Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)

ts, mlk /a., 2009-01-06

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Uroczystość już w III w. znana była na Wschodzie.

Około sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.

Ewangelia św. Mateusza mówi o Magach lub - według innych tłumaczeń - Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego "Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę".

Objawienie, nazywane z grecka Epifanią, oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci. W liturgii zachodniej akcent uroczystości Objawienia pada na Trzech Królów. Pokłon magów-mędrców, których do Jezusa przywiodła gwiazda, wskazuje, że cały wszechświat (gwiazda, a więc kosmos) został poruszony narodzeniem Chrystusa. Przybywają do Niego poganie (mędrcy), aby oddać cześć Bogu. Wydarzenie wskazuje na możliwość poznania Boga dzięki rzetelnemu poszukiwaniu prawdy o świecie i człowieku.

Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Wedle tradycji były nimi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej, mirrę - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz Króla (złoto).

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis "C+M+B" (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionem benedicat).

Dom kropi się wodą święconą, a spalane kadzidło podkreśla, że jest on miejscem modlitwy.

Nie ma zbyt wiele źródłowych dokumentów na temat personaliów Trzech Króli, natomiast więcej jest legend i spekulacji. Pobożność ludowa ze względu na ilość darów ustaliła, że było ich trzech. Dopiero jednak w tradycji VI w. zaczęto mówić o nich jako o królach, a zanim nazwano ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, upłynęło kolejnych 300 lat.

W sztuce Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior - jako dający złoto Europejczyk i Baltazar - jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.

Nie ma ostatecznej pewności co do tego, czy rzeczywiście istnieją relikwie Trzech Króli. Jak głosi legenda, przechowywano je początkowo w Konstantynopolu. W późniejszym okresie znalazły się w Mediolanie.

Od XII wieku tradycja Trzech Króli związana jest z Kolonią. Pewne jest, że w 1164 r. abp Rainald von Dassel kierujący kancelarią cesarza Fryderyka Barbarossy przywiózł nad Ren jako zdobycz z podbitego Mediolanu szczątki, czczone tam jako relikwie Trzech Króli.

O tym, jak wcześniej dostały się one do Italii, wiadomo z dziejów życia biskupa Eustorgiusza: według tego dokumentu, doczesne szczątki Trzech Króli miała znaleźć w IV w. w Jerozolimie św. Helena, matka cesarza Konstantyna i w IX w. zostały przewiezione do kościoła w Mediolanie. Według innych źródeł Mediolańczycy do 1158 r. nic nie wiedzieli o posiadanym przez siebie skarbie. Dowiedzieli się o ich pochodzeniu dopiero wówczas, gdy z powodu oblężenia miasta musieli zabrać relikwie z położonego u jego bram kościoła.

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

Komentarze (15)

zioło96

8 lat temu

cienkie szukam czegoś lepszego xPxPxPxPxP

Odpowiedz

NuNa

8 lat temu

jak jesteś taki mądry to załóż swoją, lepszą stronę o tym temacie...
Może wpadnę oglądnąć

Odpowiedz

Patrycja

3 lata temu

Racja.

Odpowiedz

julahipis00$

6 lat temu

wejdż na :Trzej królowie czy trzej magowie? kim byli mędrcy ze wschodu

Odpowiedz

zioło#BOLI#czoło

1 rok temu

Ziolo96 szukaj w Bibli choć na pewno nie znajdziesz bo nie bedziesz wiedział jak szukać XD

Odpowiedz

E.P.

7 lat temu

Polecam stronę:
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-06.php3

Odpowiedz

Wikaaaaaaa

7 lat temu

macie coś krótszego i lepszego?

Odpowiedz

kingu

7 lat temu

Trzech króli(ków?) czy może jednak Królów? To przecież nie króle, tylko królowie. Wydaje mi się, że nie powinno się używać tych sformułowań zamiennie, ale, że prawidłowa forma jest tylko jedna. Nazwa święto "Trzech Króli" weszło już tak bardzo w użycie, że wszędzie można już usłyszeć, że 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy nie święto Królów, ale króli(miłych, futerkowych zwierzaczków). ;)

Odpowiedz

Anonim

6 lat, 2 miesiące temu

Wiesz nie jestem pewien czy masz rację gdyż nawet gazety piszą "Święto Trzech Króli". Oczywiście nie jestem pewien czy mówię dobrze ale jak wsukasz w google "Święto Trzrch Król..."
to ci wyskoczą podpowiedzi o święcie Trzech Króli. Albo jak wsukasz w google Świeto Trzech Królów to jest napisane: "Czy chodziło ci o święto Trzech Króli?". A tak przy okazji praca nawet niezła - ważne, że nie wzięte wszystko z Wikipedii :)

Odpowiedz

bez imieny

6 lat, 1 miesiąc temu

praca jest gitest przerobiłem ją i dostałem 5

Odpowiedz

karolinka123

6 lat temu

ja tez pewnie dostane i super praca bardzo sie przydala mi i innym ludziskom

Odpowiedz

karolinka123

6 lat temu

super artykul akurat przydal sie na lekcje religi w klasie 5a po prostu jest super

Odpowiedz

xxx

6 lat temu

bardzo długie ale muszęto wszystko przepisać na jedną kartkę chodziasz sam poczatek zają mi 1,10strony

Odpowiedz

świecki

6 lat temu

imię Kacper po łacinie jest pisane nie przez "C" tylko przez "G" i brzmi Gasparus.

Odpowiedz

Patrycja

3 lata temu

Wow!
Dzięki temu odrobiłam pracę domową z
religii.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook