22 października, bł. Jana Pawła II, papieża

st (KAI) / ju., Watykan, 2011-04-25

Homilia wygłoszona przez Jana Pawła II w dniu inauguracji pontyfikatu znalazła się w Godzinie Czytań 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia papieża-Polaka.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała teksty liturgii brewiarzowej wspomnienia Jana Pawła II, papieża. Będzie ono obchodzone w diecezji rzymskiej oraz Polsce.

Oto tekst liturgii czytań w języku polskim.

BŁ. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA

Karol Józef Wojtyła, urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Wyświęcony na kapłana w Krakowie kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne obowiązki duszpasterskie i akademickie. Mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II. 16 października 1978 wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską, przede wszystkim, rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata. Szczególnym owocem jego spuścizny duchowej są, m. in.: bogate magisterium, promulgacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich. Zmarł w Rzymie, 2 kwietnia 2005 r., w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocna).

Teksty wspólne o pasterzach: o papieżu.

Godzina czytań

II Czytanie

Z Homilii błogosławionego Jana Pawła II, papieża, wygłoszonej w dniu inauguracji pontyfikatu

(22 października 1978: AAS 70 [1978], 945-947)

Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!

Piotr przybył do Rzymu! Co go skierowało i przyprowadziło do tego Miasta, serca Imperium Rzymskiego, jeśli nie posłuszeństwo natchnieniu otrzymanemu od Pana? Może ten rybak z Galilei nie chciałby przyjść aż tutaj. Może wolałby pozostać tam, nad brzegami jeziora Genezaret, ze swoją łodzią, ze swoimi sieciami. Ale prowadzony przez Pana, posłuszny Jego natchnieniu, przybył tutaj!

Według dawnej tradycji, w czasie prześladowania za Nerona, Piotr chciał opuścić Rzym. Ale wkroczył Pan: wyszedł mu naprzeciw. Piotr zwrócił się do Niego, pytająco: „Quo vadis Domine? – Dokąd idziesz Panie?”. A Pan odpowiedział mu natychmiast: „Idę do Rzymu, by Mnie ukrzyżowano po raz drugi”. Piotr powrócił do Rzymu i pozostał tutaj aż do swego ukrzyżowania.

Nasz czas wzywa nas, skłania nas, zobowiązuje nas do wpatrywania się w Pana i pogrążenia się w pokornym i pobożnym rozważaniu tajemnicy najwyższej władzy samego Chrystusa.

Ten, który narodził się z Dziewicy Maryi, syn cieśli – jak mniemano, Syn Boga żywego – jak wyznał Piotr, przyszedł, aby nas wszystkich uczynić „królewskim kapłaństwem”.

Sobór Watykański II przypomniał nam tajemnicę tej władzy i fakt, że misja Chrystusa – Kapłana, Proroka-Nauczyciela, Króla – trwa dalej w Kościele. Wszyscy, cały Lud Boży uczestniczy w tej trojakiej misji. I może w przeszłości wkładano na głowę papieża tiarę, tę potrójną koronę, aby wyrazić przez ten symbol, że cały hierarchiczny ustrój Kościoła Chrystusowego, cała jego „święta władza” w nim sprawowana, nie jest niczym innym jak służbą, służbą, która ma na celu tylko jedno: aby cały Lud Boży był uczestnikiem tej trojakiej misji Chrystusa i pozostawał zawsze pod władzą Pana, która bierze swój początek nie z mocy tego świata, lecz od Ojca Niebieskiego oraz z tajemnicy Krzyża i Zmartwychwstania.

Ta absolutna, a jednak miła i słodka władza Pana odpowiada całej głębi człowieka, jego najwznioślejszym aspiracjom umysłu, woli, serca. Ona nie przemawia językiem siły, lecz wyraża się w miłości i w prawdzie.

Nowy Następca Piotra na rzymskiej Stolicy wypowiada dzisiaj gorącą, pokorną, ufną modlitwę: „O Chryste! Spraw, bym mógł stać się i być sługą Twojej jedynej władzy! Sługą Twojej słodkiej władzy! Sługą Twojej władzy, która nie przemija! Spraw, bym potrafił być sługą! Co więcej, sługą Twoich sług!”.

Bracia i Siostry! Nie obawiajcie się przyjąć Chrystusa i zgodzić się na Jego władzę!

Pomóżcie Papieżowi i wszystkim, którzy chcą służyć Chrystusowi i przy pomocy władzy Chrystusowej służyć człowiekowi i całej ludzkości!

Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, „co jest w człowieku”. Tylko On to wie!

Dzisiaj tak często człowiek nie wie, co nosi w sobie, w głębi swojej duszy, swego serca. Tak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Tak często opanowuje go zwątpienie, które przechodzi w rozpacz. Pozwólcie zatem – proszę was, błagam was z pokorą i ufnością – pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka. Tylko On ma słowa życia, tak, życia wiecznego.

Responsorium

W/. Nie lękajcie się: Zbawiciel człowieka objawił moc krzyża i oddał za nas swe życie! * Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!

K/. Zostaliśmy wezwani w Kościele aby stać się uczestnikami jego władzy * Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!

Modlitwa

Boże, bogaty w miłosierdzie, z Twojej woli błogosławiony Jan Paweł II, papież, kierował całym Kościołem, spraw, prosimy, abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Komentarze (9)

ja

5 lat, 8 miesięcy temu

super - piekny tekst
zastanawia mnie tylko - moze ktos zna odpowiedz - jak papiez kosciola powszechnego moze zostac blogoslawionym, a nie swietym od razu - jak moze byc osoba zatwierdzona do kultu w diec rzymskiej (w tm przypadku tez w Polsce) skoro kierowal kosciolem powszechnym?

Odpowiedz

Marek

5 lat, 8 miesięcy temu

Każdy papież jest biskupem Rzymu, dlatego wspomnienie błogosławionego papieża Jana Pawła II będzie obchodzone w diecezji rzymskiej - ponieważ kult błogosławionych ma charakter lokalny - a zarazem w Polsce na mocy decyzji Episkopatu Polski. Jeżeli episkopaty innych krajów podejmą taką decyzję, to i tam będzie można publicznie oddawać kult błogosławionemu Papieżowi (np. Meksyk). Chyba obecnie nie można dokonać kanonizacji bez uprzedniej beatyfikacji.

Odpowiedz

michał

5 lat, 8 miesięcy temu

Właśnie. Ja też się nad tym zastanawiałem i uważam że powinna to być od razu kanonizacja. Przecież znany był na całym świecie a nie tylko w jakimś kraju czy wspólnocie. Dla mnie i tak to święty

Odpowiedz

ms

5 lat, 8 miesięcy temu

A ciekawe czemu nie dziwi Cię to w przypadku np. Piusa IX czy Jana XXIII?

Odpowiedz

ja

5 lat, 8 miesięcy temu

jakby koszula blizsza ciału - ale tak czy inaczej - pytanie pozostaje dalej bez teologicznej odpowiedzi

Odpowiedz

Ktoś

5 lat, 8 miesięcy temu

A dlaczego jego święto jest 22 października?

Odpowiedz

ja

5 lat, 8 miesięcy temu

to jest data rozpoczecia pontyfikatu

Odpowiedz

Abba

5 lat, 8 miesięcy temu

Ludzie!-jesli wierzycie w Boga ,to modlcie sie do Boga. Czy Karol Wojtyła jest waszym Bogiem? Szatan jest mistrzem intrygi i udalo mu sie odwrocic uwage ludzi od Stworcy i skierowc ja w strone stworzenia.
Do kogo modlila sie Sluzebnica Panska?,albo sw.Piotr,Pawel,Jan i inni? Moze warto ich nasladowac???

Odpowiedz

Marek

5 lat, 8 miesięcy temu

Katolicy i prawosławni przyjmują, że kult świętych w niczym nie umniejsza godności Boga, który przecież jest nieskończony i doskonały. Pośrednictwo świętych nie jest tożsame z czynienia sobie bożka ze stworzenia.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook