Osobiste notatki Jana Pawła II ukażą się drukiem

pra / br, Kraków, 2014-01-17

„Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003” to tytuł książki Jana Pawła II, której premierę wydawnictwo Znak zapowiada na 5 lutego 2014 r. Nikomu nieznane dotąd teksty papieża mają być kluczem do zrozumienia jego duchowości.

Notatki osobiste to zapis czterdziestu lat duchowej drogi Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Czytelnik od pierwszego decydującego stwierdzenia „Jestem bardzo w rękach Bożych” po rozważanie „Czas się wypełnił” i ostatnie „Deo gratias” (Bogu niech będą dzięki) będzie towarzyszył w kluczowych momentach życia i posługi wybitnego Polaka. Jak informuje wydawnictwo Znak, w dwóch skromnych zeszytach znajdujemy jego najważniejsze, osobiste pytania, głębokie, poruszające medytacje i modlitwy wyznaczające rytm każdego dnia. Pojawiają się w nich również zapiski będące świadectwem troski o najbliższych – przyjaciół, współpracowników – oraz powierzony mu Kościół.

Notatki papieża miały zostać spalone – teraz są głównym dokumentem w procesie kanonizacyjnym. „Nie spaliłem notatek Jana Pawła II, gdyż są one kluczem do zrozumienia jego duchowości, czyli tego, co jest najbardziej wewnętrzne w człowieku: jego relacji do Boga, do drugiego człowieka i do siebie” – mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz papieża Polaka.

Publikacja nieznanych dotąd zapisków Jana Pawła II jest dla krakowskiego wydawnictwa ogromnym zaszczytem, a jednocześnie wielkim wyzwaniem. „Dołożyliśmy wszelkich starań, aby książka była pieczołowicie zredagowana i pięknie wydana” – informuje Znak.

Premiera książki „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003” została zapowiedziana na 5 lutego 2014 r.

Komentarze (8)

teresa

3 lata temu

Proszę Ojca świętego,aby wstawił się za nami,abyśmy znowu mieli poczucie,że Najwyższy ma nas w swoich rękach.

Odpowiedz

artur_katolik

3 lata temu

Mam pytanie dlaczego kard. Dziwisz nie uszanował testamentu bł. Jana Pawła II i nie spalił jego notatek? Moim zdaniem bez względu na bogactwo tych zapisków, to kardynał powinien być wierny nakazowi JP II i spalić je, tak jak Papież tego chciał... Gdzie tu w tym momencie wierność w dotrzymywaniu umów i tajemnic?

<< Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. >> (Łk 16, 10)

Odpowiedz

dziwneee

3 lata temu

Nie wiem, czy dobrze pamietam, ale wydaje mi sie ze JPII prosił, aby po Jego śmierci notatki osobiste zostały spalone!? Nie rozumiem posunięcia kadr. Dziwisza, jest to przecież nie wypełnienie woli zmarłego. Nawet jeśli miały one posłużyć do procesu kanonizacyjnego, to nie trzeba ich teraz upubliczniac, a wiadomo dla jakich celów to sie robi... Ehh.

Odpowiedz

jerzy

3 lata temu

Dlaczego prośba bł. Jana Pawła nie została wypełniona?
Kard. Stanisław uwaza, że jest wszystko ok.?

Odpowiedz

tau

3 lata temu

dziwię się kard. Dziwiszowi,że nie uszanował woli JPII i opublikował te notatki, wedle życzenia JPII miał je spalić

Odpowiedz

Żałosny

3 lata temu

Dziwne, ze moj wczesniejszy kom. Nie został opublikowany!!!

Odpowiedz

siec

3 lata temu

czy to było uczciwe "nie spalić", gdy tak sobie JPII życzył? mam poważne wątpliwości, a to nie mogą być główne argumenty za kanonizację, gdyż jest ona ustalona. KTO MA WŁADZĘ, NA TAKIM POCZYNANIEM?

Odpowiedz

justyna

2 lata, 12 miesięcy temu

I w ten sposób właśnie nasi kościelni zwierzchnicy tracą ludzkie zaufanie...jeszcze trochę i ludzie będą mieli strach iść do spowiedzi,bo skoro można nie szanować ostatniej woli samego papieża i nie spalić intymnych notatek,to co ma myśleć szary człowieczek,który idzie do konfesjonału ze swoimi różnymi tajemnicami.
Przesadzam ? nie wiem,bo naprawdę można zwątpić co godziwe,a co nie.
Przecież przykład idzie z góry...
Takich rzeczy się nie robi !

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook