. Wielkich Relikwii Akwizgrańskich

RV, 2007-06-08

W katedrze w Akwizgranie trwa wystawienie tzw. Wielkich Relikwii. Wierni mogą oddawać im cześć przez 10 "Dni Pielgrzymkowych", które tradycyjnie odbywają się tam co siedem lat. Według tradycji, cesarz Karol Wielki sprowadził w VIII w. do tego miasta pieluszki i przepaskę biodrową Chrystusa, szatę Matki Boskiej i chustę, która owijała głowę św. Jana Chrzciciela.

Na wystawieniu relikwii 2 czerwca we wczesnogotyckiej katedrze Najświętszej Maryi Panny w Akwizgranie zebrało się ponad 1500 osób, w tym również burmistrz miasta i delegacje z sąsiednich diecezji. Podczas homilii miejscowy biskup Heinrich Mussinghoff zaznaczył, że można być dobrym katolikiem bez pielgrzymek i bez czczenia relikwii, ale akwizgrańskie uroczystości przypominają, że chodzi tu o coś więcej.Każdy człowiek odziedziczył po swoich bliskich coś, co jest mu drogie i święte i przypomina tę osobę. Może to być złoty zegarek dziadka lub drogocenny pierścionek, przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie. A jeszcze większym świadectwem są właśnie relikwie" - powiedział biskup. Podkreślił, że "sukna z maryjnego relikwiarza pomagają nam dotknąć tajemnicy i ułatwiają nam spotkanie z Jezusem, Jego Matką i Janem Chrzcicielem".

Wielkie Relikwie Akwizgrańskie wystawione będą w katedrze do 10 czerwca. W tym czasie przewidziane są liczne liturgie, wystawy i koncerty. W średniowieczu katedra w Akwizgranie była miejscem koronacji królów i cesarzy niemieckich. Jako pierwszą z niemieckich zabytków wpisano ją na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
*Na mocy umowy KAI z KNA możliwy jest bezpłatny przedruk tej informacji.*

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook