Niemcy: Bractwo św. Piusa X przygotowuje nowe święcenia kapłańskie

rk (KAI) / ju., Zaitzkofen, 2009-06-03

Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X planuje na 27 czerwca kolejne święcenia kapłańskie i diakonatu.

Jak wynika z czerwcowego numeru pisma Seminarium Serca Jezusowego w Zaitzkofen w diecezji ratyzbońskiej święcenia przyjmie trzech księży i trzech diakonów. Rektor tego nieuznawanego przez Stolicę Apostolską seminarium Stefan Frey podkreślił we wspomnianym artykule, że w rozmowach z Rzymem nie było dotychczas mowy o „wstrzymaniu święceń”, dlatego – według lefebrystów – nie stanowią one afrontu w stosunku do papieża.

Święceń ma udzielić hiszpański biskup z Bractwa św. Piusa X Alfonso de Galarreta – jeden z czterech hierarchów, wyświęconych 30 czerwca 1988 r. bez zgody i woli Jana Pawła II przez założyciela i przełożonego Bractwa abp. Marcela Lefebvre’a. To właśnie tamta sakra ściągnęła na nowych biskupów i wszystkich uczestników tamtej uroczystości ekskomunikę, którą zdjął z nich w styczniu br. Benedykt XVI. Od tego czasu biskupi lefebryści mają znowu dostęp do sakramentów, ale – jak dotychczas – nie pełnią żadnych funkcji w Kościele. Planowane początkowo na sobotę 30 maja kolejne święcenia zostały w ostatniej chwili odwołane.

Biskup Ratyzbony Gerhard Ludwig Müller już kilka miesięcy temu pytał Watykan o wskazania, jak powinien postępować w sprawie seminarium w Zaitzkofen. Podkreślił, że w diecezji powinno być tylko jedno seminarium i zażądał od Bractwa św. Piusa X odwołania planowanych święceń. W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Müller powiedział, że planowane święcenia księży i diakonów stanowią „prowokację” i są sprzeczne z prawem kanonicznym.

Według 61-letniego obecnie biskupa, nowe święcenia powinny być wstrzymane do czasu wyjaśnienia kanonicznej sytuacji Bractwa św. Piusa X. - Jeśli należący do niego księża pragną – jak deklarują – żyć we wspólnocie z biskupem miejsca, to muszą też przestrzegać dyscypliny kościelnej – stwierdził bp Müller. Jednocześnie wyraził zdziwienie, że lefebryści mają „trudności z uznaniem urzędu nauczycielskiego papieża”. Skoro twierdzą, że są katolikami, „powinni również przestrzegać wszystkich zasad katolickich”. - Jeśli Bractwo chce być we wspólnocie Kościoła katolickiego, nie może być „odgrodzoną wspólnotą” - powiedział bp Müller i zasugerował, że „nie może to być Kościół w Kościele, w łonie Kościoła są natomiast możliwe stowarzyszenia”.

Komentarze (9)

uri

7 lat, 7 miesięcy temu

Ale głupcy, zamiast się cieszyć z nowych kapłanów, których w Niemczech średnia wieku jest zatrważająca oni chcą łączyć seminaria, czyli skazać formację na niepowodzenie.

Odpowiedz

Teresa

7 lat, 7 miesięcy temu

Pięknie :) za Bractwo i tych nowowyświęcanych +++ Deo Gratias!

Odpowiedz

Astenia

7 lat, 7 miesięcy temu

W czym problem?

Odpowiedz

aw

7 lat, 7 miesięcy temu

to co? może święcić każdego, kto popadnie. a gdzie jedność, czy Chrystus ma być podzielony? a jeśli ktoś uważa się za katolika, to powinien w powiązaniu z paieżem żyć i pracować - dlaczego ? bo tu jest jedność; niech będzie formacja "głęboka" [?], ale w jedności Kościoła. a więc Kościół [?] w Kościele ???
Módlmy się o nawrócenie odłączonych braci

Odpowiedz

kpk

7 lat, 7 miesięcy temu

i tym sposobem znów sciagna na siebie ekskomunikę...

Odpowiedz

nieuk

7 lat, 7 miesięcy temu

Co za baran z tego biskupa. Dlaczego ma być jedno seminarium w diecezji jak na przykład w samym Krakowie jest ich dobry tuzin.

Odpowiedz

Jacques Blutoir

7 lat, 7 miesięcy temu

"To właśnie tamta sakra ściągnęła na nowych biskupów i WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW tamtej uroczystości ekskomunikę" - niech się autor chwilę zastanowi, albo zasięgnie opinii prawnika-kanonisty, bo nie sposób tolerować ignorancji na czołowym katolickim portalu.

Odpowiedz

Krzysztof

7 lat, 7 miesięcy temu

Deo Gratias! Serce katolickiej Tradycji bije coraz mocniej!

Odpowiedz

Trydent

7 lat, 7 miesięcy temu

Bractwo Św. Piusa X musi się rozwijać , a więc powinni być wyświecani kolejni Kapłani przez swoich Biskupów z Bractwa , a nie przez innych modernistów. Przypominam modernistycznemu biskupowi Ratyzbony ,że Ojciec Święty zdejmując ekskomunikę z czterech biskupów zezwolił na pełnienie posługi biskupiej i Ci biskupi mają prawo wyświęcać kolejnych Diakonów i Prezbiterów.A to ,że nie mają statutu kanonicznego czyli nie są np. zgromadzeniem zajerestrowanym prawnie przez Watykan nie oznacza że są w jakiś karach. Przeciwnie są poddani bezpośrednio Papieżowi. Myśle ze poprostu biskup jest zazdrosny i chciwy na władzę względem Lefebrystów a prawidłowa nazwa ich to -
Bractwa Św. Piusa X. Więc apeluję do biskupa liberała o zdrowy rozsądek i zrozumienie. Ad Victoriam! Tenete Traditiones!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook